Polskie Radio
Section05
Mediolan

Mediolan. Zwiedzanie w tempie "a passo milanese"

To miasto przyciąga wielbicieli historii, fanów mody i biznesmenów z całego świata. Znajdziemy tu jedną z największych katedr, muzeum kultowych samochodów, butiki najsłynniejszych projektantów, ślady Leonarda da Vinci oraz pizzę z makiem i szczypiorkiem, której - zdaniem autorki audycji Martyny Matwiejuk - nie da się zapomnieć. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką STYL ŻYCIA hobby Mediolan Lombardia Włochy Martyna Matwiejuk

Moda na topie, czyli co będziemy nosić jesienią, zimą i wiosną?

Właśnie trwa modowy szczyt: wcześniej na pokazach w Mediolanie, Londynie, Nowym Jorku, a obecnie w Paryżu, kreatorzy pokazują nowe kolekcje, nowe pomysły i inspiracje. Wskazują, jakie trendy będą na topie, co i jak się będzie nosić. Także w Polsce to czas mody: trwa Złota Nitka, najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych projektantów, który od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA moda pokazy mody Paryż Mediolan Londyn Nowy Jork Łódź projektowanie mody Tomasz Miara

"Greenhouse Silent Disco". Słuchanie roślin w Roku Romantyzmu

- W projekt zaangażowanych jest mnóstwo bardzo skomplikowanych urządzeń, które monitorują rośliny. Język roślin pokazywany jest poprzez dźwięki i światła led. Chcemy mówić o tym, że romantyzm jest nie tylko w bibliotece i w szkole, można pojechać wyobraźnią dużo dalej - tak o projekcie "Greenhouse Silent Disco" - mówił w Dwójce Krzysztof Brodowicz z Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Instytut Adama Mickiewicza rośliny biologia Mediolan

PR24 "Greenhouse silent disco". Polska instalacja na Triennale w Mediolanie

- W tym roku na Triennale w Mediolanie prezentujemy zupełnie wyjątkową instalację, która łączy współczesny design i sztukę z najnowszymi osiągnięciami nauki. Uczestnicy mogą zobaczyć szklarnię przyszłości, w której mogą spróbować nauczyć się języka roślin - wyjaśniła na antenie Polskiego Radia 24 Weronika Elertowska. Gościem audycji był także prof. Hazem Kalaji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA wystawa Mediolan rośliny

Omikron jeszcze bardziej zjadliwy niż delta? Naukowiec, który wyizolował koronawirusa, wyjaśnia

- Koronawirus nabył większość możliwych mutacji, które w naszym modelowaniu przewidywały jego zwiększoną zdolność do transmisji między ludźmi - powiedział dr Maciej Tarkowski, immunolog z laboratorium wydziału chorób zakaźnych na uniwersytecie w Mediolanie. Podkreślił, że nowe mutacje wirusa, w tym omikron, są powodem do niepokoju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 koronawirus omikron Europa Włochy Mediolan badania pandemia szczepienia dzieci

Dziś Dzień Białych Skarpet. Co znaczą dla współczesnej mody?

W latach 80. za oceanem nosili je Blues Brothers, Michael Jackson, miłośnicy deskorolki i raperzy. W Polsce pojawiły się wraz z początkiem transformacji ustrojowej, kojarzone z nowoczesnością i wyższym statusem społecznym. Wydawałoby się, że dziś białe skarpetki (zwłaszcza w połączeniu z eleganckim, czarnym strojem lub sandałami) są szczytem żenady. Jak wyjaśniała stylistka Wiganna Papina, w czasach, w których bawimy się modą, niekoniecznie musi tak być.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Firan STYL ŻYCIA moda Mediolan buty Michael Jackson starożytność starożytna Grecja Rzym Napoleon Bonaparte