Polskie Radio
Section05
Mediolan

Rewolucja, dramat, wściekłość: koniec z pizzą i lodami po północy! Na razie w Mediolanie

Władze Mediolanu planują rewolucyjne posunięcie: chcą zakazać sprzedaży po północy pizzy, lodów i napojów na wynos. Powód: skargi mieszkańców miasta na uciążliwości nocnego życia. Sprzedawcy są wściekli, turyści rozżaleni. Czy nadchodzi rewolucja w podejściu do biznesu turystycznego?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA turystyka Włochy pizza napoje jedzenie Kraków Miasto Jest Nasze Józef Niewiarowski Piotr Łodej Trójka

Bardzo słodkie zwycięstwo: Polki mistrzyniami świata w dekorowaniu tortów!

Sztuka dekorowania nie jest łatwa, tym bardziej jeśli chodzi o dekorowanie tortów. Ale też potrafi przynieść wiele satysfakcji i radości. Wiedzą coś o tym Polki, Angelika Chwyć i Renata Martyna, które właśnie zostały Mistrzyniami Świata w Dekorowaniu Tortów podczas specjalnej edycji Mistrzostw Świata Cake Designers, które odbyły się w Mediolanie. Przygotowania trwały blisko dwa lata, ale warto było: nasze zawodniczki pokonały m.in. ekipy z Włoch (II miejsce), Belgii (III miejsce), Chin, USA, Meksyku i Japonii.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA cukiernictwo mistrzostwa świata tort Piotr Firan Trójka jedzenie słodycze

Mediolan. Zwiedzanie w tempie "a passo milanese"

To miasto przyciąga wielbicieli historii, fanów mody i biznesmenów z całego świata. Znajdziemy tu jedną z największych katedr, muzeum kultowych samochodów, butiki najsłynniejszych projektantów, ślady Leonarda da Vinci oraz pizzę z makiem i szczypiorkiem, której - zdaniem autorki audycji Martyny Matwiejuk - nie da się zapomnieć. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka podróże Podróże z Czwórką STYL ŻYCIA hobby Lombardia Włochy Martyna Matwiejuk

Moda na topie, czyli co będziemy nosić jesienią, zimą i wiosną?

Właśnie trwa modowy szczyt: wcześniej na pokazach w Mediolanie, Londynie, Nowym Jorku, a obecnie w Paryżu, kreatorzy pokazują nowe kolekcje, nowe pomysły i inspiracje. Wskazują, jakie trendy będą na topie, co i jak się będzie nosić. Także w Polsce to czas mody: trwa Złota Nitka, najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych projektantów, który od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA moda pokazy mody Paryż Londyn Nowy Jork Łódź projektowanie mody Tomasz Miara

"Greenhouse Silent Disco". Słuchanie roślin w Roku Romantyzmu

- W projekt zaangażowanych jest mnóstwo bardzo skomplikowanych urządzeń, które monitorują rośliny. Język roślin pokazywany jest poprzez dźwięki i światła led. Chcemy mówić o tym, że romantyzm jest nie tylko w bibliotece i w szkole, można pojechać wyobraźnią dużo dalej - tak o projekcie "Greenhouse Silent Disco" - mówił w Dwójce Krzysztof Brodowicz z Instytutu Adama Mickiewicza.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla Instytut Adama Mickiewicza rośliny biologia

PR24 "Greenhouse silent disco". Polska instalacja na Triennale w Mediolanie

- W tym roku na Triennale w Mediolanie prezentujemy zupełnie wyjątkową instalację, która łączy współczesny design i sztukę z najnowszymi osiągnięciami nauki. Uczestnicy mogą zobaczyć szklarnię przyszłości, w której mogą spróbować nauczyć się języka roślin - wyjaśniła na antenie Polskiego Radia 24 Weronika Elertowska. Gościem audycji był także prof. Hazem Kalaji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA wystawa rośliny

Omikron jeszcze bardziej zjadliwy niż delta? Naukowiec, który wyizolował koronawirusa, wyjaśnia

- Koronawirus nabył większość możliwych mutacji, które w naszym modelowaniu przewidywały jego zwiększoną zdolność do transmisji między ludźmi - powiedział dr Maciej Tarkowski, immunolog z laboratorium wydziału chorób zakaźnych na uniwersytecie w Mediolanie. Podkreślił, że nowe mutacje wirusa, w tym omikron, są powodem do niepokoju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT COVID-19 koronawirus omikron Europa Włochy badania pandemia szczepienia dzieci