Emisja
  • 15 stycznia godz. 21:05 Program 1

Proces

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 12.01.2012

Zapraszamy na słuchowisko Krzysztofa Ćwiklińskiego o procesie hitlerowskiego zbrodniarza Josefa Bühlera. Premiera w Teatrze Polskiego Radia.

Autor:
Krzysztof Ćwikliński

Reżyser:
Dobrosława Bałazy

Realizator:
Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Obsada:

Sławomir Orzechowski (Mecenas Bertold Rappaport), Adam Ferency (Doktor Josef Bühler), Mariusz Wojciechowski (On)

Słuchowisko Krzysztofa Ćwiklińskiego to historia głośnego procesu, który toczył się przed Najwyższym Trybunałem Narodowym (powołanym na mocy dekretu z 22 stycznia 1946 r. zajmującym się wymierzaniem kar dla faszystowsko-hitlerowskich zbrodniarzy oraz zdrajców Narodu Polskiego). Od czerwca do lipca 1948 roku na ławie oskarżonych zasiadał Josef Bühler, zbrodniarz hitlerowski, premier rządu Generalnego Gubernatorstwa, zastępca Hansa Franka jako Generalnego Gubernatora. W czasie wojny odpowiadał za niszczenie i grabienie mienia i kultury narodu polskiego oraz za wywózki na przymusowe roboty do III Rzeszy, a także politykę eksterminacyjną. Domagał się również szybkiego „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej” na terenie GG. Po wojnie Bühler przedstawiał się jako ofiara systemu hitlerowskiego.

W słuchowisku historia ta opowiadana jest w dwóch planach czasowych: podczas rozmów Bühlera z jego obrońcą mecenasem Bertoldem Rappaportem w czasie procesu w 1948 roku oraz w rozmowie Rappaporta z bliżej nieznanym mężczyzną, po wielu latach, już po dokonaniu wyroku śmierci na Bühlerze. W tym drugim planie narracyjnym niezwykle interesujący jest wątek mecenasa Rappaporta, który zgodził się na obronę zbrodniarza z urzędu.