Polskie Radio
Section05
III Rzesza

79. rocznica akcji bojowej "Kutschera". "Odznaczali się odwagą, męstwem i miłością do ojczyzny"

Mszą św. w katedrze polowej Wojska Polskiego rozpoczęły się uroczystości 79. rocznicy akcji bojowej "Kutschera". - Chcieli żyć normalnie, ale już w wolnej Polsce. Odznaczali się odwagą, męstwem i miłością do ojczyzny - powiedział w homilii ks. ppłk Robert Krzysztofiak, odnosząc się do działań organizatorów akcji.
Zobacz więcej na temat:  Franz Kutschera II wojna światowa III Rzesza Generalne Gubernatorstwo nazizm historia Polski Bronisław Pietraszkiewicz społeczeństwo POLSKA

INFOGRAFIKA Akcja Kutschera. 79. rocznica wyroku na "kata Warszawy" [INFOGRAFIKA]

- Całość trwała bardzo krótko. Lot został od razu postrzelony. Jako drugi wszedł do akcji Kruszynka. Osłaniał mnie. Doszedłem do Kutschery i ostatnie strzały oddałem w głowę. Musieliśmy mieć pewność, że zginął - wspominał Michał Issajewicz ps. Miś.
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Pietraszkiewicz Franz Kutschera Generalne Gubernatorstwo Hans Frank HISTORIA II wojna światowa Niemcy Warszawa zamach nazizm III Rzesza zbrodnie wojenne

TYLKO U NAS Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, to zaczął krzyczeć "Boże, gdzie nas przywieźli!"

- Brat został na terenie obozu, a mnie włączyli do marszu śmierci. Krzyczałam do mamy, że brat został. Esesman uderzył mnie strasznie aż się obróciłam. Kucnęła i tak zrobiłam, że odłączyłam się od marszu i udało mi się wrócić do brata - wspominała Zdzisława Włodarczyk.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Niemcy Holokaust Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Zginęli za współpracę z Pileckim. 79 lat temu Niemcy dokonali egzekucji 53 więźniów

25 stycznia 1943 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz Niemcy rozstrzelali kilkudziesięciu Polaków. Wśród zamordowanych byli przedstawiciele polskiej inteligencji oraz wyżsi oficerowie sił zbrojnych, w tym członkowie założonego przez rotmistrza Witolda Pileckiego konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej.   
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm II wojna światowa III Rzesza Auschwitz śmierć

Helmuth James von Moltke i Krąg z Krzyżowej

Helmuth James von Moltke to niemiecki arystokrata, który jako jeden z nielicznych członków swojego narodu zdobył się na odwagę sprzeciwienia się złu totalitarnego reżimu nazistowskiego. Za swój opór zapłacił najwyższą cenę. Historia przyznała mu jednak rację, a powojenna Europa została zbudowana na wyznawanych przez niego wartościach pokojowej współpracy pomiędzy narodami.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Krzyżowa nazizm totalitaryzm III Rzesza II wojna światowa

"Legitymizowanie prześladowań i ludobójstwa". "Spiegel" o rasistowskim społeczeństwie III Rzeszy

Tygodnik "Spiegel" w jednym z tekstów z cyklu opisującego historycznie losy narodu niemieckiego w czasach III Rzeszy, pisze, że "niemieccy naziści definiowali, kto należy do "narodu niemieckiego" etnicznie i ideologicznie: była to kwestia krwi, pochodzenia i poglądów". - Z punktu widzenia nazistów rzekoma inność legitymizowała codzienne prześladowania, ustawy rasowe i ludobójstwo Żydów - dodano.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy II wojna światowa ŚWIAT Żydzi Europa nazizm III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Konferencja w Wannsee, czyli urzędowa decyzja o masowym ludobójstwie europejskich Żydów

20 stycznia 1942 roku, w reprezentacyjnej willi w berlińskiej dzielnicy Wannsee spotkało się piętnastu niemieckich urzędników. W ciągu niecałych dwóch godzin ustalili prawne i logistyczne aspekty wymordowania 11 milionów ludzi. Planów tych Niemcy nie zrealizowali w całości. Do końca wojny zdążyli jednak zamordować 6 milionów Żydów.
Zobacz więcej na temat:  III Rzesza nazizm Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne