Emisja
  • 29 stycznia godz. 21:05 Program 1

Żabusia

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 26.01.2012

Zapraszamy na premierę w cyklu "Wielka klasyka". Słuchowisko w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2.

Autorka:
Gabriela Zapolska

Reżyser i adaptator:
Henryk Rozen

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:

Henryk Talar – Bartnicki, Małgorzata Kożuchowska - Helena (Żabusia), Stanisław Brudny – Milewski, Ewa Wawrzoń – Milewska, Jacek Brzostyński – Julian, Zofia Zborowska – Maria, Edyta Jungowska – Maniewiczowa, Katarzyna Słomska – Franciszka, Maria Robaszkiewicz – Niańka, Joanna Pach – Mała Jadzia

Gabriela Zapolska, specjalistka od rozprawiania się z mieszczańską hipokryzją, w „Żabusi” na warsztat bierze małżeńską zdradę. W rodzinie Bartnickich z pozoru wszystko jest w porządku. Ale tylko z pozoru. Uwielbiana przez domowników Helena, z rozrzewnieniem nazywana Żabusią, jest kobietą wiarołomną, z lubością oddaje się romansom, kpiąc w małżeńskich ślubów. I pewnie mogłaby jeszcze długo oszukiwać męża, gdyby nie fakt, że kolejny kochanek okazuje się narzeczonym jej szwagierki, Marii. Ale nawet gdy prawda wychodzi na jaw, domownicy wolą tkwić w przekonaniu, że to żart tylko. Bo tak jest bezpieczniej, wygodniej, prościej. O tej hipokryzji Zapolska pisała pod koniec XIX wieku, jednak i dziś jest o tym do pomyślenia.

Słuchowisko zostanie nadane w systemie dźwięku przestrzennego Dolby Pro Logic 2 do odbioru za pomocą kina domowego z włączonym dekoderem tego systemu. Dla słuchaczy nie posiadających kina domowego jakość stereo bez zmian.