Polskie Radio
Section05
mali

"Walki z dżihadystami przestały być priorytetem". Francja zapowiada wycofanie wojsk z Mali

Emmanuel Macron ogłosił wycofanie francuskich wojsk i żołnierzy europejskiej koalicji "Takuba" z Mali. Decyzja ta jest konsekwencją konfliktu z wojskową juntą, która przejęła władzę w kraju w ubiegłym roku. - Walki z dżihadystami przestały być priorytetem dla malijskich władz - ocenił francuski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja mali wojsko bezpieczeństwo terroryzm

Grupa Wagnera objęta sankcjami przez Unię Europejską

Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek 13 grudnia decyzję o nałożeniu sankcji na Grupę Wagnera, rosyjską prywatną firmę wojskową odpowiedzialną za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. – Te sankcje to krok w bardzo dobrym kierunku. Pokazują one, że Unia Europejska dostrzega to, że taka grupa działa i że operowanie najemnikami przez Rosję jest jednym z narzędzi prowadzenia wojny hybrydowej – powiedział w audycji "Świat do trzeciej" publicysta Krzysztof Grzywaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Władimir Putin Rosja Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje mali Tomasz Grzywaczewski Francja armia żołnierze

Mali prosi rosyjską firmę wojskową o pomoc. Szef unijnej dyplomacji ostrzega

Władze Mali zwróciły się z wnioskiem do prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej o pomoc w walce z rebeliantami - poinformowała rosyjska agencja informacyjna Interfax, powołując się na ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Szef rosyjskiego MSZ zaznaczył, że rosyjski rząd nie ma z tą współpracą nic wspólnego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko mali Unia Europejska dyplomacja ŚWIAT Europa

Atak Francji na dżihadystów w Mali. Mieszkańcy wioski mówią o ofiarach wesela, armia zaprzecza oskarżeniom

Mieszkańcy wioski w środkowej części Mali twierdzą, że w minioną niedzielę siły francuskie zaatakowały uczestników przyjęcia weselnego - mówą o kilkunastu zabitych i rannych. Sztab francuskich sił zbrojnych zaprzecza oskarżeniom - twierdzi, że atak na przyjęcie weselne, którego miałoby dokonać francuskie wojsko, jest wykluczony. Armia twierdzi, ze tego dnia, 3 stycznia, dokonała ataku, ale na grupę dżihadystów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka terroryzm mali wojsko armia Francja Al Kaida islam Emmanuel Macron dżihad

Mali: rządząca junta wojskowa wypuściła z więzień ok. 180 dżihadystów

Władze wojskowe, które przejęły władzę w Mali po zamachu stanu w sierpniu, uwolniły w sumie 180 więźniów związanych z organizacjami islamistycznymi - dowiedziała się agencja Associated Press od wysoko postawionego przedstawiciela rządu. Uwolnienie dużej grupy więźniów zdaje się potwierdzać tezę, że junta jest gotowa do większej pobłażliwości wobec islamistów - pisze AP.
Zobacz więcej na temat:  mali Afryka ŚWIAT terroryzm dżihad