Polskie Radio
Section05
mali

Media: wycofując się z Sahelu, Zachód otwiera Rosji drzwi do konsolidacji wpływów w Afryce

 - Waszyngton, Paryż i ich sojusznicy powinni ponownie rozważyć wycofanie wojsk z Sahelu; ustępując ziemie rosyjskiej prywatnej firmie wojskowej, znanej jako Grupa Wagnera, Zachód otwiera Moskwie drzwi do konsolidacji wpływów w regionie, jednocześnie czyniąc go zdecydowanie bardziej niebezpiecznym - ocenia Colin P. Clarke, autor analizy opublikowanej na stronie internetowej amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy".
Zobacz więcej na temat:  Afryka polityka ŚWIAT Rosja burkina faso mali Niger Republika Środkowoafrykańska

Stanisław Żaryn przypomina brutalne zbrodnie w Mali. "Rosjanie pokazują prawdziwą twarz"

"Rosjanie pokazują prawdziwą twarz" - ocenił  rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do doniesień "The New York Times", opisujących masowe egzekucje w miejscowości Moura w Mali. Rosyjscy najemnicy pojmali tam, a następnie rozstrzelali setki mężczyzn i zakopali ich ciała w masowych grobach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa mali Stanisław Żaryn Rosja ludobójstwo

"Walki z dżihadystami przestały być priorytetem". Francja zapowiada wycofanie wojsk z Mali

Emmanuel Macron ogłosił wycofanie francuskich wojsk i żołnierzy europejskiej koalicji "Takuba" z Mali. Decyzja ta jest konsekwencją konfliktu z wojskową juntą, która przejęła władzę w kraju w ubiegłym roku. - Walki z dżihadystami przestały być priorytetem dla malijskich władz - ocenił francuski prezydent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja mali wojsko bezpieczeństwo terroryzm

Grupa Wagnera objęta sankcjami przez Unię Europejską

Rada Unii Europejskiej przyjęła w poniedziałek 13 grudnia decyzję o nałożeniu sankcji na Grupę Wagnera, rosyjską prywatną firmę wojskową odpowiedzialną za tortury, egzekucje i zabójstwa m.in. w Libii, Syrii i Donbasie. – Te sankcje to krok w bardzo dobrym kierunku. Pokazują one, że Unia Europejska dostrzega to, że taka grupa działa i że operowanie najemnikami przez Rosję jest jednym z narzędzi prowadzenia wojny hybrydowej – powiedział w audycji "Świat do trzeciej" publicysta Krzysztof Grzywaczewski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Witold Lazar Władimir Putin Rosja Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej sankcje mali Tomasz Grzywaczewski Francja armia żołnierze

Mali prosi rosyjską firmę wojskową o pomoc. Szef unijnej dyplomacji ostrzega

Władze Mali zwróciły się z wnioskiem do prywatnej rosyjskiej firmy wojskowej o pomoc w walce z rebeliantami - poinformowała rosyjska agencja informacyjna Interfax, powołując się na ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Szef rosyjskiego MSZ zaznaczył, że rosyjski rząd nie ma z tą współpracą nic wspólnego.
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko mali Unia Europejska dyplomacja ŚWIAT Europa