Emisja
  • 11 sierpnia godz. 19:00 Program 2

Kontrabasista

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 08.08.2012
Krzysztof Gosztyła
Krzysztof Gosztyła , foto: Wojciech Kusiński/PR

W cyklu "Słuchowisko na lato" zapraszamy na słuchowisko według monodramu Patricka Suskinda, autora słynnej powieści "Pachnidło". Adaptacja radiowa Ewy Stockiej-Kalinowskiej, reżyseria Janusza Kukuły. Wybitna kreacja Krzysztofa Gosztyły.

Kontrabasista to opowieść człowieka sfrustrowanego, rozczarowanego otaczającym go światem, samotnego, przytłoczonego niemożnością osobistej ekspresji, miłośnika i niewolnika własnego instrumentu. Bohater z jednej strony jest dowcipnym, błyskotliwym i oczytanym intelektualistą, z drugiej strony chwiejnym psychicznie i niedowartościowanym muzykiem zasiadającym w ostatnim rzędzie Orkiestry Państwowej.
„Kontrabasistą nie można się urodzić. Kontrabasistą zostaje się z przypadku i rozczarowania” – opowiada o sobie tyleż tragiczny, co śmieszny muzyk nieudacznik, bohater monodramu Patricka Suskinda autora słynnej powieści "Pachnidło". Monodram ten rozslawiony dzięki znakomitej interpretacji Jerzego Stuhra i w wersji radiowej stał się znakomitym słuchowiskiem dzięki wybitnej kreacji Krzysztofa Gosztyły.

Dzięki Państwa głosom słuchowisko to znalazło się w dwudziestce "Słuchowisk na lato". Jest to nagranie z roku 2000.

Autor:
Patrick Suskind

Autor Przekładu:
Anna Gerlińska

Reżyser:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Marian Szałkowski

Inni współtwórcy:
Ewa Stocka-Kalinowska - adaptacja

Obsada:
Krzysztof Gosztyła