Emisja
  • 21 października godz. 21:05 Program 3

"Marlon Story" w Scenie teatralnej Trójki

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 18.10.2012
Nagranie słuchowiska Marlon Story: Grzegorz Małecki (Młody Marlon) i Anna Sroka-Hryń (Maria)
Nagranie słuchowiska "Marlon Story": Grzegorz Małecki (Młody Marlon) i Anna Sroka-Hryń (Maria), foto: Wojciech Kusiński

Słuchowisko Dariusza Dunowskiego, debiutującego w Teatrze Polskiego Radia, to niezwykła podróż w zakamarki niepospolitej wyobraźni Marlona Brando.

 

Autor i reżyser:
Dariusz Dunowski

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Obsada:
Olgierd Łukaszewicz (Stary Marlon), Grzegorz Małecki (Młody Marlon), Joanna Szczepkowska (Ona), Anna Sroka-Hryń (Maria), Magdalena Różczka (Lisa), Paweł Ciołkosz (Susho), Hanna Konarowska (Dziewczyna Pierwsza), Natalia Rybicka (Dziewczyna Druga), Józef Pawłowski (Chłopak)

Trzy epizody z młodości Marlona Brando malują barwny obraz nie tyle jego prawdziwej osobowości, co zwierciadlanego odbicia tęsknot niepospolitej wyobraźni. Fantazja, czy raczej fantazje, Marlona to wyraz aspiracji, roszczeń i pretensji wobec rzeczywistości.

Zainscenizowane zdarzenia mają posmak absurdu; konia z rzędem temu, kto odgadnie, czy coś podobnego mogło mieć miejsce naprawdę, i – nawet przyjmując, że są projekcją podświadomości – czy/ile objawiają prawdy o znanym nam/nie znanym człowieku legendzie.

Brando, jak każdy z nas, pozostaje zagadką. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy był kabotynem, za jakiego niekiedy uchodził. Czy był mitomanem. Erotomanem. Piotrusiem Panem. Twardo stąpał po ziemi, czy miał duszę poety. Czy był wielkim aktorem i co znaczy być aktorem. Jak zmierzyć „wielkość” artysty. Czym: wrażliwością, popytem, spektakularnością? Dojrzałością? Niedojrzałością? Ile miał w sobie autentycznej potrzeby penetracji tajemnic bytu, fizyki, psychologii... W jakim stopniu ukształtowały go kompleksy i ciągła z nimi walka. Kim był dla niego Bóg – starotestamentowym patriarchą ferującym wyroki, na które człowiek – tragicznie, ale i groteskowo – nie ma wpływu; demiurgiem, demonem, wymysłem chorego umysłu? Wszechmocnym i wszechobecnym chochlikiem z dzieciństwa...? I wreszcie, czym była dla niego miłość. Odpowiedzi szukamy bez ustanku. Na poły z przymrużeniem oka.

Marlon Story jest wariacją na temat Fikcji. Wariacją zmysłów…