Emisja
  • 20 kwietnia godz. 17:10 Program 1

Josela Rakowera rozmowa z Bogiem

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 17.04.2013
Andrzej Mastalerz w studiu S-7
Andrzej Mastalerz w studiu S-7, foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

W radiowej Jedynce w sobotnie popołudnie słuchowisko według apokryficznego testamentu z ruin getta warszawskiego. Znakomita kreacja Andrzeja Mastalerza.

Autor:
Zvi Kolitz

Autor Przekładu:
Artur Kuć

Reżyser:
Janusz Kukuła

Realizator:
Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne:
Tomasz Obertyn

Adaptatorka:
Małgorzata Szymankiewicz

Obsada:
Andrzej Mastalerz jako Josel Rakower

„Josela Rakowera rozmowa z Bogiem” to radiowa adaptacja wstrząsającego tekstu, który jest swoistym testamentem pobożnego warszawskiego Żyda piszącego swój list do Boga. Przez lata tekst funkcjonował jako autentyczny zapis ostatnich chwil jego narratora w ruinach warszawskiego getta podczas powstania. Dzięki śledztwu Paula Baddego, niemieckiego dziennikarza i historyka, okazało się, że autorem tekstu jest Zvi Kolitz, który tuż przed wojenną apokalipsą wyjechał z Litwy do Palestyny. Swój porażający tekst napisał tuż po wojnie na podstawie relacji ludzi ocalałych z Holocaustu. Brak osobistego przeżycia opisywanych wydarzeń przez autora nie umniejsza jednak siły rażenia tego zapisu okrucieństwa. Stworzona w tym apokryfie postać Josela Rakowera obejmuje losy dziesiątków tysięcy ofiar powstania w getcie warszawskim, którego 70. rocznicę wybuchu obchodzimy 19 kwietnia.

Testament Josela Rakowera ma wieloraki charakter: jest zapisem tragicznego życia narratora i jego najbliższych, ale również krzykiem i protestem wobec wojny i Holocaustu, głosem z otchłani człowieczeństwa, wreszcie oskarżeniem Boga o „zakrycie oblicza”, choć bluźnierczym, to wynikającym z głębokiej wiary. Bohater mówi do Boga: „Uczyniłeś wszystko, bym się na Tobie zawiódł, bym w Ciebie nie wierzył. Lecz umieram, jak żyłem – niezachwianie w Ciebie wierząc!”.

Zapraszamy na słuchowisko ze znakomitą kreacją Andrzeja Mastalerza jako Josela Rakowera.