Polskie Radio
Section05
powstanie w getcie

Akcja Żonkile w tym roku wirtualnie. Ruszyły zapisy dla szkół

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN już po raz dziewiąty organizuje akcję społeczno-edukacyjną Żonkile i zaprasza do niej biblioteki, szkoły i instytucje kultury z całej Polski. Ze względu na pandemię większość aktywności wokół akcji przenosi się do internetu. Rekrutacja do udziału w akcji ruszyła 11 lutego.
Zobacz więcej na temat:  Muzeum Historii Żydów Polskich powstanie w getcie Warszawa II wojna światowa Żydzi Holokaust historia Polski społeczeństwo POLSKA

Krystyna Budnicka: nie byliśmy podobni do ludzi

– Słuchacze zawsze namawiali mnie, by zapraszać ludzi urodzonych jeszcze przed wojną. Te opowieści są świadectwem minionego czasu – mówił Michał Olszański, zapraszając na drugą już wakacyjną powtórkę audycji "Godzina prawdy", której bohaterką była Krystyna Budnicka, polska działaczka społeczna pochodzenia żydowskiego i członkini Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu​​.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie historia Polski II wojna światowa Michał Olszański Trójka Żydzi rozmowa społeczeństwo powstanie w getcie

"Przekładaniec Jachowicza". Rocznica powstania w getcie warszawskim

77 lat temu - 19 kwietnia 1943 roku - w warszawskim getcie wybuchło powstanie kierowane przez żydowskie podziemne formacje zbrojne. Na temat tego zrywu oraz rocznicowych uroczystości, w Polskim Radiu 24 rozmawiali: Albert Stankowski, dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego oraz Artur Hofman, prezes Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  powstanie w getcie Żydzi Niemcy HISTORIA Jerzy Jachowicz

"Chodzi o naszą wspólną pamięć". Jarosław Papis o powstaniu w getcie warszawskim

- Dziś żyje w Polsce garstka Żydów, nic więcej już się nie wydarzy. Warszawa była drugim co do wielkości skupiskiem Żydów na świecie po Nowym Jorku. Polska była jednym z największych skupisk żydostwa. Nasze kultury się przenikały, to wszystko zostało zniszczone, wybite, wymorodwane - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Papis, prezes Fundacji Hatikva.  
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa powstanie w getcie Warszawa

"Wspominamy nie tylko odwagę, ale także chęć wolności". Premier w rocznicę powstania w getcie

Powstanie w getcie warszawskim było przejawem ogromnej odwagi, ale jednocześnie krzykiem rozpaczy Żydów, którzy każdego dnia byli mordowani przez niemieckich oprawców; wspominamy tę odwagę i chęć wolności - napisał w niedzielę, w 77. rocznicę powstania premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo powstanie w getcie historia Polski II wojna światowa Mateusz Morawiecki