Polskie Radio
Section05
powstanie w getcie

Prezentacja książki o archiwum getta warszawskiego w Berlinie. "Pozwoli niemieckiemu czytelnikowi na wsłuchanie się w głosy ofiar"

W przyszłym tygodniu Instytut Pileckiego w Berlinie oraz Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie zaprezentują w stolicy Niemiec książkę "Archiwum ważniejsze niż życie. Tajne archiwa getta warszawskiego".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Instytut Pileckiego Berlin getto warszawskie Holokaust powstanie w getcie II wojna światowa Żydowski Instytut Historyczny

Mural upamiętniający bohaterów i bohaterki powstania w getcie warszawskim odsłonięty. Niezwykła praca w Muzeum POLIN.

Bezbronna, ale dumnie wyprostowana kobieta, prowadzona przez żołnierza - tak właśnie wygląda mural stworzony przez Wilhelma Sasnala w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - To symbol przeciwstawiania się złu - podkreślają pracownicy jednostki. Praca powstała w związku z obchodami 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka getto warszawskie powstanie w getcie Wilhelm Sasnal Katarzyna Cygler Michał Żołądkowski muzeum żydów polskich POLIN

Marsz Pamięci. "Hołd dla poświęcenia i tragicznej śmierci ofiar getta warszawskiego"

 - Przypominamy o tym, co działo się w kwietniu i maju 1943 roku, o ofiarach, bojowniczkach i bojownikach powstania w getcie warszawskim. Chcemy pokazać, że tego powstania by nie było, gdyby nie wielomiesięczne przygotowania. Opór w getcie można rozumieć na wiele sposobów, obok zbrojnego był również cywilny, stosowano różne formy sprzeciwu wobec planów eksterminacji - mówił w Dwójce Franciszek Bojańczyk z Żydowskiego Instytutu Historycznego.
Zobacz więcej na temat:  getto warszawskie Dwójka powstanie w getcie Paweł Siwek historia Polski

Ludwik Hahn. Skandalicznie niska kara dla nazistowskiego mordercy

Dokładnie 50 lat temu, 5 czerwca 1973 roku, niemiecki zbrodniarz Ludwik Hahn - współodpowiedzialny za deportację ok. 300 tys. warszawskich Żydów do obozu zagłady w Treblince, likwidację getta w stolicy Polski i mordy na polskiej ludności w czasie Powstania Warszawskiego - został skazany na 12 lat pozbawienia wolności.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski II wojna światowa III Rzesza zbrodnie wojenne Warszawa Powstanie Warszawskie powstanie w getcie nazizm

W hołdzie Irenie Sendlerowej i ofiarom powstania w getcie. Reportaż "Ponad nocą" [POSŁUCHAJ]

Irena Sendlerowa w czasie II wojny światowej uratowała około 2,5 tys. dzieci. Kilka dni po jej 15. rocznicy śmierci i w 80. rocznicę upadku powstania w getcie warszawskim, wyemitowaliśmy w Programie 1 Polskiego Radia reportaż "Ponad nocą" autorstwa Antoniego Rokickiego. "Ponad nocą" to także tytuł wyjątkowego koncertu, który odbył się w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski getto warszawskie powstanie w getcie II wojna światowa Irena Sendlerowa Antoni Rokicki pr poleca

W hołdzie Irenie Sendlerowej. "Ponad nocą" - reportaż Antoniego Rokickiego

"Ponad nocą" to tytuł wyjątkowego koncertu, który odbył się w Wolskim Centrum Kultury w Warszawie 11 maja, czyli dzień przed 15. rocznicą śmierci Ireny Sendlerowej oraz kilka dni przed 80. rocznicą upadku powstania w getcie warszawskim. Upamiętnia on bohaterstwo Ireny Sendlerowej, która w czasie wojny uratowała ok. 2,5 tys. dzieci. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż historia Polski powstanie w getcie Antoni Rokicki Irena Sendlerowa

Powstanie w getcie warszawskim. Jak wyglądało życie ludności cywilnej?

Żydowscy bojowcy stawili zdecydowany opór, kiedy żołnierze niemieccy wkroczyli na teren getta w celu jego likwidacji 19 kwietnia 1943 roku. Dowodzący siłami niemieckimi Jürgen Stroop zdecydował się zakończyć swoją akcję dopiero 16 maja. Przez ponad miesiąc zabudowa getta była systematycznie niszczona i palona, na jego terenie przebywało w tym czasie kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Jak wyglądało ich życie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak IPN powstanie w getcie Warszawa