Teatr

"Warszawianka" na 85-lecie Teatru Polskiego Radia

polskieradio.pl
Katarzyna Ingram 16.01.2011
Twórcy Warszawianki wg Wyspiańskiego, Teatr Polskiego Radia.
Twórcy "Warszawianki" wg Wyspiańskiego, Teatr Polskiego Radia. , foto: fot: Wojciech Kusiński

„Warszawianka” Stanisława Wyspiańskiego na żywo ze Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w 85. rocznicę premiery radiowej.

Poniedziałek, 29. 11. 2010, godz. 19.00

Organizator: Program 2 Polskiego Radia

Reżyseria: Janusz Kukuła
Opracowanie muzyczne: Marian Szałkowski
Scenografia: Marek Chowaniec
Kostiumy: Małgorzata Chachaj
Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: Chłopicki – Krzysztof Gosztyła
Maria – Wiktoria Gorodeckaja
Anna – Natalia Rybicka
Skrzynecki – Arkadiusz Bazak
Młodszy Oficer – Grzegorz Damięcki
Pac – Marek Frąckowiak
Stary Wiarus – Stanisław Brudny
ze specjalnym udziałem Stana Borysa
Marian Szałkowski
- fortepian

Transmisja w Programie 2 Polskiego Radia

Warszawianka to jeden z najbardziej znanych dramatów Stanisława Wyspiańskiego, w którym autor porusza temat Powstania Listopadowego. Oto na przedpolach bitwy pod Olszynką Grochowską generałowie Jan Skrzynecki i Józef Chłopicki wraz z innymi oficerami i dwiema młodymi dziewczynami, Anna i Marią, oczekują na wieści z frontu bitwy. Wieść o klęsce przynosi Stary Wiarus, prosty żołnierz.

Dla Polskiego Radia dramat Warszawianka ma szczególne znaczenie, ponieważ rozpoczyna historię teatru radiowego w Polsce. Słuchowisko w adaptacji Alojzego Kaszyna, ówczesnego kierownika programowego, miało swoją premierę 29 listopada 1925 roku i stanowiło, obok części muzycznej, uświetnienie obchodów rocznicy powstania listopadowego.

W dramacie Wyspiańskiego tytułowa pieśń odgrywa bardzo ważną rolę, jest bohaterem. Podobnie było w realizacji Kaszyna - melodia Warszawianki tworzyła tło muzyczne, prawie nigdy nie milkła, odgrywana na fortepianie bądź wykonywana przez chór mieszany. Oprawę do pieśni przygotował zespół smyczkowy Antoniego Adamusa, który na wstępie zagrał fantazje z Halki, zaś zwieńczyła pierwsze w polskiej historii słuchowisko, wiązanka najbardziej znanych motywów polskich. Słuchowisko nadane było na żywo i, ze względu na niemożność utrwalenia go, możemy je odtworzyć jedynie na podstawie notatek prasowych i recenzji. Twórcy Warszawianki A.D. 2010 stoją przed trudnym zadaniem zmierzenia się z legendarną realizacją sprzed 85 lat.
Nadane na żywo przedstawienie Warszawianki jest zwieńczeniem obchodów 85-lecia Teatru Polskiego Radia.opr. Małgorzata Szymankiewicz