"Andy" Krzysztofa Czeczota najlepszym słuchowiskiem Europy!

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 25.10.2013
Twórcy słuchowiska Andy nagrodzonego na festiwalu Prix Europa 2013 w Berlinie (od lewej: Andrzej Brzoska i Krzysztof Czeczot)
Twórcy słuchowiska "Andy" nagrodzonego na festiwalu Prix Europa 2013 w Berlinie (od lewej: Andrzej Brzoska i Krzysztof Czeczot), foto: Zurab Kandelaki

Słuchowisko „Andy” autorstwa i w reżyserii Krzysztofa Czeczota, w realizacji akustycznej Andrzeja Brzoski, zdobyło na odbywającym się w Berlinie Festiwalu Prix Europa 2013 tytuł najlepszego słuchowiska roku! To pierwsze takie wyróżnienie dla produkcji Teatru Polskiego Radia na tym festiwalu.

Andy Krzysztofa Czeczota to zapis szaleństwa, w jakie popada tytułowy bohater, młody realizator dźwięku (w tej roli znakomity Adam Woronowicz). Jednego dnia Andrzej staje się innym człowiekiem – nie ma już starego Andrzeja. Jest Andy, który nie oddziela rzeczywistości "tu i teraz" od fikcji seriali oraz słuchowisk. Jest więc ta produkcja inteligentną krytyką współczesnych mediów, które uwodzą odbiorcę, zatapiając go w nierzeczywistości. Autor scenariusza korzysta z rozmaitych gatunków: przypowieści filozoficznej, kryminału, powieści obyczajowej.

"Andy" to również przewrotny hołd oddany magii dźwięku i możliwości jego zapisu. Krzysztof Czeczot, we współpracy ze znakomitym realizatorem Andrzejem Brzoską, wykorzystał istniejące nagranie archiwalne i łączy je z własnym scenariuszem. Za sprawą technologii Adam Woronowicz rozmawia z Romanem Wilhelmim (zjawiskowo zresztą interpretującym "Moskwę-Pietuszki" Jerofiejewa, nagranie z 1991 roku) o sprawach najistotniejszych.

W słuchowisku wystąpili: Adam Woronowicz (Andy), Roman Wilhelmi (z nagrania archiwalnego powieści "Moskwa-Pietuszki" Wieniedikta Jerofiejewa z 1991 roku), Magdalena Cielecka (Magda), Grażyna Barszczewska (Matka), Zbigniew Konopka (Malicki), Grzegorz Kwiecień (Paweł/Kelner), Kinga Tabor (Kobieta), Janusz Wituch (Kontroler/Policjant), Krzysztof Czeczot (Reżyser), Janusz Szydłowski (Lektor)

Muzykę oryginalną do słuchowiska skomponował Adam Walicki.

Prix Europa to największy europejski festiwal trzech mediów: telewizji, radia i internetu, odbywający się od 1987 roku w Berlinie. Współorganizowany jest przez Europejską Unię Nadawców.