Polskie Radio
Section05
Berlin

PR24 Dom Polsko-Niemiecki zamiast pomnika polskich ofiar w Berlinie? Prof. Madajczyk: koncepcja Niemców jest niejasna

- Kiedy patrzyłem na poprzednią koncepcję, to ogromnie ważną rolę w upamiętnieniu polskich ofiar II wojny światowej odgrywał pomnik. To był 2021 rok. Teraz nagle dostajemy coś innego - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Madajczyk z PAN. Gościem audycji była także Aleksandra Rybińska z tygodnika "Sieci". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Berlin Niemcy II wojna światowa historia Polski

Niemcy chcą stworzyć Dom Polsko-Niemiecki. "Ma upamiętniać brutalną okupację II wojny światowej"

W Berlinie zaprezentowano ramowy plan Domu Polsko-Niemieckiego, który ma być miejscem upamiętnienia ofiar niemieckiej okupacji Polski w czasie drugiej wojny światowej. To projekt realizowany przez rząd federalny na podstawie uchwały Bundestagu z 2020 roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Europa Zachodnia Niemcy historia Polski II wojna światowa relacje polsko-niemieckie Berlin

"Liczba nielegalnych migrantów rośnie". "Bild" o pogłębiającym się kryzysie uchodźczym w Niemczech

W poniedziałek portal dziennika "Bild" poinformował, że "z najnowszych danych policji federalnej wynika, że w lipcu do Niemiec nielegalnie wjechało 10 714 osób - najwięcej od listopada 2022 roku. Dziennie ma miejsce ponad 300 nielegalnych przekroczeń granicy" - podkreślono. 
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Afryka ŚWIAT Europa bezpieczeństwo imigranci w Europie Niemcy Berlin migracja uchodźcy

W podzielonym mieście - Berlin Herberta

"Rozkokosiłem się nad Wansee. Mój pokój już zaczyna śmierdzieć papierosami" - tak w liście do Karla Dedeciusa Zbigniew Herbert pisze w styczniu 1968 roku, a dwa miesiące później wyznaje zaprzyjaźnionemu tłumaczowi: "Bardzo jakoś do Berlina przylgnąłem". W kolejnym odcinku z naszego wakacyjnego cyklu opowiedzieliśmy o związkach poety z tym miastem.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Berlin Berlin Zachodni Dwójka Dorota Gacek Marek Zagańczyk Karl Dedecius