Polskie Radio
Section05
Berlin

Berlińska wystawa Instytutu Pileckiego "Wydarzeniem Historycznym Roku 2019"

Międzynarodowa ekspozycja "Ochotnik. Witold Pilecki i jego misja w Auschwitz", prezentowana w berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego, zwyciężyła w 13. edycji plebiscytu "Wydarzenie Historyczne Roku 2019" w kategorii "wystawa". O jej przesłaniu mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Radziejowska, kierownik oddziału berlińskiego Instytutu Pileckiego, współkurator nagrodzonej wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski Instytut Pileckiego wystawa Witold Pilecki Berlin plebiscyt

"Nie można II wojny zredukować do Holokaustu". Ambasador Przyłębski o rewidowaniu historii

W Berlinie przed pomnikiem Ofiar Obozów Koncentracyjnych odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu KL Auschwitz. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, władze Brandenburgii oraz ambasador w Berlinie profesor Andrzej Przyłębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Berlin Auschwitz II wojna światowa historia Polski Holokaust

Nowa propozycja dotycząca pomnika polskich ofiar II wojny w Berlinie

Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt i Fundacja Pomnik Pomordowanych Żydów Europy przedstawiły nową propozycję uczczenia ofiar drugiej wojny światowej. Według tych organizacji w Berlinie powinien powstać Plac Pierwszego Września 1939 i pomnik z informacjami o agresji Niemiec na Polskę, a także centrum dokumentacyjne o ofiarach we wszystkich krajach, które były pod niemiecką okupacją. Pierwotna wersja zakładała utworzenie miejsca pamięci poświęconego jedynie polskim ofiarom.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy historia Polski II wojna światowa Berlin

"Ukłon w stronę Berlina". Samuel Pereira o sprzeciwie Rafała Trzaskowskiego wobec CPK

- Rafał Trzaskowski osobiście wpływał na rezolucję przeciwko Polsce, działając ramię w ramię z Donaldem Tuskiem, i nie bez przyczyny kłania się Berlinowi i Moskwie - mówił w Polskim Radiu 24 Samuel Pereira, redaktor naczelny portalu TVP Info.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 centralny port komunikacyjny Mierzeja Wiślana polityka Rafał Trzaskowski Platforma Obywatelska Moskwa Berlin