Polskie Radio
Section05
Berlin

Afera podatkowa cum-ex w Niemczech. "Scholz nie może już nabierać wody w usta"

Dziennik "Bild" poinformował o kolejnych wątkach afery podatkowej cum-ex wokół banku Warburg. Doprowadziła ona do sytuacji, w której niemiecki skarb państwa poniósł miliardowe straty. Politycy niemieckiej opozycji mówią wprost: "Olaf Scholz nie może już nabierać wody w usta". Kanclerz Niemiec podkreśla jednak, że o sprawie nic nie wiedział.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Olaf Scholz podatki SPD CDU

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 35 lat od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Kłamstwa Berlina ws. energii jądrowej. Nowe fakty wychodzą na jaw

Szwedzki inżynier jądrowy Simon Wakter punktuje kłamstwa niemieckiego rządu w sprawie atomu. "Wszystko wskazuje na to, że rząd w Berlinie wprowadził swoich obywateli w błąd w kwestii możliwego przedłużenia pracy elektrowni jądrowych, dążąc do zamknięcia jednostek bez względu na koszty i ryzyka" - opisuje portal energetyka24.com powołując się na analizę naukowca.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy energetyka GOSPODARKA energia atomowa atom Berlin Olaf Scholz

Jakim autem wjedziemy do centrum Berlina lub Wiednia?

Wakacyjne podróże samochodem, choć dają elastyczność i swobodę, wymagają od kierowcy znajomości obowiązujących przepisów w wielu krajach. Coraz częściej, oprócz tradycyjnych ograniczeń drogowych, spotykane są także obostrzenia związane z wjazdem do centrów miast i zlokalizowanych w nich stref niskiej emisji. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców samochód Wiedeń Berlin podróże kierowcy paliwa rynek społeczeństwo samochody elektryczne elektromobilność polskie radio kierowców online polskie radio kierowców dab+

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. Urodził się 22 czerwca 1906 roku.
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Polska wzywa do kolejnych sankcji wobec Rosji. Marcin Przydacz: musimy utrzymywać presję

- Szósty pakiet sankcji mocno uderzył w Rosję, ale nie byliśmy w stanie wystarczająco osłabić Putina i jego machiny wojskowej. Potrzeba więc dalszych i ostrzejszych sankcji - powiedział w wywiadzie dla "Welt am Sonntag" Marcin Przydacz. Wiceszef polskiego MSZ skomentował w ten sposób wezwania Polski do siódmego pakietu sankcji wobec Rosji. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin media Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Łukasz Jasina sankcje Unii Europejskiej sankcje wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe dyplomacja

Koncerty "Moniuszko 150". Stanisław Moniuszko od nieco innej strony

W Berlinie odbyły się koncerty w ramach trasy koncertowej projektu "Moniuszko 150" w 150-lecie śmierci polskiego kompozytora Stanisława Moniuszki. Utwory religijne z jego repertuaru przedstawili między innymi muzycy z Polski, Niemiec i Litwy. Zwieńczeniem wydarzenia będzie album z zapisem obu koncertów. Tymczasem w poniedziałek rozpoczyna się 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler Instytut Adama Mickiewicza Stanisław Moniuszko opera Berlin muzyka hp MUZYKA Konkurs Moniuszkowski 2022

Szef parlamentu Ukrainy apeluje do Berlina o broń. "Każdy dzień zwłoki to 100 zabitych i 500 rannych"

- Czekamy na dostawy borni i mamy nadzieję, że trafi ona do nas zgodnie ze znaną niemiecką punktualnością - powiedział przewodniczący Rady Najwyższej parlamentu Ukrainy Rusłan Stefanczuk w wywiadzie dla dziennika "Welt". Jak podkreślił, "cena za każdy dzień zwłoki jest szalona: to 100 zabitych ukraińskich żołnierzy i 500 rannych". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina wojna 2022 broń Niemcy Berlin Europa Rosja

Rozmowy Scholza z Putinem. Szynkowski vel Sęk: są bezcelowe, lepsza byłaby wizyta w Kijowie

W niemieckiej telewizji ARD wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk skrytykował rozmowy telefoniczne Olafa Scholza i Emmanuela Macrona z Władimirem Putinem. - Nie wnoszą nic nowego. Przeciwnie - utwierdzają kanclerza w złudnym przekonaniu, że udzielony mu kredyt zaufania jest niewyczerpalny - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Olaf Scholz Emmanuel Macron