Polskie Radio
Section05
Berlin

Ataki na prezes TK za wyrok ws. aborcji. Aktywistki chcą "wykurzyć Przyłębskich z rezydencji w Berlinie"

Proaborcyjne aktywistki z "Dziewuchy Berlin" ustaliły adres rezydencji ambasadora RP w Niemczech prof. Andrzeja Przyłębskiego, by prześladować, jak same przyznały, mieszkającą na co dzień z mężem prezes Trybunału Konstytucyjnego Julię Przyłębską. Zamierzają swoimi ciągłymi protestami zmusić ich do opuszczenia domu. O sprawie pisze portal OKO.press 
Zobacz więcej na temat:  Europa ŚWIAT Niemcy Julia Przyłębska aborcja Trybunał Konstytucyjny Berlin

Mężczyzna w masce Macrona prowadzony na sznurku. "Jak chłosta w islamistycznych autokracjach"

Grupa ok. 20 osób szła ulicą w dzielnicy Berlina, Neukölln, prowadząc na sznurku człowieka w masce przedstawiającej twarz prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Sznur trzymał mężczyzna w stroju arabskim, uderzając prowadzonego pejczem - poinformował niemiecki dziennik "Der Tagesspiegel". Do zdarzenia doszło w sobotę.
Zobacz więcej na temat:  islam Niemcy Berlin Europa Emmanuel Macron demonstracje ŚWIAT

Nowe lotnisko Berlin-Brandenburg oddane do użytku. Z dziewięcioletnim poślizgiem

Dwa samoloty - jeden należący do grupy Lufthansa, a drugi do linii Easyjet - wylądowały w sobotę na międzynarodowym lotnisku Berlin-Brandenburg, inaugurując działalność nowego portu lotniczego w Niemczech. Jego otwarcie  poprzedziły wieloletnie skandale, skutkujące 9-letnim opóźnieniem inwestycji i wzrostem kosztów budowy z ok. 2,7 mld euro do prawie 6 mld euro.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Berlin Branderburgia lotnictwo transport

Komisja Maddena. Amerykańskie śledztwo w sprawie Katynia

11 października 1951 roku w amerykańskim kongresie rozpoczęły się przesłuchania przed Specjalną Komisją Śledczą do Zbadania Faktów, Dowodów i Okoliczności Mordu w Lesie Katyńskim. Efektem jej prac był raport stwierdzający, że za śmiercią tysięcy polskich oficerów stało sowieckie NKWD. Ale dotarcie do prawdy nie było łatwe.
Zobacz więcej na temat:  Katyń NKWD izba reprezentantów Stany Zjednoczone Berlin POLSKA Niemcy