Teatr
Emisja
  • 18 września godz. 19:00 Program 1

Atak

polskieradio.pl
Jolanta.Wyszynska@polskieradio.pl Wyszyńska 16.09.2022

W najbliższą niedzielę 18 września zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko Tomasza Lerskiego pt."Atak" w reżyserii Michała Wdowiaka.

Imperialistyczne zamiary bolszewickiego kierownictwa ZSRR były zawsze podszyte propagandowymi hasłami. I tak, zgodnie z nimi, 17 września 1939 roku Armia Czerwona rozpoczęła swój „wyzwoleńczy pochód”, aby „zrzucić jarzmo obszarników i kapitalistów” i na bagnetach przynieść „wolność ukraińskim i białoruskim braciom”. W rzeczywistości, na podstawie paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego w  Moskwie 23 sierpnia 1939 roku, Związek Sowiecki, atakując Polskę 17 września jako faktyczny sojusznik III Rzeszy, przystąpił do wojny, anektując w dalszej kolejności część Finlandii, państwa bałtyckie i część Rumunii. Oprócz wspomnianego już hasła sowieckiej propagandy o „niesieniu bratniej pomocy ujarzmionym narodom” oraz „ochrony życia i mienia” ideą przewodnią polityki podbijania terytorium Rzeczypospolitej Polskiej było „przywrócenie sprawiedliwości” naruszonej w mniemaniu ZSRR przez postanowienia traktatu ryskiego, podpisanego w 1921 roku przez ZSRR po przegranej wojnie z Polską. Nowy sojusznik Stalina - Hitler - dawał rękojmię pełnego sukcesu i spełnienia się tej zemsty. Była to wspólna, niemiecko-sowiecka rozprawa z "państwem sezonowym", "bękartem Traktatu Wersalskiego" - czyli Polską... Słuchowisko Tomasza Lerskiego przypomina wydarzenia, jakie rozgrywały się w miastach na Kresach Wschodnich -  w Baranowiczach, Grodnie i Brześciu po napaści ZSRR. Uzmysławia, że atak sowieckiej Rosji na Polskę był taką samą napaścią, jak agresja hitlerowskich Niemiec 1 września, choć w historiografii i potocznej opinii pokutuje niesłuszne przekonanie, iż wojna na Wschodzie miała łagodniejszy charakter i przebieg. Że była wojną "drugiej kategorii". Nic bardziej mylnego! Słuchowisko "Atak" stawia między nimi ścisły znak równości.


Tomasz Lerski "Atak"

Reżyseria: Michał Wdowiak

Realizacja akustyczna: Paweł Szaliński

Opracowanie muzyczne: Renata Baszun 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska  

Obsada:

Dorota Nowakowska, Krzysztof Szuster, Janusz Łagodziński, Sławomir Pacek, Włodzimierz Press, Wojciech Kusiński, Ryszard Stępień, Piotr Rozdoba, Szymon Roszak, Tomasz Marzecki, Szymon Mysłakowski, Krzysztof Szczepaniak, Sebastian Machalski, Sandra Babij,Andrzej Krusiewicz

 

 Na słuchowisko "Atak" zapraszamy w niedzielę (18.09) tuż po godz. 21.00