X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Cyberbezpieczeństwo i higiena cyfrowa

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 13:59
W ostatnich latach technologia bardzo się rozwinęła. Pojawiły się różnorodne aplikacje, które ułatwiają nam życie na każdym kroku. Trudno ruszyć się gdziekolwiek bez telefonu komórkowego, który zawiera w sobie cały zbiór przydatnych narzędzi, które kiedyś występowały pojedynczo. Tej technologii trzeba się uczyć na bieżąco – o tym mówiła w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Joanna Hamiti, znana jako Pani InformaTiK. Gościni "Strefy Rodzica" pojawiła się w sieci na początku pandemii z poradami dla nauczycieli, jak obsługiwać i wykorzystywać dane aplikacje podczas zdalnego nauczania. 
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom.
Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Foto: shutterstock

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać, będąc użytkownikiem internetu, jest bezpieczeństwo haseł. Joanna Hamiti porównała hasło do klucza, którego używamy, by otworzyć drzwi naszego domu. Niezwykle istotne jest tworzenie haseł w sposób właściwy i świadomy." - Im dłuższe hasło, tym lepsze – powiedziała Pani InformaTiK. Żeby złamać ośmioznakowe hasło, potrzeba zaledwie kilku sekund, a dwa razy dłuższe – nawet kilka lat. Hasło powinno zawierać kombinację liter od A do Z, a do  z, cyfr od 0 do 9, oraz znaki specjalne !@#$%^&*. - Warto też w takim haśle używać polskich liter – dodała. Tworząc hasło, najlepiej wybrać takie, które opisuje rzeczywistość. Hasła należy zmieniać systematycznie i używać różnych haseł do każdego konta. 

Posłuchaj
59:21 2022_05_09 22_00_16_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Jak zadbać o cyfrowe bezpieczeństwo?

5 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Hasła. Z tej okazji Joanna Hamiti utworzyła w mediach społecznościowych wydarzenie pod nazwą Czy Twoje bezpieczeństwo w sieci to science-fiction…?, do którego zaprosiła nauczycieli, edukatorów i pasjonatów cyberbezpieczeństwa. Celem było wspólne działanie na rzecz rozwoju i pogłębiania świadomości funkcjonowania w wirtualnym świecie wśród nauczycieli i ich uczniów. Więcej informacji na temat bezpieczeństwa w sieci w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej rozmowy z inicjatorką akcji edukacyjnej z okazji Światowego Dnia Hasła.   

Audycja: Strefa rodzica
Prowadzi: Marcin Perfuński
Gość: Joanna Hamiti - informatyk
Data emisji: 09.05.2022
Godzina emisji: 21:00

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik. 

Polskie Radio Dzieciom zaprasza również do korzystania z bogatej oferty podcastowej anteny, w której dostępne są cieszące się dużym zainteresowaniem propozycje dla najmłodszych: "Bajki opowiadane przez dzieci" oraz "Opowieści ludów świata", jak również podcasty podróżnicze czy poradnikowe dla rodziców w tym podcasty przygotowane przez Idę Nowakowską

W ofercie cyfrowego Polskiego Radia Dzieciom dostępne są także podcasty przygotowane z myślą o dzieciach. Wśród nich "Bajki opowiadana przez dzieci", "Bajania Kulfona i Moniki. Dla dzieci" oraz "Opowieści ludów świata". Zapraszamy na podcasty.polskieradio.pl.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz także

Czytaj także

Dzieci w wirtualnym świecie. Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2022 14:54
Kiedy dziecko powinno stawiać pierwsze kroki w wirtualnej przestrzeni? Jak z głową wprowadzić młodego użytkownika do świata cyfrowego? Dlaczego rodzice obawiają się nowych technologii? W cyberświecie często brakuje obecności rodzica przy dziecku i wzajemnej komunikacji, która mogłaby nie tylko ułatwić mu funkcjonowanie w sieci, ale też uchronić pociechę od czyhających w wirtualnej przestrzeni niebezpieczeństw. Jak o to zadbać?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
rozwiń zwiń