Polskie Radio
Section05
radio bez reklam

"Polityka", czyli dla dzieci o urokach i pułpakach demokracji

"Polityka" to sztuka, który w prosty i zabawny sposób tłumaczy mechanizmy rządzenia, organizowania się ludzi jako obywateli, zalet i wad demokracji. Choć książka, na podstawie której powstał spektakl, napisana była dla młodego (w wieku od lat dziewięciu) odbiorcy, będzie ciekawa także dla widzów i trochę, i znacznie starszych. W Polskim Radiu Dzieciom gościli Paweł Rutkowski i Mateusz Trzmiel z teatru PAPAHEMA.
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ Martyna Chuderska TEATR

Dziadkowie rozpieszczają, a rodzice wychowują? O zdrowych relacjach w rodzinie

Mówi się, że dziadkowie są od rozpieszczania a rodzice od wychowywania - tak usprawiedliwiamy dziadków, którzy pozwalają wnuczętom na wiele więcej niż rodzice. Co zrobić, gdy to rozpieszczanie utrudnia nam codzienne funkcjonowanie w rodzinie, jak reagować, gdy dziadkowie na wychowaniu "znają się lepiej"? Gościem "Strefy rodzica" była Patrycja Rzepecka - psycholog, psychoterapeutka dziecięca (SWPS).
Zobacz więcej na temat:  rodzice dzieci DAB+ psychologia dziecięca

Kubb i Molkky, czyli powrót zapomnianych gier zespołowych

Czy słyszeliście kiedyś o takich grach jak Kubb czy Molkky? Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej postanowili zrealizować własny projekt społeczny, którego celem jest poszerzanie wiedzy o zapomnianych grach zespołowych. Gry, to ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu, pozwalają rozwijać umiejętności kreatywne, pracy w grupie oraz integrują zespół.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+

Jak dbać o odporność i rozwój wcześniaków?

Za wcześniaka uważa się noworodka urodzonego między 22, a 37 tygodniem ciąży, natomiast szczególną troskę i uwagę skupia się na dzieciach, które przyszły na świat przed 28 tygodniem ciąży, z masą ciała poniżej 1kg. Wcześniaki wymagają znacznej opieki nie tylko w okresie hospitalizacji, ale też po wypisie ze szpitala, nawet przez kilka lat, o czym w "Strefie Rodzica" opowiedziały prof. dr hab. n. med. Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka, prezes Fundacji Koalicja dla wcześniaka, Elżbieta Brzozowska, wiceprezes fundacji Koalicja dla wcześniaka, Bożena Cieślak-Osik, psycholog kliniczny oraz Agata Fandri, muzykoterapeutka.
Zobacz więcej na temat:  noworodek rozwój dziecka niemowlę zdrowie dziecka radio dla dzieci

Złoci medaliści Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing w Polskim Radiu Dzieciom

Sportowe prezenty - o takich mogą mówić Stanisław Trepczyński, Ewa Lewandowska i Julia Żmudzińska - młodzi polscy żeglarze, którzy zdobyli dwa złote medale Młodzieżowych Mistrzostw Świata World Sailing. Zdobyte tytuły mistrzów świata, na jednej z najważniejszych imprez w żeglarskim kalendarzu, są przepustką do wielkich żeglarskich karier.
Zobacz więcej na temat:  RadioDzieciom wypoczynek zabawy dla dzieci Zbigniew Kozłowski DAB+

Muzyka w słuchowiskach. Adam Wojtyszko: dzięki niej słowa zyskują nowy wymiar

- Nie doceniamy muzyki, ale gdy dzieje się coś ważnego, chcemy, aby ona była, czy jest to przyjęcie urodzinowe, ślub czy inna ważna uroczystość. Niedobrze, gdy traktujemy muzykę tylko jako coś zabawowego, rozrywkowego, bo ona porusza emocje, a wszystko, co oddziałuje na emocje, jest bardzo ważne - mówił w audycji "Muzyczne podróże" Adam Wojtyszko, reżyser słuchowiska "EKO UFO".
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ Daria Druzgała

"Muzyczne podróże". Diana Krall - pierwsza dama smooth jazzu

Wspaniały głos, wielki talent pianistyczny, wyczucie smaku oraz cudowne piosenki, stylistycznie balansujące pomiędzy smooth jazzem, eleganckim popem oraz bossa novą – oto wielki skrót dorobku Diany Krall. Nie sposób wymienić wszystkich zaszczytów i osiągnięć kanadyjskiej artystki, prywatnie od lat małżonki legendarnego Elvisa Costello i matki bliźniaków. Jej płyty sprzedały się w ponad 15 mln egzemplarzy. W swoim dorobku ma kilka nagród Grammy i szereg innych wyróżnień.
Zobacz więcej na temat:  muzyczne podróże radio dla dzieci DAB+ Diana Krall