Polskie Radio
Section05
radio bez reklam

Nowości w ramówce Polskiego Radia Dzieciom

W czasie trwającego roku szkolnego PR Dzieciom proponuje swoim słuchaczom więcej ciekawostek i audycji edukacyjno-kulturalnych. Wiedząc jak dużym zainteresowaniem cieszą się lekcje języków obcych, naszą ofertę poszerzamy o naukę języka mandaryńskiego. Jest to najczęściej używany język na świecie. Posługuje się nim ponad miliard osób. Nasi słuchacze będą mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z jego podstawami i kulturą Chin w każdy czwartek o godz. 9.30. Dla tych, którzy nie mogli wysłuchać audycji rano, specjalne wydanie popołudniu.  
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam

Zobacz jak narysować krzesło. Lekcja rysunku w PR Dzieciom

W rysunkowej pracowni Stworek Potworek projektuje także meble. W tym tygodniu postanowił pokazać, jak namalować krzesło. Rysunek zaczynamy od naszkicowania czworoboku, co stanowić będzie miejsce do siedzenia. Następnie, z każdego boku kreślimy dłuższe i krótsze, grubsze kreski odzwierciedlające nogi krzesła. Na koniec dodajemy jego oparcie rysując spłaszczone półkole i całość kolorujemy.
Zobacz więcej na temat:  lekcja rysunku radio dla dzieci radio bez reklam

Zrozumieć małe dziecko - tak! Ale jak?

Czasami zachowanie kilkulatków jest dla nas niezrozumiałe. W lepszym poznaniu ich natury może pomóc książka "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko". Opracowana została na podstawie badań naukowych dotyczących dojrzewania dzieci oraz opowiada o rozwoju człowieka. W związku z tym, mimo że treść książki dotyczy małych dzieci, niektóre informacje w niej zawarte odnoszą się także do ogółu ludzi. Jedną z nich mogą być potrzeby, które do końca życia są takie same, ale sposób ich zaspokajania zmienia się na przestrzeni lat. O tym, jak zrozumieć dziecko opowiedziała w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" Joanna Bylinka, psycholożka oraz Dyrektor Regionalny The Neufeld Institute Poland.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam psychologia dziecięca rodzicielstwo dzieciństwo

Dziecięce poczucie własnej wartości. Jak je zbudować?

Wielu ludzi zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Co więcej, często zdanie innych osób na nasz temat sprawia, że nasza wiara w siebie maleje, nawet jeśli się z nim nie zgadzamy. Im dłużej żyjemy w takim przekonaniu, tym więcej pracy musimy później włożyć w podbudowanie samooceny i wiarę w swoje umiejętności i możliwości. Chcąc zadbać o poczucie wartości dzieci i ich rodziców powstała książka "Jesteś ważny, Pinku!", o której w Polskim Radiu Dzieciom w audycji "Strefa Rodzica" opowiedziała jej współautorka, Urszula Młodnicka-Kornaś.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka radio bez reklam psychologia dziecięca psychologia

Projektowanie współczesnych szkół. Budynek szkolny i jego otoczenie

Wygląd budynku może zachęcać lub zniechęcać ludzi do tego, by w nim przebywać. To samo dotyczy szkół, dlatego też projekty nowych placówek zakładają stworzenie tzw. krajobrazów edukacyjnych, w których nacisk kładzie się na estetykę, przestrzeń, funkcjonalność oraz aspekt ekologiczny. Jak zatem powinno prezentować się otoczenie i nowe budynki oświatowe w których uczą się dzieci? W "Strefie Rodzica" w PR Dzieciom, rozmawialiśmy o tym ze specjalistkami z zakresu architektury, dr inż. arch. Małgorzatą Balcer-Zgrają, dr Moniką Wróbel i Natalią Paszkowską, a także wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Arturem Lorkowskim.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców edukacja szkoła radio bez reklam

Jak mężczyzna staje się ojcem? Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Jak dziecko wpływa na relacje pomiędzy rodzicami, i jak mężczyzna staje się ojcem? Czy dzieje się to od razu, czy jest to proces, który wymaga czasu. Te pytanie zadała Ida Nowakowska, autorka podcastu "Strefa rodzica" dla Polskiego Radia Dzieciom. Podcast jest już dostępny na bezpłatnej platformie podcastowej Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo radio dla rodziców radio bez reklam

Latarnie morskie dawniej i teraz

Nieodłącznym elementem krajobrazu z nad morza są latarnie morskie. W Polsce jest ich aż 15, z czego 13 można zwiedzać. Co więcej, każda z nich ma swój charakterystyczny sposób pokazywania drogi marynarzom. W "Podwieczorku z Filipem i Leopoldem" o historii i znaczeniu latarń morskich opowiedział Ziemowit Sokołowski, były marynarz, latarnik i wice prezes Stowarzyszenia Miłośników Latarń Morskich.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem radio dla dzieci Lew i Królik w PRD radio bez reklam

Zaburzenia odżywiania u dzieci. Rozmowa z terapeutą [POSŁUCHAJ]

Wśród rodzajów zaburzeń odżywiania możemy wymienić anoreksję, bulimię i otyłość. Na ich wystąpienie wpływa wiele czynników, a jednym z objawów jest np. niejedzenie w stresie lub wręcz przeciwnie, zajadanie emocji. Zaburzenia odżywiania nie dotykają tylko dorosłych, ale także dzieci i młodzież, dlatego w "Strefie Rodzica" temat ten został poruszony z Aleksandrą Dejewską, terapeutką zaburzeń odżywiania.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica zdrowie i dieta zdrowie dziecka rozwój dziecka radio dla rodziców radio dla dzieci radio bez reklam

Czy w Bałtyku pływają rekiny?

Prowadzący "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" w PR Dzieciom, postanowili wybrać się na wycieczkę na północ Polski, gdzie o Morzu Bałtyckim opowiedział im Rafał Jankowski, autor książki "Bałtyk". Co ciekawe, w przeszłości zbiornik ten nazywany był jeziorem, ponieważ poruszający się lodowiec spowodował wypiętrzenie lądu, co skutkowało dwukrotnym odcięciem morza do wszechoceanu.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem Lew i Królik w PRD edukacja przyrodnicza radio dla dzieci radio bez reklam Bałtyk

Jak rytmy i rytuały mogą wprowadzić do życia spokój

Pewne rzeczy w naszym życiu się powtarzają lub występują po sobie naturalnie, tworząc w ten sposób rytmy i rytuały. Dają one poczucie bezpieczeństwa i wolności oraz są one widoczne zwłaszcza dla dzieci, przez co przerwanie ich może wywołać u młodszych osób niezadowolenie. O tym, dlaczego powtórzenia sprawiają, że życie staje się spokojniejsze opowiedział w "Strefie Rodzica" Andre Stern, autor książki pt: "Rytmy i rytuały dzieci. O rodzicielstwie opartym na zaufaniu".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica rodzina rodzicielstwo radio bez reklam radio dla rodziców radio dla dzieci

Festiwal, że palce lizać! - kolejna edycja literackiego festiwalu dla dzieci

Spotkania, warsztaty, projekcje filmowe, spacery, wystawy i  czytanki po zachodzie słońca - to wszystko czeka uczestników 8. edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci, która w Gdańsku odbywa się od 7 do 9 października b.r. Organizatorzy zapewniają, że można doświadczać tam literatury "wszystkimi możliwymi zmysłami". Wśród propozycji festiwalowych są między innymi specjalne warsztaty o robotach i sztucznej inteligencji zorganizowane z okazji 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema i  konferencja pt. "O gustach się dyskutuje" - propozycja dla animatorów i animatorek czytelnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska Kulturalna strefa literatura dziecięca kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam

Jak dieta wpływa na dzieci z autyzmem?

U dzieci z autyzmem nierzadko występują dolegliwości jelitowe, które mogą niekorzystnie wpłynąć na ich zachowanie. W związku z tym, aby poprawić samopoczucie i komfort życia dziecka, rodzice decydują się czasem na zastosowanie specjalnej diety. Jednakże z powodu zaburzeń sensorycznych, nie wszystkie produkty będą równie dobre dla każdego dziecka z autyzmem. O tym, na co zwrócić uwagę opowiedziała w "Strefie Rodzica" Justyna Jessa, dietetyk kliniczny i autorka książki "Autyzm i dieta - co jako rodzic powinieneś wiedzieć".
Zobacz więcej na temat:  autyzm Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców radio bez reklam zdrowie i dieta zdrowie dziecka

Życie wśród marionetek. Rozmowa z twórcami festiwalu "Dziecinada"

Klinika Lalek - teatr  wiejski i wędrowny - powstał w roku 1988 na wydziale lekarskim szkoły teatralnej we Wrocławiu. Swoje przedstawienia grywał w całej Polsce, ale odwiedzał też wiele krajów Europy - między innymi Finlandię, Hiszpanię, Rumunię, Niemcy i  Austrię. W spektaklach, granych na łąkach i ulicach  - biorą udział ogromne lalki, a muzyka jest grana na żywo.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa kultura dla dzieci radio dla dzieci radio bez reklam radio dla rodziców

Przedszkole - ważny przystanek w życiu dziecka. Rozmowa z terapeutką

Chociaż nie ma obowiązku przedszkolnego, miejsce to jest dla malucha pierwszym przystankiem w drodze do wkraczania i poznawania świata. Co więcej, w trakcie pierwszych lat życia następuje znaczący rozwój dzieci w wielu aspektach. Kształtują się wtedy m.in. możliwości intelektualne człowieka, wrodzone predyspozycje oraz zdolność uczenia się. W związku z tym, obecność dzieci w przedszkolu wpływa na ich dojrzewanie, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, opowiedziała Dorota Lubas, terapeutka i pedagog.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka edukacja radio bez reklam radio dla dzieci

Jak narysować zapis nutowy? [WIDEO]

Stworek Potworek zdecydował, że w kolejnej odsłonie swoich artystycznych warsztatów pokaże, jak narysować specjalne pismo, dzięki któremu muzycy mogą odczytać nuty i zagrać wybrany utwór. Najpierw rysujemy 5 kresek, jedna nad drugą. Powstała w ten sposób pięciolinia będzie bazą do narysowania muzycznych liter, czyli nut. Następnie na jej początku dodajemy klucz wiolinowy, przypominający poskręcaną, czarną nitkę. Na koniec malujemy nuty w kształcie łez, z której wychodzą antenki i całość kolorujemy.
Zobacz więcej na temat:  Stworek Potworek lekcja rysunku radio bez reklam