Polskie Radio
Section05
wychowanie

Jakie są wyzwania współczesnych nastolatków. Rozmowa w "Strefie rodizica"

Dzisiejsi nastolatkowie mają przed sobą inne wyzwania niż te, przed jakimi staliśmy my, ich rodzice. Przepaść ta jest tym wyraźniejsza, że współczesna młodzież funkcjonuje w świecie przepełnionym technologią. W związku ze zbliżającą się 19 listopada „Konferencją o nastolatkach”, która odbędzie się w Warszawie w Strefie Rodzica pojawili się organizatorzy konferencji o współczesnych problemach, przed jakimi stoją nastolatki - Patrycja Frania, która jest terapeutką młodzieży i rodziców oraz wiceprezeską fundacji Wychowanie w szacunku, a także Anna Mazek - psycholożka i psychoterapeutka, która pracuje z młodzieżą w fundacji FFC. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież radio dla rodziców wychowanie rodzicielstwo Mikołaj Foks

Kieszonkowe dla dziecka. Jak uczyć zarządzania małym budżetem?

Żeby rozmawiać z dziećmi o pieniądzach, trzeba umieć rozmawiać w ogóle. Dzieci uczą się przez obserwację. Swój subiektywny świat przekonań, chociażby na temat finansów, który będzie im  towarzyszył w dorosłości, tworzą poprzez obserwację zachowań i podejścia rodzica do tych kwestii. Kieszonkowe z założenia ma nauczyć dziecko gospodarowania pieniędzmi i planowania własnych  wydatków.
Zobacz więcej na temat:  Ekonomia dla dzieci wychowanie rodzicielstwo radio dla rodziców Aleksandra Jasińska

Dojrzewanie – jeszcze dziecko czy już dorosły? Jak budować relację z nastolatkiem?

W okresie dorastania zachodzą bardzo duże zmiany, nie tylko w wyglądzie zewnętrznym, ale też w mózgu młodej osoby, co oznacza również zmiany w zachowaniu. Dorastanie to czas trudny nie tylko dla nastolatków, ale często też dla ich rodziców. Bywa tak, że rodzice z dnia na dzień zaczynają czuć, że mają do czynienia z inną osobą i trudno im odnaleźć relację, którą budowali ze swoim dzieckiem wcześniej. 
Zobacz więcej na temat:  młodzież psychologia psychologia dziecięca rodzicielstwo wychowanie

Rozwój, nie zmęczenie. Jak wybrać zajęcia pozalekcyjne dla dziecka?

Obecnie dzieci mogą korzystać z szerokiej oferty zajęć pozalekcyjnych. Ogrom możliwości może być przytłaczający. Jak powinniśmy więc wybierać zajęcia dla dziecka, aby się ono rozwijało, a nie męczyło i zniechęcało? - Myślę, że trzeba szukać balansu, przede wszystkim warto bardziej obserwować dziecko pod kątem rozwoju, niż doskonalić w każdym obszarze - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr Monika Kurzynoga z Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, ekspertka z zakresu pedagogiki. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Racewicz dzieci edukacja wychowanie rodzice społeczeństwo szkoła zajęcia pozalekcyjne aktywność fizyczna psychologia

Jak zadbać o rozwój młodego człowieka? Współczesne trudności wychowawcze

Od kwietnia na rynku ukazuje się dwumiesięcznik poświęcony wychowaniu. Jego wydawcą jest Ośrodek Rozwoju Edukacji, publiczna placówka o zasięgu krajowym, zajmująca się doskonaleniem nauczycieli, prowadzona przez Ministra Edukacji Narodowej. W składzie redakcji są zawodowi nauczyciele, pedagodzy, psycholodzy, dziennikarze. Na czym polegają współczesne kłopoty wychowawcze? Z czy mierzą się rodzice i pedagodzy? 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Wojciech Reszczyński Trójka wychowanie dzieci młodzież edukacja

Czy technologia jest tylko dla chłopaków? Odpowiedź w PR Dzieciom

Dlaczego dzielenie zawodów na męskie i żeńskie jest krzywdzące? Co zrobić, żeby dzieci nie kierowały się stereotypami? Jak wspierać je w edukacji, by były pewne swoich wyborów? Na te pytania odpowiedzieli goście Polskiego Radia Dzieciom w audycji "Strefa rodzica" zastanawiając się, dlaczego kobiet pracujących w branży IT, nadal jest tak mało. 11 października to Międzynarodowy Dzień Dziewczyny. Jak zachęcać dziewczynki do zostania programistkami?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia dziecięca informatyk zawody przyszłości wychowanie stereotypy radio bez reklam

Zaklęcia słyszane w dzieciństwie zostają na lata. Co z nimi zrobić?

Od początku swojego życia funkcjonujemy wśród słów. To one nas stwarzają i kształtują, kiedy jesteśmy małymi i większymi dziećmi - istotami najbardziej wrażliwymi i bezbronnymi wobec przekazu ze strony rodziców, dziadków, opiekunów w przedszkolu i szkole. Słowa nadają nam tożsamość, słowami jesteśmy ubierani albo w siłę i poczucie własnej wartości, albo w oczekiwania społeczne, które wynikają z lęku, unieruchamiają. Słowa tworzą wzorce myślenia i działania, z którymi każdy z nas nieświadomie idzie przez życie. Co z nimi zrobić w dorosłości?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+ radio bez reklam

Jak dbać o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie? Podpowiadamy!

Kto tak naprawdę pilnuje bezpieczeństwa w internecie? Co zagraża dzieciom w sieci i jak to się zmienia w czasie? Jak dbać o dobrostan dzieci w czasach wojny on-line? Czy gry cyfrowe mogą być sposobem na budowanie relacji z dzieckiem? Jak zaangażować rodziców do bycia z dzieckiem w internecie? O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówili Anna Rywczyńska oraz dr Szymon Wójcik. Oboje są współorganizatorami Międzynarodowej Konferencji "Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio bez reklam bezpieczeństwo w sieci wychowanie psychologia dziecięca Marcin Perfuński

„Dwie godziny dla rodziny”. Globalny biznes korzysta z polskich innowacji społecznych

Czy można z Polski eksportować globalnie innowację społeczną? Kampania z Polski „Dwie Godziny dla Rodziny/Człowieka” (#2h4family/4human) udowadnia, że to możliwe. W akcję zaangażowały się już firmy z 59 krajów. To oznacza, że pierwsza polska kampania wellbeing adresowana do pracodawców jest już celebrowana w co trzecim państwie na świecie.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzina na swoim dzieci wychowanie ekonomia społeczna Ekonomia dla dzieci biznes biznes za granicą wsparcie procesów biznesowych Małgorzata Frydrych

W jaki sposób wdrażać samodzielność w życie dzieci?

Jednym z największych rodzicielskich marzeń jest doświadczenie chwili, w której dziecko staje się samodzielne. Od tego momentu dorosły nie musi się już dwoić i troić, by je jednocześnie sprawnie przewinąć, nakarmić czy ubrać. To okres, w którym dotychczas zaangażowany w każdą najdrobniejszą nawet czynność rodzic może na chwilę odetchnąć i spokojnie wypić zaparzoną wcześniej kawę. Kolejnym krokiem jest zerówka oraz pójście do szkoły. Jak stwarzać dziecku warunki do wzmacniania samodzielności, jednocześnie dbając o jego bezpieczeństwo. O tym w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówił Przemysław Jakóbczyk z Akademii Samodzielności.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo psychologia dziecięca

Dlaczego nie potrafimy odciąć emocjonalnej pępowiny z dorosłym dzieckiem?

Nieodcięta pępowina u osób dorosłych - dlaczego nie wszyscy dorośli się usamodzielniają, czy to kwestia wychowania, strach przed rzeczywistością, czy może zbyt silnego przywiązania do rodzica? Czy fakt, że matka chce uczestniczyć w życiu swojego dorosłego dziecka jest czymś niewłaściwym? Dokąd sięga ta granica i kiedy mamy do czynienia z przesadą? Na te pytania odpowiedziały w audycji Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom dr Sabina Zalewska oraz Anna Koźlik.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie psychologia macierzyństwo

Zastosowanie pozytywnej dyscypliny u przedszkolaka i w przedszkolach

Jak wspierać maluchy (3-6 lat) w stawaniu się coraz bardziej odpowiedzialnymi, zaradnymi, pewnymi siebie i empatycznymi dziećmi? Z pomocą przychodzi pozytywna dyscyplina, czyli podejście skoncentrowane głównie na szacunku, zaufaniu, wsparciu i miłości do drugiej osoby, które zakłada, że warto być uprzejmym, życzliwym i stanowczym jednocześnie.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców przedszkole przedszkolak wychowanie psychologia dziecięca radio bez reklam

Jak skutecznie stawiać granice w relacji z dzieckiem?

Granice w rodzicielstwie często wydają nam się abstrakcją, szczególnie jeśli ulegamy kolejnym prośbom dziecka. Czasem mniejsze zło stanowi dla nas przystanie na prośbę dziecka niż to, w jaki zareaguje ono na odmowę. W praktyce podmiotowego podejścia wychowawczego granice są istotnym narzędziem. Ważna jest optyka: kiedy widzimy dziecko jako osobny byt, skończoną całość, której ramy określane są właśnie przez granice, to łatwiej jest nam zrozumieć istotę podmiotowości.  
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Polskie Radio radio dla dzieci radio dzieci rodzicielstwo wychowanie

Rozwój dziecka poprzez zabawę zabawkami. Podcast Idy Nowakowskiej

Jak ważna jest dla dzieci zabawa lalkami, miśkami, zwierzakami. Jakie kompetencje rozwija i dlaczego warto obserwować dzieci podczas tej zabawy? A także czy chłopcy również mogą bawić się lalkami i od kiedy dziecku powinien towarzyszyć bliski, przyjaciel do przytulania? Na te i wiele innych pytań odpowiada gość Idy Nowakowskiej w Polskim Radiu Dzieciom, Marta Żysko-Pałuba - psycholog i terapeuta. Rozmowa jest dostępna na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rodzicielstwo wychowanie zabawki zabawa z dzieckiem Ida Nowakowska

Do czego nastolatkom potrzebni są rodzice?

Dojrzewanie jest ogromnym wyzwaniem. To wielka zmiana w życiu, złożona z wielu codziennych zmian, zaskoczeń i spotkań z tym, co nieznane. Jak rodzice mogą towarzyszyć nastolatkom w tej drodze? Kiedy rodzic powinien być przyjacielem, a kiedy pozostać jednak rodzicem? O tym w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom mówiły Elżbieta Manthey - dziennikarka zajmująca się tematyką edukacji dzieci i mama oraz Małgorzata Stańczyk – psycholog i mama. 
Zobacz więcej na temat:  Mikołaj Foks Strefa Rodzica młodzież wychowanie rodzicielstwo psychologia Polskie Radio Radio Dzieciom radio dzieci DAB+ radio bez reklam radio dla rodziców