Polskie Radio
Section05
wychowanie

Wt. 21.00. Niefarmalogiczne wsparcie dzieci z depresją

Depresja u dzieci oraz techniki uspokajające u dzieci i młodzieży będą tematem wieczornej audycji dla rodziców w Polskim Radiu Dzieciom. Podczas dwugodzinnej rozmowy postaramy się zgłębić temat i rozwiać wszelkie wątpliwości z nim związane. Rozmawiać będziemy m.in. o ziołach i psychobiotykach wpływających na oś jelitowo-mózgową, która ma wpływ na zachowanie człowieka, m.in stany lękowe i łagodne objawy depresji.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci Muzyka dla rodzica wychowanie rodzicielstwo depresja rozwój dziecka

Obowiązkowość u dzieci. Rozmowa z psychoterapeutką

Prawdopodobnie dla rodzica najbardziej wymagającymi momentami w ciągu dnia są poranki i wieczory. W krótkim czasie trzeba wykonać wiele rzeczy, takich jak przygotowanie się do pracy oraz dziecka do przedszkola, zrobienie śniadania i ubrania malucha do wyjścia. Chociaż chcielibyśmy w tym momencie zatrzymać czas, wydawać się może, że w takich momentach płynie on jeszcze szybciej. Co zrobić, aby nauczyć dzieci obowiązkowości i sprawić, by chwile te nie były tak stresujące.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie psychologia dziecięca radio dla dzieci

Filozofowanie z dzieckiem. Rozmowy w audycji dla rodziców

Słysząc pojęcie "filozofia", wiele osób może pomyśleć o nudnej i niepotrzebnej dziedzinie życia. Prawda jest taka, że nauka ta jest niezwykle przydatna dla człowieka, ponieważ pomaga uzupełnić braki, których edukacja szkolna nie jest w stanie wyrównać. Powodem tego jest fakt, że szkoły przygotowują w znacznej mierze do życia zawodowego, natomiast filozofia skupia się na znalezieniu odpowiedzi na pytania dotyczące świata i nas samych. Jak rozmawiać z dziećmi na tematy filozoficzne? Polskie Radio Dzieciom zaprasza do wysłuchania kolejnej audycji dla rodziców.
Zobacz więcej na temat:  Radio Dzieciom radio dla dzieci Strefa Rodzica wychowanie Muzyka dla dzieci Muzyka dla rodzica

Jak budować u dzieci pozytywną motywację? Praca na mocnych stronach

Uważamy, że osoba utalentowana to taka, która np. tańczy balet lub jest wybitnym sportowcem, zapominając, że talent to cecha, która wyróżnia człowieka. Wpływa ona na nasze myślenie, zachowanie, a także sprawia, że dana osoba funkcjonuje w charakterystyczny sposób. Mocne strony posiada każdy z nas i chociaż są one inne dla dzieci i młodzieży, a młodych i starszych dorosłych, możemy je stale rozwijać. Jednak, aby to zrobić, trzeba najpierw wiedzieć, jak można je odkryć. W "Strefie Rodzica" wskazówek udzieliła Dominika Łysio - tropicieletalentow.pl.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo

Jak rozkochać dzieci w czytaniu książek?

Dzieła literackie są istotne, ponieważ wzbogacają nasze słownictwo oraz pielęgnują język, który w obecnych czasach jest zaniedbywany z powodu używania wielu skrótów w procesie wyrażania swoich myśli. Z racji tego, że książka ma bardzo bardzo dużą konkurencję w postaci smartfonu i innych multimediów, zachęcenie ich do czytania bywa dla rodziców i opiekunów sporym wyzwaniem. Są jednak sposoby na to, aby je książką zainteresować. Jakie? O tym w "Strefie Rodzica" w rozmowie z Małgorzatą Swędrowską, ekspertką z wieloletnim doświadczeniem w popularyzacji czytelnictwa oraz autorką książki "777 pomysłów na zabawę z książką".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie

Jak rozmawiać z dzieckiem na trudne tematy?

Nie zawsze rozmowa rodzica z dzieckiem jest łatwa, zwłaszcza kiedy dotyczy trudnych tematów, np. przemijania czy śmierci. Zagadnienia te są nieodłącznym elementem naszego życia, z którymi każdy z nas musi się zmierzyć. W oswajaniu z nimi dzieci ważne są konkrety, które czasem możemy przekazać wykorzystując bajki i historie ich bohaterów. O tym, jak to zrobić opowiedziała Aneta Zychma, polonistka, pedagożka oraz autorka książek "Tadzik I Rak" oraz "Droga do Domu".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica wychowanie rodzicielstwo psychologia dziecięca

Jak rozkochać dzieci w nauce? Lekcje programowania dla dzieci

W okresie dorastania dzieci przychodzi taki moment, kiedy zaczynają zadawać dużo pytań. Są głodne wiedzy, a swoją ciekawość chcą zaspokoić w dużej mierze szukając odpowiedzi u swoich rodziców. Niestety z czasem ich ogólne zainteresowanie się zmniejsza, a pytania stają się coraz rzadsze. Możemy jednak sprawić, aby dziecięca pasja do poznawania świata nie gasła, a zamiłowanie dzieci do nauki rosło. W Strefie Rodzica wskazówek w tym zakresie udzielili Artur Kurasiński, przedsiębiorca i współautor edukomiksu "Róża, a co chcesz wiedzieć?", filozof i etyk Przemek Staroń oraz Krzysztof Jaworski, pedagog specjalny oraz trener edukacyjny związany ze Stowarzyszeniem "Cyfrowy Dialog".
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja wychowanie

O terapeutycznym wpływie przyrody na zdrowie człowieka

Pomiędzy przyrodą a zdrowiem człowieka możemy zauważyć związki. Przyglądanie się ptakom, czy wsłuchiwanie w ich odgłosy może mieć właściwości terapeutyczne. To nowość w psychiatrii, a przy okazji także wskazanie, że poza klasycznymi metodami psychoterapii i farmakoterapii, możliwe do zastosowania są inne metody pomocy pacjentom. Jakie?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zdrowie parki narodowe rodzice wychowanie dzieci

Jak rodzice mogą spełnić niewypowiedziane prośby dzieci?

Co jest najważniejsze w byciu rodzicem? Odpowiedzi na to pytanie z pewnością jest wiele i każda z nich może być różna. Niemniej jednak, w każdym rodzicielstwie ważną rolę spełnia obdarowanie dziecka zaufaniem. Chociaż nie zawsze jest to łatwe, przekonanie o tym, że można ufać swojemu dziecku jest niezbędne do tego, by umożliwić mu odkrycie swojego potencjału i możliwości.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica rodzicielstwo wychowanie

Przemoc domowa. Gdzie najlepiej szukać pomocy?

Od kilkunastu miesięcy można zaobserwować znaczne nasilenie przemocy domowej. Dowodem tego jest 3-krotny wzrost liczby zgłoszeń na Niebieską Linię, czyli Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie. Organizacja ta od 25 lat pomaga osobom, które zostały dotknięte przemocą ze strony najbliższych. Oferuje ona m.in. pomoc telefoniczną oraz poradnię specjalistyczną. 
Zobacz więcej na temat:  edukacja Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica wychowanie rodzicielstwo przemoc

Polki na Wyspach Owczych. "Spotykamy się co miesiąc"

- Nie trzeba było nikogo przekonywać, ani powtarzać dwa razy. Zaproponowałam Polkom na Wyspach Owczych comiesięczne, "babskie" spotkania. Zaprosiłam panie do siebie i szybko okazało się, że pomysł był wyczekiwany nie tylko przeze mnie. Cieszymy się na kolejne spotkanie, które odbędzie się 1 maja - relacjonuje Sabina Poulsen, autorka bloga Wyspy Owcze FO i inicjatorka spotkań polonijnych.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina wychowanie Polonia flagi państwowe 1 maja 3 Maja Małgorzata Frydrych Wyspy Owcze

"Strefa rodzica". Internetowe społeczności dla rodziców

Ludzie z natury potrzebują towarzystwa oraz wsparcia innych osób. Jest to widoczne zwłaszcza teraz, kiedy z powodu pandemii możliwości te są ograniczone. Obecne czasy to także powód przeniesienia naszej znacznej aktywności do sieci.  W strefie internetowej odbywają się także konferencje dla rodziców, o których opowiedzieli Sylwia Włodarska, organizatorka spotkań online, Agnieszka Stein, psycholog oraz Adrian Borowik, prezes fundacji dla rodzin i osób ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica edukacja wychowanie internet psychologia

Powrót do kraju. „To nie była decyzja podjęta z dnia na dzień”

„Mieliśmy tyle samo oczekiwań co obaw wobec powrotu do Polski. Spodziewaliśmy się jednak, że będzie to dobra decyzja dla naszej rodziny” - mówi Marta Lebdowicz, która z mężem i trojgiem dzieci wróciła z emigracji w Wielkiej Brytanii. „Nie planowaliśmy i nie chcieliśmy zostać za granicą na stałe. To nie była decyzja podjęta z dnia na dzień” - podkreśla Polka.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzina na swoim POLSKA Wielka Brytania dzieci wychowanie tradycja patriotyzm Małgorzata Frydrych

"Te relacje są zbieżne". ks. Wiktor Szponar o osobach, które przeżyły bliskie doświadczenie śmierci

- Podczas moich badań udało się wyodrębnić stałe elementy bliskiego doświadczenia śmierci. Okazuje się, że niezależnie od tego czy doświadczył go ateista, katolik czy buddysta, wygląda ono bardzo podobnie - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Wiktor Szpona, autor książki pt. "Życie po śmierci - teologiczne śledztwo". W audycji wziął udział również Andrzej Duffek, który doświadczył tego stanu po przeżyciu śmierci klinicznej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rodzina wychowanie społeczeństwo rodzicielstwo dzieci chrześcijaństwo

Małżeństwo na emigracji. "Polskość jest w nas, my po części zostajemy w Polsce"

Zapowiedziałam mężowi, że jak tylko dowiemy się, że spodziewamy się dziecka, to daje nam dwa lata na powrót do kraju. Chcemy, żeby nasze dzieci wychowały się w Polsce. Przekażemy im nasze wartości, zwyczaje, tradycje rodzinne w których się wychowaliśmy - mówi Natalia Bańczak, polska pielęgniarka, pracująca w szpitalu w Bristolu. Od 5. lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Trzy lata temu wyszła za mąż. - Planowaliśmy ślub więc Kamil wyemigrował za mną do Bristolu. Tu założył ze wspólnikiem firmę budowlaną - dodaje.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina małżeństwo dzieci wychowanie język polski język ojczysty język angielski Małgorzata Frydrych