Polskie Radio Dzieciom

Czy umowa z dzieckiem działa na dłuższą metę?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2022 08:00
Dróg do porozumienia między dziećmi i rodzicami jest wiele. Umowa z dzieckiem to jedna z metod wychowania, która wpisuje się w demokratyczny styl wychowania, lokując dziecko i dorosłego w strefie pomiędzy wolnością działania a odpowiedzialnością za podjęte decyzje, ale też zbudowane porozumienie. Jak twierdzi gościni audycji Strefa Rodzica na  antenie Polskiego Radia Dzieciom, Małgorzata Musiał, gdy rodzic zawiera z dzieckiem umowę, może przekazywać swoje oczekiwania i zachęca w ten sposób dziecko do ich spełnienia poprzez współpracę, gwarantując sobie pewność skuteczności.
Choć rozczarowanie, gniew czy złość dziecka nie są dla żadnej ze stron wymarzone, dobrze jest się z nimi oswoić.
Choć rozczarowanie, gniew czy złość dziecka nie są dla żadnej ze stron wymarzone, dobrze jest się z nimi oswoić. Foto: East News/Glow Images

Pamiętajmy, że umowa z założenia działa w dwie strony i obie strony bierze pod uwagę, nie jest to więc ani decyzja samego rodzica, ani potrzeba przerzucenia odpowiedzialności na dziecko. Zawierając umowę z dzieckiem musimy liczyć się z tym, że nie zawsze się ono z niej wywiąże. W tej sytuacji nie należy wychodzić z założenia, że dziecko miało złe intencje. Warto zastanowić się, co wydarzyło się po drodze, że umowa nie została spełniona. Nie należy też obawiać się dyskomfortu związanego z negatywnymi emocjami. Choć rozczarowanie, gniew czy złość dziecka nie są dla żadnej ze stron wymarzone, dobrze jest się z nimi oswoić. 

Posłuchaj
58:38 2022_05_04 21_00_26_RadioDzieciom_Strefa_Rodzica.mp3 Umowa z dzieckiem jako skuteczna metoda wychowania

 

- Uczenie się życia i bycia w relacji z innymi ludźmi to nie jest coś łatwego. Uczenie się swoich granic, pragnień, frustracji, że te potrzeby nie zostaną spełnione zawsze się wiąże z jakimiś trudnymi emocjami i dyskomfortem i jeżeli chcemy rzeczywiście dziecku pomóc w tej sytuacji (i sobie), to warto zrobić coś, co jest proste, ale nie łatwe, to znaczy zacząć oswajać ten dyskomfort – tłumaczy Małgorzata Musiał. Jak zauważa, zarówno negatywne, jak i pozytywne emocje są nieodłączną częścią życia i często się ze sobą przeplatają. Dobrze jest mieć przestrzeń na ich przeżywanie, a emocje dziecka witać z otwartymi ramionami i po prostu je zaakceptować. 

Audycja: Strefa Rodzica
Prowadziła: Joanna Jasińska
Gość: Małgorzata Musiał – autorka książki "Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny"
Data emisji: 04.05.2022 Godzina emisji: 21:00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Czytaj także:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


Zobacz także
Czytaj także

Dziecko w świecie cyfryzacji. Jak być dobrym doradcą dla młodego człowieka?

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 23:00
Edukacja online sprawiła, że dzieci spędzają więcej czasu przed komputerem, a to powoduje niepokój u dorosłych zastanawiających się nad skutkami takiego zachowania. Z racji tego, że nowe technologie będą się stale rozwijać, pomocne może okazać się posiadanie odpowiedniej wiedzy i umiejętności, które umożliwią dzieciom i rodzicom odpowiedzialne korzystanie z internetu. Jak zatem odnaleźć się w świecie cyfryzacji? W "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom, porozmawialiśmy o tym z nauczycielką Zytą Czechowską oraz pisarzem Mikołajem Marcelą, którzy razem stworzyli książkę "Jak nie zgubić dziecka w sieci".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zbudować bezpieczną relację z dzieckiem? Rodzic "Gotowy do użycia"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2021 11:03
Bycie rodzicem jest nieustannym doświadczeniem budowania wzajemnej relacji z dzieckiem. Co więcej, osoby młodsze potrzebują pomocy dorosłych na wielu płaszczyznach. Świadomość, że rodzic jest obecny w ich życiu, towarzyszy im oraz jest gotowy do kontaktu z nimi jest dla dzieci ogromnym wsparciem. Tak więc pojęcie rodzica obecnego, czyli "gotowego do użycia" i emocjonalnie dostępnego jest najzdrowszą formą rodzicielskiej relacji, o czym w "Strefie Rodzica" w Polskim Radiu Dzieciom opowiedziała Marta Szperlich Kosmala - Boska Nioska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 09:36
Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
rozwiń zwiń