Polskie Radio
Section05
rozwój dziecka

Ojcowski wyjazd z dzieckiem. Bezcenne chwile sam na sam

W wychowaniu dziecka oboje rodzice pełnią równie ważną rolę, a coraz większa świadomość ojców na temat ich znaczenia w rodzinie napędza ich do bycia blisko ze swoimi dziećmi. Szansą na spędzenie czasu razem są m.in. wspólne wyjazdy, które budują i zacieśniają więzi. Niemniej jednak wycieczka z maluchami, podczas której jest się ich jedynym opiekunem może być wymagająca. Jak zatem ojcowie mogą przygotować się do spędzania czasu sam na sam z dzieckiem? W Strefie Rodzica porozmawialiśmy o tym z Michałem Alickim, twórcą bloga "Tata Szef".
Zobacz więcej na temat:  wakacje rodzicielstwo ojcostwo rozwój dziecka czas wolny radio dla rodziców radio dla dzieci

Od czego rozpocząć naukę pływania dla dzieci?

Podczas wakacji dużo czasu spędzamy nad morzem, basenem lub jeziorem. W związku z tym okres letni jest niezwykle sprzyjającą porą na rozpoczęcie lekcji pływania. Umiejętność ta sprawi, że nie tylko będziemy czuć się w wodzie bezpiecznie, ale też zaczniemy czerpać przyjemność z takiej formy aktywności fizycznej. Zanim jednak przystąpi się do nauki pływania i udzielania wskazówek młodszym osobom, warto posłuchać co na ten temat powiedział gość Strefy Rodzica i trenerka pływania, Adrianna Wawrzynkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica pływanie rozwój dziecka dziecko radio dla rodziców radio dla dzieci

Gdy pojawia się rodzeństwo. Nowy podcast Idy Nowakowskiej

Przyjście na świat kolejnego dziecka to bardzo ważny moment dla całej rodziny, również dla najmłodszych jej członków. Istotną rolę odgrywa tutaj odpowiednie przygotowanie dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Jak wypracować podstawy działania po pojawieniu się nowego domownika? Jak oswoić dziecko z myślą, że od tej pory jego świat się zmieni? 
Zobacz więcej na temat:  Ida Nowakowska radio dla rodziców radio bez reklam rozwój dziecka rodzicielstwo

Czego potrzebują dzieci, by rozwinąć krytyczne myślenie?

Wakacje to przestrzeń wolności, która pozwala dzieciom myśleć nie tak, jak wymagają tego nauczyciele, szkoła czy cały system, ale w sposób, jaki same uważają za słuszny. Wolność w myśleniu jest jednym z fundamentów myślenia krytycznego, o którym mówił w audycji "Strefa rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom Artur Negri. Czym jest krytyczne myślenie? Jaka jest jego definicja? Czy ono jest potrzebne naszym dzieciom? Czy jest potrzebne nam dorosłym? Mamy je w sobie od urodzenia czy należy je wypracować? Po co myślenie krytyczne w życiu codziennym?  
Zobacz więcej na temat:  wakacje 2022 Strefa Rodzica Marcin Perfuński rozwój dziecka

Rodzinny powrót z emigracji a samoocena dziecka dwujęzycznego

W pierwotnej lub powrotnej adaptacji dzieci z rodzin polskich emigrantów wracających do kraju, często zapomina się o kształtującej się tożsamości młodego człowieka i jego samoocenie, bazującej na informacji zwrotnej od rodziny, szkoły, otoczenia. „Przyjmujemy nasz, dorosły punkt widzenia jako obowiązujący, forsujemy gotowe odpowiedzi i niestety tracimy szanse, by dzieci miały przestrzeń na zadanie własnych pytań o tę nową dla nich rzeczywistość” - zauważa Aleksandra Hytroś – Kiwała, psycholog, pedagog.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa dzieci rodzice wychowanie rozwój dziecka edukacja KULTURA psychologia dziecięca szkoła Małgorzata Frydrych

Jak odciągnąć dziecko od ekranu smartfona?

Farma Iluzji to miejsce, w którym nie ma rzeczy niemożliwych i można uczyć się poprzez zabawę. To także przestrzeń pozwalająca dostrzec, że naprawdę wiele zależy od naszej wyobraźni i kreatywności. Co robić, jeśli wydaje nam się, że dziecko woli ekran smartfona od kontaktów z rówieśnikami? O tym w audycji "Strefa Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościem była Karolina Józefowicz. 
Zobacz więcej na temat:  smartfon dziecko rozwój dziecka macierzyństwo radio dla rodziców psychologia dziecięca Strefa Rodzica

"Jesteś okej taki, jaki jesteś". Rozmowa z psychologiem

Dlaczego tak często opieramy się na starej hierarchii władzy i traktujemy dzieci jak "poddanych", którzy są zdani na naszą łaskę i niełaskę? Jaką rolę chcemy jako rodzice odgrywać wobec swoich dzieci? Czy powinniśmy w ogóle przyjmować jakąś rolę, czy też możemy zachowywać się wobec nich autentycznie jako człowiek?
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca psychologia rodzicielstwo wychowanie radio bez reklam

Potęga myślenia o działaniu i możliwościach rozwoju

Można mieć nastawienie na trwałość albo na rozwój. Nasze talenty, umiejętności czy inteligencję można postrzegać jako coś stałego, danego nam na zawsze bądź jako coś, co jesteśmy w stanie rozwijać, doskonalić. Krzysztof Głowacki prowadzi wraz z żoną portal Szczęśliwi Razem, który opiera się na pomocy w tworzeniu dobrych związków i wychowywaniu dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców wychowanie rodzice rozwój dziecka

Jak rozmawiać o swoim ciele, by nie budzić kompleksów u dziecka?

Kompleksy dotyczące wyglądu leżą w interesie producentów kosmetyków, ubrań, a także miejsc świadczących usługi związane z poprawianiem urody. Świat, w którym przyszło nam żyć, promuje określone kanony piękna, a celem wielu z nas stało się dążenie do nieistniejącego ideału. Już w dzieciństwie dostrzegamy, co jest w wyglądzie mile widziane, a co mniej. Nie pomaga także matka, która sama zmaga się z kompleksami.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica psychologia psychologia dziecięca rozwój dziecka kobieta radio dla rodziców radio bez reklam Podcast Strefa rodzica rodzicielstwo

Edukacja plastyczna w szkole i poza nią. Jak powinna wyglądać?

Większość dzieci rozpoczyna swoją aktywność artystyczną we wczesnym dzieciństwie, często na długo przed tym rozpoczęciem przygody ze szkołą czy nawet przedszkolem. O tym, jak powinna wyglądać edukacja plastyczna oraz jaką jej część powinna stanowić własna ekspresja dziecka, a jaką poznawanie historii sztuki w audycji "Strefa Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, której gościniami były Beata Grzeszczuk-Nędza – ekspertka w dziedzinie edukacji plastycznej oraz profesor Urszula Szuścik z Instytutu Pedagogiki wydziału Sztuk i Nauk o Edukacji na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców zdolności rozwój dziecka radio bez reklam

Duchowość a rozwój dziecka 

Duchowość wpisana jest w człowieka od momentu poczęcia. Dziecko od najwcześniejszych lat swojego życia dzieli się sferą duchowości. Rodzice są pierwszymi nauczycielami i świadkami wiary – jako pierwsi towarzyszą dziecku i będą przy nim do czasu osiągnięcia pełnej dorosłości. Ważne jest, by umożliwić dziecku dostęp do tej sfery. Nie przeszkadzajmy w samodzielnym odkrywaniu. Dzieci charakteryzują się dużą wrażliwością dotyczącą tego, co jest sacrum i podświadomie dążą do tego, co związane jest z religią.  
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc wiara rozwój dziecka Strefa Rodzica

Myślenie krytyczne - czy to kompetencja przyszłości?

Osoby myślące w sposób krytyczny to osoby świadome i współodpowiedzialne nie tylko za siebie, ale także za społeczeństwo, w którym funkcjonują. Myślenie krytyczne powinno rozpocząć się już na etapie szkoły, żeby uczniowie w przyszłości posiadali kompetencje przygotowujące do świata biznesu, radzenia sobie z trudnościami i osiągania sukcesów, ale też tworzenia społeczeństwa obywatelskiego. Od czego zacząć? O tym w audycji "Strefa rodzica" w Polskim radiu Dzieciom. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  rozwój dziecka psychologia psychologia dziecięca kompetencje przyszłości Strefa Rodzica

Problematyczne dziecko. Czy aby na pewno?

Gdy przestajemy postrzegać nasze dziecko jako dziecko czy drugiego człowieka, z którym można mieć relację i wspólnie przeżywać życie, zaczynamy traktować dziecko jako problem do rozwiązania. Często taka sytuacja trwa niedostrzeżona przez lata. Dobrze, jeśli potrafimy zauważyć, co się dzieje, ale jeszcze lepiej, jeśli odpowiednio zareagujemy. Być może zamiast denerwować się na dziecko, powinniśmy dziecku współczuć. Może się okazać, że to rodzice potrzebują pewnych zmian.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka psychologia dziecięca wychowanie

Dziecko i zwierzę – zgrany duet

Zwierzęta ze schroniska często mają za sobą bagaż trudnych doświadczeń. Przeszłość niektórych z nich jest znana bardziej, a innych mniej. Niektóre zwierzęta przebywające w schronisku nie zaznały innego życia. Nie jest to jednak jedyna opcja, aby przygarnąć zwierzaka. Są jeszcze różnego rodzaju fundacje i domy tymczasowe, w których zwierzęta przebywają przez jakiś czas i zdążyły już przejść proces resocjalizacji. 
Zobacz więcej na temat:  zwierzęta zwierzęta domowe rozwój dziecka Strefa Rodzica Podcast Strefa rodzica

Miesiąc Świadomości Autyzmu. Świat dziecka w spektrum

Kwiecień uznawany jest za miesiąc związany ze świadomością autyzmu. Drugiego kwietnia, w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu w Centrum Warszawy jeździł autobus edukacyjny z młodymi osobami w spektrum autyzmu oraz wolontariuszami, którzy mówili o życiu w spektrum. Celem było zwiększenie świadomości społeczeństwa w kwestii autyzmu. Właśnie o szerzeniu świadomości, a także o tym, z czym mierzą się rodzice dzieci w spektrum opowiedziała w Strefie Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Izabela Hindziuk-Machnica z fundacji Ale Klasa.
Zobacz więcej na temat:  autyzm rozwój dziecka Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców

Jak zadbać o sen niemowlaka? Posłuchaj "Strefa rodzica"

Co zrobić, żeby niemowlak spokojnie zasypiał? Jak zadbać o to, by dziecko przesypiało odpowiednią liczbę godzin? Duży wpływ na to, jak dziecko będzie zasypiało, a także na to, co będzie się działo w ciągu nocy ma przebieg całego dnia. Istotna jest liczba i czas drzemek oraz dzienna aktywność. Im dzieci są starsze, tym więcej potrzebują aktywnego czasu w ciągu dnia. Równie istotna jest kwestia przygotowania dziecka do snu. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców niemowlę dziecko rozwój dziecka sen zdrowie dziecka

Jakie są najciekawsze trendy w świecie produktów dla dzieci?

Na przestrzeni ostatnich lat rynek produktów dla dzieci znacznie się rozwinął. Sposób podejścia twórców jest widoczny przede wszystkim w jakości gotowego produktu. Za nami dwudziesta edycja konkursu "Świat Przyjazny Dziecku". 4 kwietnia odbyła się gala finałowa, podczas której rozdano nagrody i wyróżnienia twórcom ponad setki produktów – książek, gier, zabawek, ale też teatrów, miejsc czy wydarzeń. Świat Przyjazny Dziecku tworzą bowiem nie tylko rzeczy, ale też inicjatywy, a przede wszystkim – ludzie. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica zabawki zabawa z dzieckiem radio dla dzieci radio dla rodziców rozwój dziecka