Ekumenia

Tradycje adwentowe luteran

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2017 06:00
Dla ewangelików Adwent zawsze był szczególnym czasem roku kościelnego. W domach i kościołach luterańskich ustawiane są wtedy wieńce adwentowe, na których co niedzielę zapala się jedną świecę więcej, a zwyczajowi temu towarzyszy śpiew pieśni, czytanie proroctw o przyjściu Zbawiciela i wspólna modlitwa. Jakie inne tradycje przybliżają luteran do tego szczególnego czasu świąt Bożego Narodzenia?

Nierozerwalnie związana z polską tradycją adwentową ewangelików jest muzyka tego okresu roku kościelnego. Przykładem takim jest pieśń-hymn, powstały w Niemczech na początku XIX wieku do muzyki Georga Friedricha Händla z Oratorium Juda Machabeusz. Ten niezwykle dynamiczny i radosny utwór nosi tytuł:"Córko Syjońska". Jest to najbardziej znana pieśń adwentowa, a jej popularność jest porównywalna do kolędy Cicha Noc.

Innym symbolem Adwentu w Kościele ewangelickim jest gwiazda, która nawiązuje do fragmentu Ewangelii Mateuszowej, kiedy to Trzej Królowie zobaczyli niezwykły znak na niebie. Gwiazda ma przez cały czas Adwentu wskazywać wiernym drogę do Jezusa.

Oprócz tego popularny jest jeszcze inny ewangelicki zwyczaj: kalendarz adwentowy służący do odliczania dni od pierwszego dnia tego okresu liturgicznego do Wigilii Bożego Narodzenia. Każdego dnia odkrywa się kolejny kartonik, za którym ukryta jest słodka niespodzianka. Tradycja ta znana jest i pielęgnowana w wielu rodzinach chrześcijańskich na całym świecie.

W Adwencie Diakonia Polska od lat rozprowadza również świece wigilijnego dzieła pomocy dzieciom. Wszystkie te zwyczaje służą głębokiemu przeżywaniu czasu Adwentu, po to aby potem w sposób niezwykły przeżywać radość z faktu, iż "Bóg tak umiłował świat, że syna swego jednorodzonego dał, aby każdy kto weń wierzy nie zginął, ale miał życie wieczne."

Zobacz więcej na temat: wiara