Ekumenia

Luterański biskup zalecił, by najbliższe nabożeństwa odwołać

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 06:01
Biskup Jerzy Samiec, zwierzchnik polskich luteranów, zalecił w liście o odwołanie nabożeństw w niedziele 15 i 22 marca. Ma to związek z stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce - podały w sobotę służby prasowe Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Biskup zwrócił się do duchownych z prośbą, aby w najbliższe dwie niedziele, w porach prowadzenia nabożeństw, byli w kościołach z tymi, którzy z różnych powodów przyjdą do świątyń, aby porozmawiać, pomodlić się, przeczytać fragmenty Słowa Bożego.
Audio

Biskup poprosił, by modlić się o osoby chore, ich rodziny, poddanych przymusowej kwarantannie, oraz tych, którzy narażając swoje zdrowie niosą pomoc. Prosił, by pamiętać w modlitwach o pracownikach służby zdrowia oraz tych, którzy wykonując swój zawód spotykają się z dużą grupą ludzi, a bez których pracy nie można funkcjonować.

Biskup Samiec przypomniał, że współcześnie istnieje wiele możliwości technicznych, by móc brać udział w nabożeństwie transmitowanym w Internecie, telewizji lub radio. "W ciągu najbliższych dwóch tygodni wiele parafii zaplanowało transmisje internetowe swoich nabożeństw. Przez trzy niedziele będzie również transmisja nabożeństwa luterańskiego w TVP3. Parafianie mogą poprowadzić nabożeństwa domowe, do których materiały dostępne są online" - powiedział.

Zwierzchnik polskich luteranów zaznaczył, że dalsze wytyczne dotyczące prowadzenia nabożeństw i organizacji spotkań parafialnych zostaną podane przed Niedzielą Palmową, pod koniec marca. Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów zrzeszonych w Światowej Federacji Luterańskiej. Liczy ok. 70 tys. wiernych. Najliczniejsza grupa luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Diecezja cieszyńska zrzesza ok. 38 tys. wiernych. Na świecie jest ponad 70 mln luteranów.


Zobacz więcej na temat: wiara