Ekumenia

Życzenia papieża Franciszka dla nowego metropolity

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 06:01
W Wenecji odbyła się uroczystość intronizacji nowego prawosławnego metropolity Włoch i egzarchy Europy Południowej. W specjalnym przesłaniu Papież Franciszek życzył nowemu metropolicie, by komunia, która już łączy katolików i prawosławnych stała się jeszcze bardziej pełna i widoczna w czasie pandemii.

Nowy metropolita Polycarpos Stavropoulos jest następcą zmarłego w październiku ub.r. metropolity Zervosa Gennadiosa. Został wybrany 14 stycznia przez Święty Synod Kościoła Prawosławnego we Włoszech, który podlega jurysdykcji ekumenicznego patriarchy Konstantynopola. Podkreśla się, że jest on charyzmatyczną postacią w świecie prawosławia, bliską patriarsze Bartłomiejowi i otwartą na dialog ekumeniczny.

- Ufam, że wspólnie, katolicy i prawosławni, możemy wielkodusznie zaangażować się w służbę najsłabszym, szczególnie w dobie pandemii, przekształcając z Bożą pomocą komunię, która już nas łączy, w pełną widzialną jedność – napisał Papież Franciszek w przesłaniu, które zostało odczytane, w czasie liturgii inaugurującej posługę nowego metropolity, przez sekretarza Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Z kolei kard. Kurt Koch, który odpowiada w Watykanie za relacje ekumeniczne wskazał na znaczenie współpracy „w głoszeniu Słowa Bożego, edukacji nowych pokoleń i służby najbardziej potrzebującym”, aby, jak zaznaczył, „pragnienie pełnej komunii między obu Kościołami mogło się w pełni zrealizować”.

Zobacz więcej na temat: wiara