Ekumenia

Przygotowania do V Ekumenicznej Pielgrzymki dla Sprawiedliwości Klimatycznej

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 13:36
V Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej była tematem rozmowy przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej z bp. Tadeuszem Lityńskim. Spotkanie odbyło się w Domu Biskupim w Zielonej Górze.

V Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej rozpocznie się 14 sierpnia w Zielonej Górze, a zmierzać będzie do Glasgow w Szkocji. Najpierw jednak pielgrzymi kilka dni wędrować będą do niemieckiego Forst.

Polskie etapy pielgrzymki patronatem objęli bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Kościoła rzymskokatolickiego i bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego. – Pierwszym punktem pielgrzymki będzie uroczysta inauguracja. Spotykamy się 14 sierpnia na nabożeństwie ekumenicznym z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego i bp. Waldemara Pytla, które odbędzie się w kościele parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze – tłumaczy ks. Grzegorz Giemza, dyrektor Biura Polskiej Rady Ekumenicznej w Warszawie.

– Chcemy błogosławić pielgrzymom, którzy z tego nabożeństwa od razu pójdą w pierwszy etap podróży – dodaje. Jak będzie wyglądała dalsza trasa? – Naszym głównym celem jest Forst, gdzie przekażemy naszą pielgrzymkę z granicy polskiej na granicę niemiecką – mówi ks. Marek Bożek z parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze, koordynator trasy. 

Ekumeniczna Pielgrzymka dla Sprawiedliwości Klimatycznej to inicjatywa związana ze szczytami klimatycznymi ONZ od szczytu w Paryżu. – Tegoroczna wyrusza z Zielonej Góry, dlatego że trzecia pielgrzymka odbyła się z Bonn do Katowic, bo wtedy szczyt klimatyczny odbywał się w Katowicach. Kolejny szczyt będzie w Szkocji i dlatego tym razem z Polski, właśnie z Zielonej Góry, wyruszy pielgrzymka – tłumaczy ks. Giemza.

Zobacz więcej na temat: wiara