Ekumenia

Metropolita Hilarion: wkrótce powinno dojść do spotkania papieża z patriarchą Cyrylem

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2021 09:48
W 2022 roku powinno odbyć się drugie spotkanie papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem – powiedział metropolita Hilarion, przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego. 22 grudnia przyjął go w Watykanie papież, a gość z Rosji przekazał mu na urodziny w darze ikonę Matki Bożej.

„Papież Franciszek wielokrotnie mówił o swoim pragnieniu spotkania się z patriarchą Cyrylem, wspominał o tym m.in. podczas mojego ostatniego i przedostatniego spotkania z nim” – oświadczył metropolita. Dodał, że patriarcha „także chciałby się zobaczyć z papieżem, gdyż od czasu ich poprzedniego, pierwszego spotkania minęło już ponad pięć lat”.

W tym kontekście przewodniczący OWCS zapewnił, że takie spotkanie jest zaplanowane na 2022 rok. „Omówiliśmy konkretne daty i konkretne miejsca, na razie jednak nie możemy ich zapowiedzieć, gdyż wymagają one dodatkowego dopracowania z obu stron” – stwierdził rozmówca mediów. Jego zdaniem obaj przywódcy religijni „będą rozmawiać nie o jakichś zagadnieniach teologicznych, dzielących prawosławnych i katolików, ale będą mówić przede wszystkim o tym, jak chrześcijanie mają przeżyć w świecie dzisiejszym, w którym stykają się z prześladowaniami, przemocą i ryzykiem utraty życia”.

Zobacz więcej na temat: wiara