Ekumenia

Anglikanie i metodyści w Anglii pracują nad lepszym działaniem na wypadek wojny

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2025 11:02
W obliczu globalnego kontekstu, w którym wojny i konflikty są obecne w każdym zakątku świata, Kościół Anglii i Kościół Metodystyczny postanowiły przygotować się na wszystkich poziomach, aby lepiej reagować na rosnące zagrożenia bezpieczeństwa.

Kościół Anglii: Wyciąganie wniosków z przeszłości
Hugh Nelson, biskup Kościoła Anglii w Siłach Zbrojnych, zwrócił niedawno uwagę, że personel wojskowy ostrzegał go przez ostatnie dwa lata o „rosnącym zaniepokojeniu groźbą bardzo, bardzo poważnego konfliktu, w tym konfliktu z udziałem Wielkiej Brytanii”.

Dlatego anglikanie „zaczęli poważnie traktować potencjalne wyzwania”. Kwestia ta zostanie poruszona na Synodzie Generalnym Kościoła, który odbędzie się w dniach 11-15 lipca w Yorku.
„Nie chcemy znaleźć się w sytuacji, w jakiej wszyscy byliśmy – Kościół i całe społeczeństwo – przed pandemią, kiedy to ci, którzy wiedzieli, co się dzieje, mówili, że pewnego dnia wybuchnie pandemia, a nikt z nas nie zrobił nic, aby się na nią przygotować” – dodał Nelson.
Podczas Synodu członkowie wysłuchają wypowiedzi generała brygady Jaisha Mahana, chrześcijanina i wysokiej rangi wojskowej, który służył w Kosowie, Sierra Leone, Iraku i Afganistanie. Opowie on o „obecnej sytuacji na świecie” i podzieli się własnymi doświadczeniami dotyczącymi roli wiary w sytuacjach konfliktowych.
„Przyjrzeliśmy się niektórym sposobom, w jakie przewodzili najwyżsi rangą przedstawiciele Kościoła – arcybiskupi i biskupi – i temu, co mówili, szczególnie podczas II wojny światowej” – wyjaśnił Nelson.
„Módlcie się, pracujcie i orędujcie za pokojem”
Przygotowania przed tym spotkaniem obejmowały również analizę sposobów lepszego wsparcia około 200 kapelanów wojskowych, którzy obecnie służą w Królewskiej Marynarce Wojennej, Armii i Królewskich Siłach Powietrznych.
Synod „rozważy zmiany, które umożliwią kapelanom wojskowym wykonywanie ich obowiązków bez konieczności przechodzenia przez liczne procedury administracyjne i biurokratyczne” – powiedział biskup.
Ponadto, po Synodzie spodziewane jest opublikowanie materiałów do współpracy ze szkołami w kwestiach pokoju, wojny i konfliktów, a także praktycznych sugestii, jak uczynić kościoły gościnnymi i otwartymi dla personelu Sił Zbrojnych i ich rodzin.
„Jako Kościół chcemy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby modlić się o pokój, pracować na rzecz pokoju i orędować za nim, ponieważ Królestwo Boże jest Królestwem sprawiedliwości i pokoju; i stawić czoła rzeczywistości i wdrożyć, a przynajmniej rozpocząć rozmowy na temat planów dotyczących tego, jak Kościół powinien zareagować i jak powinien wyglądać w przypadku poważnego konfliktu” – podsumował Nelson.
Kościół Metodystyczny: „Być Kościołem w czasie konfliktu”
Kościół Anglii jest nie tylko zaniepokojony groźbą narastającej wojny i konfliktów na całym świecie, ale także poruszył tę kwestię na niedawno zorganizowanej Konferencji w Telford.
Podczas konferencji Rada Sił Metodystycznych przedstawiła swoje działania w ciągu ostatniego roku w raporcie, w którym również wzywa Kościół Metodystyczny do „wspierania swoich kapelanów wojskowych w realizacji celów Rady Sił, ponieważ globalna sytuacja bezpieczeństwa budzi poważne obawy”.
„Uważamy, że w niedalekiej przyszłości wspólnoty kościelne będą musiały zrozumieć, co to znaczy być Kościołem w czasie konfliktu” – czytamy w raporcie.
„Zasoby zakorzenione w Piśmie Świętym”
Celem Rady jest „tworzenie zasobów zakorzenionych w Piśmie Świętym i naukach Kościoła, które pomogą metodystom w refleksji teologicznej i praktycznych narzędziach do posługi w czasie konfliktu”.
Rada Sił Zbrojnych zwraca również uwagę, że „publikowane oświadczenia dotyczące wojny i pokoju powinny zostać poddane przeglądowi w świetle pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa i związanych z nią wyzwań dla opartego na zasadach porządku społeczności międzynarodowej”.
„Prace te mogą wiązać się ze znaczącą zmianą mentalną w porównaniu z długim okresem względnego pokoju, jakiego doświadczyła Europa […] Nasze procesy są obecnie dostosowane do okresów stabilizacji i pokoju. Może zaistnieć konieczność rozeznania powołania do kapłaństwa w szerszym zakresie doświadczenia duszpasterskiego niż obecnie” – ostrzegł Kevin Highfield, przewodniczący Rady Sił Zbrojnych.
Współpraca na rzecz wyposażenia kościoła
Zarząd Sił Zbrojnych ogłosił również, że wspólnie tworzą materiały pomocne w radzeniu sobie z narastającym konfliktem.

Według raportu „refleksje i narzędzia mogą obejmować:

- Krótkie teologiczne podejście do myślenia o wojnie, pokoju i konflikcie

- Koncepcje teologiczne i fragmenty Pisma Świętego, które można wykorzystać w kaznodziejstwie i nauczaniu

- Podejścia i idee do wykorzystania w wystąpieniach publicznych w szerszej społeczności

- Podejścia duszpasterskie, które należy rozważyć w czasach niepokoju i konfliktu, oddając sprawiedliwość często sprzecznym przekonaniom dotyczącym wojny i pokoju

- Praktyczne zasoby, które można wykorzystać podczas nabożeństw i w budynkach kościelnych
Evangelical Focus

Praktyczne sugestie dotyczące wspierania personelu wojskowego i ich rodzin”.

Evangelical Focus

Zobacz więcej na temat: wiara