- Przywykliśmy do sytuacji podziału w chrześcijaństwie i to jest być może jednym z największych naszych grzechów” – przestrzegał swego czasu ks. prof. Wacław Hryniewicz i podkreślał, że jeżeli przywykniemy do podziału to będziemy żyć w izolacji i samozadowoleniu, a wizja chrześcijaństwa będzie jeszcze bardziej skomplikowana.
Wybitny teolog i ekumenista, znawca teologii prawosławnej, przez wiele lat związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie zmarł 26 maja rano w lublinieckim szpitalu. Stan jego zdrowia od dawna się pogarszał. Z tego względu w 2018 roku opuścił Lublin, z którym był związany przez całe życie, a ostatnie lata spędził we wspólnocie oblackiej w Lublińcu. O jego śmierci poinformowało zgromadzenie Oblatów Maryi Niepokalanej.
Wacław Hryniewicz OMI urodził się 23 lipca 1936 roku w Łomazach (diecezja siedlecka). Pierwsze śluby zakonne w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej złożył 8 września 1953 roku w Markowicach, a święcenia prezbiteratu przyjął 26 czerwca 1960 roku w Obrze z rąk bp. Juliusza Bieńka - biskupa pomocniczego diecezji katowickiej.
Ojciec Wacław był wybitnym teologiem i ekumenistą, znawcą teologii prawosławnej. Przez wiele lat był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Współtworzył Instytut Ekumeniczny KUL, będąc jego wieloletnim dyrektorem (do 2005 roku). Konsultor Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan w Watykanie (1979-1984), Międzynarodowej Komisji Mieszanej do Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym (1980-2005) oraz członek Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu (1980-2005). Autor wielu artykułów naukowych oraz książek teologicznych.