Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Zmarł założyciel Open Doors W wieku 94 lat zmarł 27 września w holenderskim Harderwijk Anne Van der Bijl, znany jako Brat André, założyciel organizacji Open Doors, wspierającej prześladowanych chrześcijan. Zwany był „Bożym przemytnikiem”, gdyż w okresie zimnej wojny przemycał Biblie do krajów za żelazną kurtyną.
  • Powstanie dokument studyjny nt. relacji chrześcijańsko-żydowskich W Krakowie obradowała powołana przez Światową Federację Luterańską grupa zadaniowa ds. przygotowania dokumentu studyjnego nt. relacji chrześcijańsko-żydowskich. To kolejna wizyta zagranicznych gości w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie, która związana jest z przygotowaniami do Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w 2023 r.
  • Kard. Koch: Cyryl chciał „strategicznego sojuszu” z Rzymem Patriarcha moskiewski Cyryl, aby wesprzeć swoją religijną legitymizację rosyjskiej wojny agresji na Ukrainie, miał najwyraźniej nadzieję na „strategiczny sojusz z Rzymem”. Podkreślił to watykański „minister ds. ekumenizmu” kard. Kurt Koch, w wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika „Neue Zürcher Zeitung”. Według prefekta Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, Cyryl był przekonany, że „szczególną misją Rosji jest obrona wartości chrześcijańskich przed dekadenckim Zachodem” i dlatego podczas wizyty kardynała Kocha w Moskwie zaproponował mu strategiczny sojusz w obronie tych wartości.
  • Ukraina: 260 zniszczonych kościołów chrześcijańskich, 5 meczetów, 5 synagog Meczety, synagogi, sale spotkań, ale przede wszystkim - kościoły. Od wybuchu wojny na Ukrainie co najmniej 270 obiektów sakralnych w 14 regionach Ukrainy zostało całkowicie zniszczonych lub ucierpiało w różnym stopniu w wyniku zbrojnego ataku Rosji.
  • Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II W Londynie i Windsorze odbyły się 19 września ceremonie pożegnalne królowej Elżbiety II. Najpierw w Opactwie Westminsterskim, a następnie w kaplicy świętego Jerzego.
  • Rumunia: trwa ekumeniczny szczyt obrońców życia W Bukareszcie trwa od 15 do 17 września ekumeniczny szczyt obrońców życia. Zorganizowane przez Heartbeat International (Międzynarodowe Bicie Serca) spotkanie pod nazwą European Pregnancy Help Leaders Summit (Europejski Szczyt Liderów Pomocy Kobietom w Ciąży) zgromadziło przedstawicieli ośrodków pomagających kobietom w ciąży z różnych państw Europy.
Section07
Posłuchaj
04'41 Pięć minut nad Biblią 1 października godz. 07:40
05'14 Pięć minut nad Biblią 24 września godz. 07:40
04'50 Pięć minut nad Biblią 17 września godz. 07:42
05'35 Pięć minut nad Biblią 10 września godz. 07:39
04'59 Pięć minut nad Biblią 3 września godz. 07:41
05'12 06.08 Pięć minut nad Biblią Kapłan Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów wyjaśnia sens Przemienienia Pańskiego.
05'28 Pięć minut nad Biblią 27 sierpnia godz. 07:41
04'07 Pięć minut nad Biblią 20 sierpnia godz. 07:41
Section14
Audycje
Section15