Ekumenia

Nie zapomnijmy o Armenii

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2025 11:24
Dużo się mówi o Ukrainie, Strefie Gazy i Iranie, ale bardzo mało o Armenii i Azerbejdżanie. Świat nie zwraca na to uwagi, a bezcenne skarby ormiańskiego dziedzictwa kulturowego giną.

Przeważająco chrześcijańska Armenia i w przeważającej mierze muzułmański Azerbejdżan pozostają w nieprzyjaznych stosunkach od upadku Związku Radzieckiego, kiedy Ormianie zamieszkujący sporne terytorium ogłosili niepodległość od Azerbejdżanu, co doprowadziło do wybuchu wojny domowej. Po trzech dekadach walk o sporne terytorium, we wrześniu 2023 roku Azerbejdżan rozpoczął decydującą ofensywę militarną i zmusił ponad 100 000 Ormian do ucieczki z obszaru, który nazywali Arcachem.

Jerry Pillay, sekretarz generalny Światowej Rady Kościołów, przewodził delegacji Światowej Rady Kościołów podczas wcześniej zaplanowanej wizyty, gdy doszło do azerskiej ofensywy. Azerbejdżan blokował jedyną drogę do Arcachu przez dziewięć miesięcy, uniemożliwiając ormiańskim mieszkańcom dostęp do żywności. Delegacja Światowej Rady Kościołów nie mogła dostać się do regionu. Zamiast tego bezradnie obserwowała, jak pokonani Ormianie opuszczają swoje domy jako uchodźcy.

Jak szczegółowo opisał Jayson Casper z Christianity Today w październiku ubiegłego roku, Azerbejdżan systematycznie burzy historyczne budowle chrześcijańskie na opuszczonym terytorium.

Jerry Pillay obiecał nie zapomnieć o ofiarach ormiańskich. W zeszłym miesiącu ŚRK zorganizowali konferencję, która miała zwrócić uwagę świata na los Ormian i utratę ich dziedzictwa kulturowego.

Uczestnicy przyjęli oświadczenie wzywające do skoordynowanych działań międzynarodowych, w tym misji monitorującej UNESCO, wysiłków dyplomatycznych rządów i organizacji międzynarodowych, pielgrzymki ŚRK do zagrożonych miejsc świętych oraz dogłębnego relacjonowania wydarzeń w mediach.

Merlyn Hyde-Riley z Jamajskiego Związku Baptystów, pełniący funkcję jednego z wicemoderatorów ŚRK, podzielił się następującymi spostrzeżeniami po konferencji:

Większość głównych międzynarodowych mediów w ogóle nie skupiła się na sytuacji Ormian. Ta konferencja dostarczyła bardziej szczegółowych informacji na temat tego, co się dzieje – niszczenia zabytków i wpływu na poczucie integralności i człowieczeństwa Ormian.

Ta konferencja w znacznym stopniu przyczyniła się do uwrażliwienia ludzi na ten problem. Dzięki zasięgowi mediów Światowej Rady Kościołów, jeszcze przed konferencją, informacje o niej rozeszły się szeroko. Mamy nadzieję, że nada to impetu dążeniom do pokoju, sprawiedliwości i zakończenia niszczenia ormiańskiego dziedzictwa kulturowego i religijnego.

Konferencja zgromadziła wiele głosów i perspektyw. Zorganizowały ją Kościoły protestanckie w Szwajcarii, wraz ze Światową Radą Kościołów i Prawosławnym Patriarchą Armenii. Wśród prelegentów byli Żyd, muzułmanin (Azza Karam z Egiptu, były sekretarz generalny organizacji Religions for Peace) oraz prokurator Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Jeśli zjednoczymy się, nasze wspólne głosy mogą zdziałać o wiele więcej w proroczym mówieniu prawdy. To właśnie tutaj Kościół może dokonać zmian.

Evangelical Focus

Zobacz więcej na temat: wiara