Powieści na antenie

"Paryż 1938"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 12:08
W audycji prezentowaliśmy fragmenty książki Piotra Szaroty będącej kroniką życia stolicy Francji w roku 1938. Czytał Łukasz Borkowski.
Audio
  • Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Łukasz Borkowski i okładka książki Paryż 1938
Łukasz Borkowski i okładka książki "Paryż 1938"Foto: Grzegorz Śledź/PR

Stolica Francji, która dotąd była przede wszystkim mekką artystów, u progu drugiej wojny światowej staje się jednym z ostatnich bastionów demokracji. Życie płynie tu nadal swoim spokojnym rytmem, pełne są kawiarnie, kina i kabarety, jednak sztuka, film, moda, a nawet sport – wszystko przesiąknięte jest teraz polityką.

"Paryż 1938" to rozpisana na dwanaście miesięcy kronika końca pewnego świata, którą czyta się jak wbijającą w fotel powieść. Szarota znakomicie oddaje klimat epoki i narastającą atmosferę grozy, najbardziej interesują go jednak ludzie. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. flirtująca z faszystami Coco Chanel, przesyłający depesze z pogrążonej w wojnie Hiszpanii Ernest Hemingway, uciekający z opanowanego przez nazistów Wiednia Zygmunt Freud oraz dwaj młodzi kompozytorzy z Warszawy: Stefan Kisielewski i Andrzej Panufnik.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20-24.01.2020

Godzina emisji: 11.00-11.10 

materiały prom./Wyd. Iskry/pg

Zobacz więcej na temat: Paryż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agata Kozak: Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

30.11.2019 15:00
- Każdy, kto tam mieszka, i jest przyzwyczajony do tych widoków, co jakiś czas ma chyba taki moment zachwytu czy wzruszenia - mówiła o Dwójkowej audycji o Paryżu tłumaczka i znawczyni literatury francuskiej.  
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/JeniFoto
Posłuchaj
118'03 Paryż magiczny, Paryż rzeczywisty (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
więcej

Paryż to miasto, które od zawsze inspirowało artystów. Powstała o nim niezliczona liczba filmów, książek i obrazów. Już od czasów średniowiecznych był ważnym ośrodkiem w kulturze i sztuce, stąd wychodziły nowe prądy umysłowe i artystyczne.

W audycji, w której wybraliśmy się na literacko-muzyczny spacer po Paryżu, nie zabrakło między innymi pokazania tej szczególnej postawy artystów wobec francuskiej stolicy, choćby twórców kina. - Każdy z nas ma swój własny Paryż, ukształtowany przez oglądanie różnego rodzaju filmów – opowiadał Łukasz Jasina, przywołując ikoniczne miejsca czy postaci znane z kinowych ekranów. - Mamy dziś w końcu, po raz pierwszy od lat 50., tak dużo ciemnego i złego Paryża, obrazów napaści i konfliktów - zwracał uwagę gość Dwójki. Jak dodał, każdy z tych filmów łączy jedno: "nawet, gdy pokazują Paryż zły, nie potrafią się powstrzymać od zafascynowania tym miastem jako organizmem miejskim, obiektem kultury".

W nagraniu audycji również o historii zmieniającego się architektonicznie Paryża, w tym o wielkiej przebudowie barona Haussmanna, która odmieniła całkowicie oblicze miasta. O najstarszej polskiej instytucji kulturalnej za granicą, czyli Biblioteki Polskiej w Paryżu. O paryskich kulinariach, muzycznych i literackich nowościach, o paryskim życiu teatralnym czy o mniej oczywistych, wciąż pięknych, miejscach tego niezwykłego miasta.

Paryż zabrzmiał również muzycznie, za sprawą najsłynniejszych piosenek wybitnych francuskich artystów.


***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast 

Prowadzili: Kinga Michalska i Andrzej Sułek

Goście: prof. Remigiusz Forycki (historyk), Piotr Kamiński (tłumacz, dziennikarz muzyczny), Agata Kozak (tłumaczka), dr Łukasz Jasina (kulturoznawca), Kazimierz Piotr Zaleski (dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu), Marcin Radomski (dziennikarz filmowy) oraz Wojciech Pszoniak (aktor teatralny i filmowy)  

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 15.00