X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Paryż 1938"

24.01.2020 12:08
W audycji prezentowaliśmy fragmenty książki Piotra Szaroty będącej kroniką życia stolicy Francji w roku 1938. Czytał Łukasz Borkowski.
Łukasz Borkowski i okładka książki Paryż 1938
Łukasz Borkowski i okładka książki "Paryż 1938"Foto: Grzegorz Śledź/PR
Posłuchaj
08'32 Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
08'57 Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
09'06 Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
09'17 Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
09'47 Piotr Szarota "Paryż 1938", czyta Łukasz Borkowski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

Stolica Francji, która dotąd była przede wszystkim mekką artystów, u progu drugiej wojny światowej staje się jednym z ostatnich bastionów demokracji. Życie płynie tu nadal swoim spokojnym rytmem, pełne są kawiarnie, kina i kabarety, jednak sztuka, film, moda, a nawet sport – wszystko przesiąknięte jest teraz polityką.

"Paryż 1938" to rozpisana na dwanaście miesięcy kronika końca pewnego świata, którą czyta się jak wbijającą w fotel powieść. Szarota znakomicie oddaje klimat epoki i narastającą atmosferę grozy, najbardziej interesują go jednak ludzie. Wśród bohaterów książki znaleźli się m.in. flirtująca z faszystami Coco Chanel, przesyłający depesze z pogrążonej w wojnie Hiszpanii Ernest Hemingway, uciekający z opanowanego przez nazistów Wiednia Zygmunt Freud oraz dwaj młodzi kompozytorzy z Warszawy: Stefan Kisielewski i Andrzej Panufnik.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 20-24.01.2020

Godzina emisji: 11.00-11.10 

materiały prom./Wyd. Iskry/pg

Zobacz więcej na temat: Paryż
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Agata Kozak: Paryż jest piękny nawet tam, gdzie jest brzydki

30.11.2019 15:00
- Każdy, kto tam mieszka, i jest przyzwyczajony do tych widoków, co jakiś czas ma chyba taki moment zachwytu czy wzruszenia - mówiła o Dwójkowej audycji o Paryżu tłumaczka i znawczyni literatury francuskiej.  
zdj. il.
zdj. il.Foto: Shutterstock.com/JeniFoto
Posłuchaj
118'03 Paryż magiczny, Paryż rzeczywisty (Odgłosy wielkich miast/Dwójka)
więcej

Paryż to miasto, które od zawsze inspirowało artystów. Powstała o nim niezliczona liczba filmów, książek i obrazów. Już od czasów średniowiecznych był ważnym ośrodkiem w kulturze i sztuce, stąd wychodziły nowe prądy umysłowe i artystyczne.

W audycji, w której wybraliśmy się na literacko-muzyczny spacer po Paryżu, nie zabrakło między innymi pokazania tej szczególnej postawy artystów wobec francuskiej stolicy, choćby twórców kina. - Każdy z nas ma swój własny Paryż, ukształtowany przez oglądanie różnego rodzaju filmów – opowiadał Łukasz Jasina, przywołując ikoniczne miejsca czy postaci znane z kinowych ekranów. - Mamy dziś w końcu, po raz pierwszy od lat 50., tak dużo ciemnego i złego Paryża, obrazów napaści i konfliktów - zwracał uwagę gość Dwójki. Jak dodał, każdy z tych filmów łączy jedno: "nawet, gdy pokazują Paryż zły, nie potrafią się powstrzymać od zafascynowania tym miastem jako organizmem miejskim, obiektem kultury".

W nagraniu audycji również o historii zmieniającego się architektonicznie Paryża, w tym o wielkiej przebudowie barona Haussmanna, która odmieniła całkowicie oblicze miasta. O najstarszej polskiej instytucji kulturalnej za granicą, czyli Biblioteki Polskiej w Paryżu. O paryskich kulinariach, muzycznych i literackich nowościach, o paryskim życiu teatralnym czy o mniej oczywistych, wciąż pięknych, miejscach tego niezwykłego miasta.

Paryż zabrzmiał również muzycznie, za sprawą najsłynniejszych piosenek wybitnych francuskich artystów.


***

Tytuł audycji: Odgłosy wielkich miast 

Prowadzili: Kinga Michalska i Andrzej Sułek

Goście: prof. Remigiusz Forycki (historyk), Piotr Kamiński (tłumacz, dziennikarz muzyczny), Agata Kozak (tłumaczka), dr Łukasz Jasina (kulturoznawca), Kazimierz Piotr Zaleski (dyrektor Biblioteki Polskiej w Paryżu), Marcin Radomski (dziennikarz filmowy) oraz Wojciech Pszoniak (aktor teatralny i filmowy)  

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 15.00