Powieści na antenie

"Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia"

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 15:24
Le Carré dzieli się z Czytelnikiem wspomnieniami z ponad sześćdziesięciu lat pracy pisarskiej - ponad sześciu dziesięcioleci poszukiwań sensu człowieczeństwa, tak widocznych w losach stworzonych przez siebie fikcyjnych, lecz jakże ludzkich postaci.
Audio
  • John Le Carré "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia", czyta Mariusz Benoit - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • John Le Carré "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia", czyta Mariusz Benoit - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • John Le Carré "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia", czyta Mariusz Benoit - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • John Le Carré "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia", czyta Mariusz Benoit - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
okładka książki
okładka książkiFoto: materiały prasowe

John Le Carré zawsze pisał o tym, co właśnie się dzieje. W czasach zimnej wojny, gdy służył w wywiadzie brytyjskim, i w trakcie własnej kariery pisarskiej, gdy jeździł do ogarniętej wojną Kambodży, do Bejrutu w przeddzień izraelskiej inwazji roku 1982 czy do Rosji przed upadkiem muru berlińskiego i po nim.

W swych pierwszych opublikowanych wspomnieniach, które właśnie trafiają do rąk Czytelnika, le Carré dowcipnie i celnie analizuje moralną dwuznaczność wydarzeń, których był świadkiem, znaną dotąd jedynie z jego powieści. Pisze czasem z humorem, czasem wstrząsająco. O papudze w hotelu w Bejrucie, która nauczyła się naśladować dźwięki karabinów maszynowych i pierwsze takty Beethovenowskiej "piątki". O rwandyjskich muzeach pełnych ciał ofiar ludobójstwa. O Sylwestrze roku 1982, spędzonym wraz z Jaserem Arafatem i jego sztabem. O wywiadzie, który przeprowadził z niemiecką terrorystką w więzieniu na pustyni Negew. O pouczającej rozmowie z wielkim fizykiem, dysydentem i laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, Adriejem Sacharowem. O spotkaniach z byłymi szefami KGB. O tym, jak Alec Guinness przygotowywał się do roli George’a Smileya w legendarnych adaptacjach BBC. A także o pracowniczce organizacji pomocowych, która posłużyła mu za wzór głównej bohaterki Wiernego ogrodnika.

Fragmenty książki "Tunel z gołębiami. Opowieści z mojego życia" czytał Mariusz Benoit.


Zobacz więcej na temat: literatura Mariusz Benoit

Czytaj także

Chińska przeszłość mieszkańców Kanady

15.12.2017 14:03
W cyklu "To się czyta" fragmenty nominowanej do Nagrody Bookera książki "Nie mówcie, że nie mamy niczego" Madeleine Thien prezentowała Agnieszka Wosińska.
Agnieszka Wosińska
Agnieszka WosińskaFoto: Wojciech Kusiński/PR
Posłuchaj
14'49 Madeleine Thien "Nie mówcie, że nie mamy niczego", czyta Agnieszka Wosińska, fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'24 Madeleine Thien "Nie mówcie, że nie mamy niczego", czyta Agnieszka Wosińska, fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'53 Madeleine Thien "Nie mówcie, że nie mamy niczego", czyta Agnieszka Wosińska, fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'44 Madeleine Thien "Nie mówcie, że nie mamy niczego", czyta Agnieszka Wosińska, fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'20 Madeleine Thien "Nie mówcie, że nie mamy niczego", czyta Agnieszka Wosińska, fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Ojciec opuścił nas dwukrotnie w ciągu jednego roku. Po raz pierwszy, aby zakończyć swoje małżeństwo, i po raz drugi, gdy odebrał sobie życie. Przyczyny rodzinnej tragedii, która stała się udziałem Marie Jiang, sięgają głęboko w przeszłość, a o ich odkryciu zadecyduje przypadek. Marie, nauczycielka matematyki w Vancouver, pochodzi z rodziny chińskich emigrantów. Wiele faktów z życia swoich bliskich pozna jednak dopiero dzięki obcej osobie – studentce z Pekinu, która uciekła do Kanady po masakrze na placu Tiananmen. Dowie się między innymi, że ojciec był studentem konserwatorium w Szanghaju. Dlaczego nigdy jej o tym nie opowiedział? Dlaczego w ich domu nie było fortepianu, na którym ponoć grał po mistrzowsku? Rodzinna historia, którą Marie powoli składa z okruchów wspomnień i świadectw różnych osób, okazuje się być kłębkiem skomplikowanych relacji uczuciowych i wielu dramatów, rozgrywających się w cieniu, ale i  w bezpośrednim następstwie, totalitarnej polityki Mao Zedonga.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 11.12-15.12.2017

Godzina emisji: 10.45 

bch/mc

Zobacz więcej na temat: literatura KULTURA KSIĄŻKA