Powieści na antenie

"Cesarski zegarmistrz"

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 11:33
W audycji "To się czyta" wybrane fragmenty powieści Christopha Raynsmayera prezentował Marcin Przybylski.
Audio
  • Christoph Raynsmayer "Cesarski zegarmistrz", czyta Marcin Przybylski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Christoph Raynsmayer "Cesarski zegarmistrz", czyta Marcin Przybylski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Christoph Raynsmayer "Cesarski zegarmistrz", czyta Marcin Przybylski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Christoph Raynsmayer "Cesarski zegarmistrz", czyta Marcin Przybylski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Christoph Raynsmayer "Cesarski zegarmistrz", czyta Marcin Przybylski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Marcin Przybylski czyta powieść Cesarski zegarmistrz
Marcin Przybylski czyta powieść "Cesarski zegarmistrz"Foto: Piotr Piorun/PR

Alister Cox, angielski zegarmistrz i twórca automatów, po tragicznej śmierci córki porzuca swoje rzemiosło i pogrąża się w rozpaczy. Szansę na wybawienie odnajduje w niespodziewanej propozycji – sam cesarz Chin prosi go, aby przybył do Zakazanego Miasta i stworzył trzy zegary, jakich jeszcze świat nie widział. Gdy jednak Cox trafia na dwór, zaproszenie i szczodre obietnice wszechwładnego monarchy okazują się czymś innym.

Cesarski zegarmistrz jest pełną maestrii powieścią o ojcowskiej miłości, wielkiej pasji i ambicji. To jednocześnie historia o zderzeniu odmiennych rzeczywistości – Wschodu i Zachodu – oraz o zetknięciu się zwykłego człowieka z władcą-bogiem, który pragnie stać ponad upływem czasu. Ransmayr tworzy zapierające dech w piersiach obrazy, snując jednocześnie filozoficzną refleksję nad upływającym czasem. Ta wyjątkowa powieść sprawia, że czas zdaje się płynąć inaczej.

***

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 19-23.11.2018

Godzina emisji: 10.45

materiały prom. Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego/pg/mko

Zobacz więcej na temat: Marcin Przybylski
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Opowieść o prezydencie Polski na uchodźstwie

16.06.2017 12:38
W cyklu "To się czyta" Marcin Przybylski zaprezentował fragmenty książki Zofii Wojtkowskiej "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego".
Grafika na podstawie dwóch fotografii przedstawiających Edwarda Raczyńskiego
Grafika na podstawie dwóch fotografii przedstawiających Edwarda RaczyńskiegoFoto: wikimedia/domena publiczna
Posłuchaj
14'37 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)
15'01 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'58 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
11'15 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'30 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
14'37 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 6. (To się czyta/Dwójka)
14'52 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 7. (To się czyta/Dwójka)
14'02 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 8. (To się czyta/Dwójka)
14'17 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 9. (To się czyta/Dwójka)
14'41 Zofia Wojtkowska "Wiek ambasadora. Opowieść o życiu Edwarda Raczyńskiego, czyta Marcin Przybylski - fragm. 10. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Edward Bernard Raczyński (ur. 19 grudnia 1891 w Zakopanem, zm. 30 lipca 1993 w Londynie) – polski dyplomata, polityk i pisarz, prezydent RP na uchodźstwie w latach 1979–1986. Był zarówno najstarszym (złożył urząd w wieku 95 lat), jak i najdłużej żyjącym prezydentem RP (zmarł w wieku 101 lat i 7 miesięcy).

Bywają ludzie, którzy są świadkami historii. Bywają tacy, którzy się kreują na jej twórców. I są w końcu ci nieliczni, którzy historię tworzą, sami pozostając w cieniu. Edward Raczyński, dyplomata, prezydent na uchodźstwie, poeta i wizjoner należał do tej ostatniej, tak rzadkiej grupy ludzi. Jego długie, ponad stuletnie życie mogłoby posłużyć za scenariusz do niejednego filmu o polskiej historii. Spadkobierca wspaniałego rodu, syn wyjątkowej kobiety, współtwórca polityki zagranicznej Polski międzywojennej. Podczas II wojny światowej ambasador w Londynie i kierownik uchodźczego MSZ. Człowiek, który przekazał światu świadectwo Jana Karskiego i jako pierwszy wysłuchał sprawozdania Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Przyjaciel Churchilla, bywalec brytyjskiego pałacu królewskiego. Po wojnie głos wolnej Polski na Zachodzie i jeden z prekursorów idei zjednoczonej Europy. Polak i Europejczyk w każdym calu. Arystokrata najlepszej próby i demokrata do szpiku kości. Poeta, który bronił się przed polityką, a którego największa światowa polityka dopadała przez całe życie. Kochanek, mąż, ojciec, którego szczęście zawsze musiało ustępować wyższej konieczności. Autor oficjalnego dziennika i nigdy nieopublikowanych prywatnych zapisków, które w tej książce po raz pierwszy ujrzą światło dzienne.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa ISKRY.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czytał: Marcin Przybylski

Data emisji: 5.06-16.06.2017

Godzina emisji: 9.45

materiały prasowe wydawnictwa ISKRY/bch/mc