Powieści na antenie

"Dni bez końca"

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 10:00
Jest to opowieść o młodym, siedemnastoletnim Thomasie McNultym, który w latach 50. XIX wieku przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych z ogarniętej plagą głodu Irlandii. Zaprzyjaźnia się z Johnem Cole'em, obaj zaciągają się do armii i biorą udział w wojnie z Indianami...
Audio
  • Sebastian Barry "Dni bez końca", czyta Jacek Braciak – fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Sebastian Barry "Dni bez końca", czyta Jacek Braciak – fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Sebastian Barry "Dni bez końca", czyta Jacek Braciak – fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Sebastian Barry "Dni bez końca", czyta Jacek Braciak – fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Sebastian Barry "Dni bez końca", czyta Jacek Braciak – fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Okładka książki Dni bez końca
Okładka książki "Dni bez końca"Foto: materiały prasowe

"Niebanalna historia, świeże spojrzenie na mroczne lata historii Ameryki, tragiczne i brutalne wydarzenia opisane zdumiewająco pięknym, lirycznym językiem – wszystko to sprawia, że nową powieść wybitnego irlandzkiego pisarza uznano w świecie anglosaskim za jedno z największych wydarzeń literackich 2017 roku."-pisze we wstępie wydawca.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B, w przekładzie Jędrzeja Pawlaka.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 1-5.04.2019

Godzina emisji: 10.45-11.00

bch

Zobacz więcej na temat: literatura Elżbieta Łukomska

Czytaj także

"Biała gwardia", czyli początki Bułhakowa

08.03.2019 15:21
Fragmenty pierwszej powieści Michaiła Bułhakowa. Czyta Krzysztof Szczepaniak.
Krzysztof Szczepaniak
Krzysztof SzczepaniakFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'48 Michaił Bułhakow "Biała gwardia", czyta Krzysztof Szczepaniak - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'05 Michaił Bułhakow "Biała gwardia", czyta Krzysztof Szczepaniak - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
12'47 Michaił Bułhakow "Biała gwardia", czyta Krzysztof Szczepaniak - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'57 Michaił Bułhakow "Biała gwardia", czyta Krzysztof Szczepaniak - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'32 Michaił Bułhakow "Biała gwardia", czyta Krzysztof Szczepaniak - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

"Biała gwardia" - powieść historyczna, a w momencie swojego powstania współczesna i autobiograficzna - dotyczy wojny domowej na Ukrainie pod koniec roku 1918. Na jej kanwie Bułhakow oparł sztukę "Dni Turbinów".

Michaił Bułhakow napisał "Białą gwardię" w latach 1923-1924, choć już w roku 1922 opublikował w prasie kilka opowiadań później włączonych do powieści. Pierwodruk "Białej gwardii" umieścił w czasopiśmie "Rosija" w 1925 roku (nr 4-5), zamkniętym później przez władze.

Pierwsze polskie wydanie "Białej gwardii" miało miejsce w Warszawie w 1928 roku, natomiast pierwszy pełny tekst wydano w Rosji sowieckiej w 1966 roku.

Teraz tekst ukazuje się w nowym przekładzie Henryka Chłystowskiego (związanego niegdyś z Redakcją Słuchowisk PR). Jest to jedyny nowy przekład w tej edycji dzieł Michaiła Bułhakowa.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 11-15.03.2019

Godzina emisji: 10.45-11.00

jp/pg

Czytaj także

Biografia Józefa Czapskiego

22.03.2019 11:44
Fragmenty książki "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza" autorstwa amerykańskiego malarza Erica Karpelesa czyta Adam Ferency.
Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza Erica Karpelesa, wyd. Noir sur Blanc
"Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza" Erica Karpelesa, wyd. Noir sur BlancFoto: mat. prom.
Posłuchaj
14'28 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'26 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'26 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'28 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'30 Eric Karpeles "Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza", czyta Adam Ferency - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

"Prawie nic. Józef Czapski. Biografia malarza" to pozycja, której dotąd na polskim rynku zdecydowanie brakowało: pierwsze tak przekrojowe i pełne spojrzenie na życie Józefa Czapskiego, pokazujące go nie tylko jako pisarza, świadka historii i ważną postać publiczną polskiej emigracji, ale przede wszystkim jako artystę. To właśnie malarstwo jest bowiem pryzmatem, przez który Karpeles opisuje losy Czapskiego na tle dwudziestowiecznej historii Polski. Jak pisze: Czapski nie chciał tworzyć "sztuki" – chciał farbą chwytać życie i świat takie, jakimi je widział i ich doświadczał. Często mówił o sobie jako malarskim Don Kichocie posłusznym "głosom duszy". Dlatego też w książce znajduje się obszerna część albumowa, w niej zaś wiele niepublikowanych dotąd obrazów i rysunków Czapskiego z różnych archiwów.

Serwis specjalny
czapski_663x364.jpg
Józef Czapski: malarz, pisarz, świadek historii

Przekładu dokonał Marek Fedyszak.

Premiera książki została zaplanowana na 27 marca.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 18-22.03.2019

Godzina emisji: 10.45-11.00

bch/jp


Zobacz więcej na temat: Józef Czapski

Czytaj także

Da Vinci. Postać tragiczna i niezwykła

28.03.2019 12:10
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty książki "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów" Dmitrija Mereżkowskiego, będącej powrotem do kultury polskiej słynnego powieściopisarza, filozofa i poety rosyjskiego. Czytał Zbigniew Zamachowski.
Zbigniew Zamachowski
Zbigniew ZamachowskiFoto: Piotr Piorun/PR
Posłuchaj
13'45 Dmitrij Mereżkowski "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów", czyta Zbigniew Zamachowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'50 Dmitrij Mereżkowski "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów", czyta Zbigniew Zamachowski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'49 Dmitrij Mereżkowski "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów", czyta Zbigniew Zamachowski - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)
14'09 Dmitrij Mereżkowski "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów", czyta Zbigniew Zamachowski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'36 Dmitrij Mereżkowski "Leonardo da Vinci. Zmartwychwstanie bogów", czyta Zbigniew Zamachowski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Książka, która ukazuje się nakładem wydawnictwa MG to powieść biograficzna, przywołująca fascynującą osobowość Leonarda da Vinci- wszechstronnego artysty i badacza, wyprzedzającego śmiałymi odkryciami i wynalazkami kilka epok; twórcy fortec, machin wojennych, mostów, map oraz instrumentów muzycznych.

Dwory Sforzów i Borgiów. Savonarola i Machiavelli. Procesy czarownic, wojny i bale dworskie. Leonardo da Vinci, postać tragiczna i niezwykła - szuka skrzydeł dla człowieka, drąży kanały, koryguje bieg rzek, maluje obrazy i freski porażające pięknem i siłą, służy swa wiedza i talentem książętom i królom.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 25-29.03.2019

Godzina emisji: 10.45-11.00

mko/bch

Zobacz więcej na temat: książki literatura