Powieści na antenie

"Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 17:29
Mieczysław Kosz – cudowne dziecko, talent muzyczny światowego formatu, niewidomy pianista zmarły tragicznie w wieku 29 lat. Jesienią 2019 roku na ekrany kin trafi film Macieja Pieprzycy Ikar. Legenda Mietka Kosza, w którym rolę tytułową gra Dawid Ogrodnik, a do księgarń – nowe, zaktualizowane wydanie książki "Tylko smutek jest piękny…" – kultowej wśród fanów jazzu biografii pianisty autorstwa Krzysztofa Karpińskiego.
Audio
  • Krzysztof Karpiński "Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu", fr. 1. Czyta Piotr Adamczyk (To się czyta)
  • Krzysztof Karpiński "Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu", fr. 2. Czyta Piotr Adamczyk (To się czyta)
  • Krzysztof Karpiński "Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu", fr. 3. Czyta Piotr Adamczyk (To się czyta)
  • Krzysztof Karpiński "Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu", fr. 4. Czyta Piotr Adamczyk (To się czyta)
  • Krzysztof Karpiński "Tylko smutek jest piękny. Opowieść o Mieczysławie Koszu", fr. 5. Czyta Piotr Adamczyk (To się czyta)
Piotr Adamczyk
Piotr AdamczykFoto: Piotr Piorun/PR

Kosz był niewidomy od wczesnego dzieciństwa. Wszystko, co osiągnął, zawdzięcza swojej pasji do muzyki. Grał, zarabiając na życie, koncertował, komponował, odbierał nagrody. Świat otwierał się na jego muzykę. Wielokrotnie porównywano go do Billa Evansa. Pamiętają o nim lubelskie Roztocze, Kraków, Zakopane i Warszawa. Pamiętają miłośnicy jazzu.

W ostatni dzień maja 1973 roku pianista wypadł z okna swojego mieszkania i zginął na miejscu. Do dziś nie wiadomo, czy był to nieszczęśliwy wypadek, czy samobójstwo, ale Krzysztof Karpiński – rozmawiając z przyjaciółmi i współpracownikami Kosza – pomaga nam zrozumieć przyczyny tej tragedii.

***

Tytuł audycji:  "To się czyta"

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 16-20.09.2019

Godzina emisji: 11.00

mat. prasowe/mko

Zobacz więcej na temat: biografia

Czytaj także

"Bogowie pokazują klaty". Literacki popis w postaci opowiadań

13.09.2019 15:55
W audycji "To się czyta" prezentujemy zbiór dziewiętnastu opowiadań Billa Gastona. Czytał Modest Ruciński.
Modest Ruciński prezentuje książkę
Modest Ruciński prezentuje książkęFoto: Elżbieta Łukomska
Posłuchaj
13'49 Bill Gaston "Zemsta Richarda Brautigana" z tomu "Bogowie pokazują klaty", czyta Modest Ruciński - fragm. 1 (To się czyta latem/Dwójka)
13'43 Bill Gaston "Zemsta Richarda Brautigana" z tomu "Bogowie pokazują klaty", czyta Modest Ruciński - fragm. 2 (To się czyta latem/Dwójka)
14'40 Bill Gaston "Zemsta Richarda Brautigana" z tomu "Bogowie pokazują klaty", czyta Modest Ruciński - fragm. 3 (To się czyta latem/Dwójka)
13'40 Bill Gaston "Zemsta Richarda Brautigana" z tomu "Bogowie pokazują klaty", czyta Modest Ruciński - fragm. 4 (To się czyta latem/Dwójka)
14'11 Bill Gaston "Zemsta Richarda Brautigana" z tomu "Bogowie pokazują klaty", czyta Modest Ruciński - fragm. 5 (To się czyta latem/Dwójka)
więcej

Początkujący poeta bez centa przy duszy nęka zajadłymi wierszami nieuczciwego sprzedawcę samochodów. Kierowniczka oddziału bankowego po każdym orgazmie zapada w niepokojący, niekontrolowany sen, pełen osobliwych wizji. Zmarły ojciec wciąż komunikuje się z rodziną, doradzając zmęczonym, dorosłym już dzieciom. Ośmioletnia wychowanka szkółki niedzielnej drży na myśl, że Jezus żyje i może kryć się w najzwyklejszych przedmiotach. Odrzucony kochanek po dwóch dekadach odnajduje kobietę na drugim brzegu kontynentu, by wręczyć jej bardzo nietypowy prezent.

W przesyconych dziwacznym humorem, nierzadko mrocznych opowiadaniach zagubieni bohaterowie po omacku szukają odpowiedzi na fundamentalne pytania. Bywają samotni, niezrozumiani, uparci, czasem absurdalni. W swojej groteskowości są jednak przejmująco ludzcy, a nawet niebezpiecznie znajomi.

U Gastona humor podbiega smutkiem, a to, co tragiczne, zawsze nosi w sobie ślad niedorzeczności. Autor sprawnie miesza rejestry języka i garściami czerpie z różnych tradycji: gotyku amerykańskiego południa, realizmu spod znaku Alice Munro czy minimalizmu Raymonda Carvera. W tych zabawnych, pozornie lekkich, błyskotliwych opowieściach czyha niejedna pułapka; historia miłosna potrafi przerodzić się w farsę, farsa zaś może okazać się drogą do objawienia.

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 9-13.09.2019

Godzina emisji: 10.45

materiały prasowe/pg