Polskie Radio
Section05
biografia

Bruce’a Lee w biograficznym filmie Anga Lee zagra Mason Lee. Kiedy zaczną się zdjęcia?

Bruce Lee, pierwszy hollywoodzki gwiazdor filmów sztuk walki, do dziś budzi emocje, a jego niespodziewana śmierć w wieku 33 lat wciąż prowokuje teorie spiskowe. Ang Lee ("Przyczajony tygrys, ukryty smok", "Tajemnica Brokeback Mountain") zapowiedział, że chce nakręcić poświęcony mu film biograficzny, w którym główną rolę ma zagrać syn reżysera Mason Lee. Podobno wszystko jest gotowe, jednak start produkcji uniemożliwia strajk aktorów i scenarzystów.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM sztuki walki strajki Hollywood biografia Dawid Muszyński Katarzyna Cygler Trójka Ang Lee Bruce Lee

Współautorka filmu "Warmiński": co krok natykaliśmy się na kolejną tajemnicę

- Gdy zaczynaliśmy przygotowania do filmu, wydawało się oczywiste, kim jest Janusz Warmiński. Później natomiast z każdym krokiem natykaliśmy się na kolejną tajemnicę - mówiła w "Poranku Dwójki" Ewa Hevelke, współautorka dokumentu pt. "Warmiński", o legendarnym reżyserze i dyrektorze Teatru Ateneum w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  dokument TEATR FILM Roch Siciński biografia Dwójka reżyser

"Nie chciał mówić wprost". Stanisław Lem i trauma wojny

– Wszystko wskazuje na to, że Lem spędził we lwowskim getcie wiele miesięcy – mówiła prof. Agnieszka Gajewska w jednym z wywiadów opublikowanych w serwisie specjalnym portalu Polskiego Radia galaktykalema.pl. O tym dramatycznym, dotychczas mało znanym, etapie biografii Stanisława Lema – o czasie II wojny światowej – dziś wiemy już znacznie więcej.  
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem II wojna światowa Lwów biografia Żydzi HISTORIA historia Polski Holokaust III Rzesza literatura KSIĄŻKA

Między Bogiem a prawdą. Spotkanie z prof. Markiem Abramowiczem

Z początkiem roku szkolnego proponujemy powtórkę materiału z ulubionych przedmiotów: mianowicie matematyki i fizyki. Jeśli nie zabraknie czasu, dołożymy jeszcze filozofię. Naszym przewodnikiem w audycji "O wszystkim z kulturą" był uznany astrofizyk - prof. Marek Abramowicz, który w książce "Między Bogiem a prawdą" z wielkim talentem literackim i niezwykłą erudycją opisuje swoją drogę naukową.
Zobacz więcej na temat:  biografia literatura Dwójka Jakub Kukla

Ferrari wkracza do kin. Film o legendzie motoryzacji – nie tylko włoskiej

Na ten film czekają chyba wszyscy fani motoryzacji. Jeszcze w tym roku na wielkim ekranie pojawi się historia Enzo Ferrariego, którego śmiało można nazwać ojcem współczesnej motoryzacji. 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 ferrari FILM kino Włochy biografia

Autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza": namiętności aż nim szarpały

- Sam w wielu miejscach pisał np. jak ważne są dla niego podróże, jak wiele z nich czerpie i jak intensywnie, właściwie emocjonalnie, uczuciowo odbiera dane miejsca, niejako ma je w sobie. Oczywiście najsilniejszą namiętnością były dla Iwaszkiewicza jego związki uczuciowe z rozmaitymi mężczyznami, z których najsilniejszy na pewno łączył go z Jerzym Błeszyńskim - mówił w Dwójce Robert Papieski, autor książki "Oblicza Iwaszkiewicza".
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Iwaszkiewicz biografia Dorota Gacek eseistyka Dwójka KSIĄŻKA literatura

Powstaniec styczniowy, zarządca w Zakopanem. Historie rodzinne Wisławy Szymborskiej

- Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 100. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska biografia Zakopane Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Styczniowe wspomnienie literatura poezja rodzina

Karolina Prewęcka: Papcio Chmiel napisał "Tytusa" także dla rodziców

- Dzięki synowi, który ma teraz ćwierć wieku i córce, która jest niewiele młodsza, odkryłam tak naprawdę "Tytusa" już jako dojrzała kobieta. Poczułam, że to jest też dla mnie, że dzieci się mogą śmiać ze zwrotów akcji, tępa, a ja się bardzo śmiałam z zabaw słownych - mówi w Programie I Polskiego Radia Karolina Prewęcka, autorka właśnie wydanej książki "Papcio Chmiel udomowiony".
Zobacz więcej na temat:  Henryk Jerzy Chmielewski literatura Martyna Podolska biografia