Polskie Radio
Section05
biografia

Powstaniec styczniowy, zarządca w Zakopanem. Historie rodzinne Wisławy Szymborskiej

– Groźna teściowa była chyba przeciwna małżeństwu mojego dziadka. On prawie nie widywał syna, dlatego postanowił napisać dla niego pamiętnik – opowiadała w Polskim Radiu Wisława Szymborska o swoich przodkach. 2 lipca mija 101. rocznica urodzin tej znakomitej poetki, laureatki Literackiej Nagrody Nobla.  
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Zakopane Dwudziestolecie międzywojenne Powstanie Styczniowe wspomnienie literatura poezja rodzina

Historia rodziny Beresiów. "Życie i sztuka były u nas jednością"

Książka "Awangarda między kuchnią a łazienką. Maria Pinińska-Bereś i Jerzy Bereś" przedstawia historię rodziny, w której sztuka była stawiana na pierwszym miejscu. Autorka książki a zarazem córka Marii i Jerzego - Bettina Bereś, opowiedziała w audycji "Wybieram Dwójkę" m.in. o tym jak doszło do powstania tej książki oraz jak sztuka zdominowała życie jej rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Bereś Jakub Kukla Dwójka Bettina Bereś

Biografka: trudno powiedzieć, czy Roman Wilhelmi zafascynował mnie bardziej jako aktor, czy człowiek

- Roman Wilhelmi oddał swojej pracy, teatrowi, filmowi i telewizji, absolutnie wszystko. A z drugiej strony miał swoje słabostki, załamania, problemy z nałogami. Ta dychotomia była bardzo ciekawa, trudna do opisania, ale im głębiej wchodziłam w tę historię, tym bardziej mnie ona wciągała - mówiła w Dwójce Magda Jaros, autorka książki "Anioł i twardziel. Biografia Romana Wilhelmiego".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Roman Wilhelmi książki film polski Jakub Kukla aktorzy Magda Jaros

Roman Wilhelmi - legenda polskiego teatru i polskiej kinematografii

Roman Wilhelmi to wybitny aktor filmowy i teatralny, który przez 30 lat związany był z Teatrem Ateneum w Warszawie. Grał zarówno w repertuarze współczesnym, jak i klasycznym. Związany był również z Teatrem Telewizji oraz Teatrem Polskiego Radia. W kinie debiutował w 1957 roku, a wiele jego serialowych ról do dziś określanych jest mianem kultowych.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Roman Wilhelmi FILM kino KULTURA

"Kiedy gra, czuć w powietrzu elektryczność". Piotr Paleczny, mistrz fortepianu

– Jakieś napięcie i emocjonalna gra, zaangażowanie się w to, co robię w trakcie koncertu. To wszystko wciąż we mnie jest – podkreślał w 2017 roku w Polskim Radiu Piotr Paleczny. Z okazji przypadających dziś 78. urodzin tego znakomitego pianisty i pedagoga przypominamy z radiowych archiwów jego barwne opowieści.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Paleczny Fryderyk Chopin wspomnienie pianino fortepian muzyka klasyczna

Filip Łobodziński o samym sobie. "To nie jest biografia pisana po bożemu"

- Większość odbiorców lubi uporządkowaną wiedzę; lubią prześledzić, jak powstawał fenomen, którym się sami interesują. Przy mojej książce zdałem sobie sprawę, że nie umiałbym nawet czegoś takiego napisać, bo moja pamięć szwankuje - przyznaje Filip Łobodziński. Dziennikarz, tłumacz i muzyk Zespołu Reprezentacyjnego opowiedział m.in. o swojej najnowszej książce zatytułowanej po prostu "Filip Łobodziński?".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Max Cegielski Filip Łobodziński literatura książki

Andrzej Seweryn: to, co udało mi się w życiu osiągnąć, i to, o co jestem uboższy

– Nigdy nie mogłem przypuścić – ja, który pochodzę z, najdelikatniej mówiąc, biednej rodziny – że kiedyś będę mógł na przykład mówić najważniejsze teksty literatury światowej na pierwszej francuskiej scenie – opowiadał w 2007 roku w Polskim Radiu Andrzej Seweryn. W dniu 78. urodzin tego znakomitego aktora przypominamy jego opowieści o drodze do teatru, o rolach w filmie, o życiowych bilansach.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Seweryn TEATR aktor Francja Warszawa PRL wspomnienie literatura

Bartosz Żurawiecki: Bogusław Kaczyński kreował swój życiorys

- To właśnie najbardziej mnie zaciekawiło w tej biografii, że on był inny, że odcinał się od PRL-owskiej szarzyzny, od takich wzorców szorstkiej, brutalnej męskości, które wówczas obowiązywały, ale też od tych smutnych panów w garniturach, którzy wtedy opowiadali o muzyce. Dodawał też element baśniowy - mówił o dziennikarzu i prezenterze telewizyjnym Bogusławie Kaczyńskim autor jego biografii Bartosz Żurawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Bogusław Kaczyński telewizja osobowości Bartosz Żurawiecki opera

Tomasz Terlikowski: Judasz uosabia złe cechy, które nosi w sobie wielu ludzi

- Na ludzką pamięć wpływają późniejsze wydarzenia, na innych przenosimy to, co sami sobie wyrzucamy. To dokładnie widać w historii Judasza. Najbardziej dla niego łaskawy jest ewangelista Mateusz, który sam jako były celnik nadaje mu przynajmniej jakieś ludzkie rysy. Pozwala mu na żal, jakąś formę załamania tym, co zrobił. Kreśli go nieco łagodniej - mówił w Dwójce Tomasz Terlikowski, autor książki "To ja, Judasz. Biografia apostoła".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Terlikowski Judasz Jakub Kukla Dwójka ewangelia religia Biblia

Jerzy Sosnkowski - w cieniu brata generała. "Moją fascynację wywołały felietony architektoniczne"

- Jest to bardzo specyficzna postać, do niedawna kompletnie nieznana, z wyjątkiem wąskiej grupy fachowców od architektury modernistycznej, głównie za sprawą kina Atlantic w Warszawie, którego był współprojektantem - mówił w Dwójce Dariusz Błaszczyk, autor książki "Brat Generała. Jerzy Sosnkowski (1893-1954). Architekt, projektant wnętrz, rysownik, pisarz…".
Zobacz więcej na temat:  architektura II Rzeczpospolita Dariusz Błaszczyk Małgorzata Szymankiewicz Kazimierz Sosnkowski Jerzy Sosnkowski Dwójka KULTURA