X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Auschwitz
Section02

Koniec kłamstwa o "polskich obozach śmierci”

Polskie Radio
Martyna Konopka 17.01.2015
Brama wejściowa obozu koncentracyjnego Auschwitz I
Brama wejściowa obozu koncentracyjnego Auschwitz I, foto: Pimke/Wikipedia/CC

- Byliśmy wielokrotnie krzywdzeni, kiedy pojawiał się w obiegu publicznym fałszywy termin "polskie obozy śmierci”. Polacy byli ofiarami Auschwitz obok wielu innych narodów – mówił 27 czerwca 2007 roku ówczesny minister kultury i dziedzictwa narodowego, Kazimierz Michał Ujazdowski.

27 czerwca 2007 roku Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO dokonał zmiany nazwy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau we wpisie na listę Światowego Dziedzictwa na "Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)”.

O tą zmianę zabiegał polski rząd. Była to reakcja na pojawiające się w zagranicznych mediach przekłamania, często wprost nazywające byłe hitlerowskie obozy śmierci "polskimi obozami zagłady”.

"Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)” jest jedynym obozem śmierci wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej od 1979 roku.

W czasie II wojny światowej był to największy obóz stworzony przez Niemców. Według różnych danych zginęło w nim od miliona do czterech milionów osób. Określenie nawet przybliżonej liczby nie jest możliwe ze względu na rozbieżności w zeznaniach świadków oraz niewielką liczbę dokumentów ocalałych po celowym niszczeniu przez zacierających ślady zbrodni Niemców. Ponadto zdecydowana większość deportowanych do obozu zginęła nie doczekawszy się nawet rejestracji.
W 1947 roku na mocy uchwały Sejmu PRL teren byłego obozu w Oświęcimiu uznany został za Pomnik Męczeństwa Narodu Polskiego i Innych Narodów. Obecnie znajduje się tu Państwowe Muzeum Oświęcim-Brzezinka.

Zgodnie z intencją nowa, zatwierdzona przez UNESCO nazwa obozu bardziej precyzyjne wskazuje na to, co działo się w tym miejscu i kto był za to odpowiedzialny. Nowa nazwa ma również pełnić rolę edukacyjną dla młodego pokolenia, szczególnie za granicą.

mk