X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Auschwitz
Section02

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów

Polskie Radio
Bożena Sarnowska 16.01.2015
Deportacja Romów z niemieckiego miasta Asperg (22.05.1940)
Deportacja Romów z niemieckiego miasta Asperg (22.05.1940), foto: Bundesarchiv/Wikimedia

- W lipcu 1943 roku wszedłem na ten blok i odsłoniłem kotarę, która była zawieszona pomiędzy piecem a ścianą. Odór baraku uderzył we mnie jak grom. Wybiegłem stamtąd, krzycząc: Ja tu nie chcę być! – tak zapamiętał obóz dla Cyganów w KL Auschwitz, polski więzień, sanitariusz Kazimierz Lisiak.

W nocy z 2/3 sierpnia 1944 Niemcy zgładzili w komorach gazowych obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau blisko 3 tys. romskich dzieci, kobiet i mężczyzn. Szacuje się, że w obozie poniosło śmierć ok. 20 tys. Romów deportowanych tu z 14 krajów świata.
W 1993 roku na terenie KL Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości upamiętniające tragiczny los Romów podczas II wojny światowej. Relację z obchodów przygotowali Marta i Adam Szostkiewicz z Sekcji Polskiej BBC.  
Wśród przybyłych na uroczystości był Karl Stoike z Austrii – mówił Adam Szostkiewicz. - Oddalił się na chwilę i pod ocalałym z cygańskiego baraku kominem położył krzyż, spleciony z drutu kolczastego. A potem prastarym cygańskim zwyczajem uczcił pamięć swych najbliższych, jedząc i pijąc na symbolicznym grobie. Karl Stoike jako jedyny z rodziny przeżył piekło obozu.
”Pragnę wypowiedzieć słowa chrześcijańskiej solidarności z całą społecznością Romów, która tak boleśnie doświadczana w latach II wojny światowej, niestety także dziś pada ofiarą uprzedzeń i aktów nietolerancji czy wręcz jawnej dyskryminacji, a ma przecież niezaprzeczalne prawo do godnego miejsca w życiu społecznym i do własnej tożsamości społeczno-kulturalnej” – napisał w liście do zgromadzonych Jan Paweł II.
Jego słowa adresowane do Romów na całym świecie odczytał ordynariusz  żywiecki, ks. biskup Tadeusz Rakoczy.


Szacuje się, że podczas II wojny światowej zginęło ok. 250 tys. Romów.

29 lipca 2011 Sejm RP uchwalił 2 sierpnia Dniem Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Honorowy patronat nad pierwszymi obchodami święta objął prezydent Polski Bronisław Komorowski.
bs