Literatura

Willa Triste

"Willa Triste"

Przedstawiamy powieść laureata tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Patricka Modiano "Willa Triste" w znakomitej interpretacji Andrzeja Mastalerza.

Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni

Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni

Faworyci odpadli, Nobel dla literata zza ich pleców. Tak o tegorocznym werdykcie Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk mówi prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski. Na całym świecie da się słyszeć głosy zaskoczenia po ogłoszeniu laureata literackiej Nagrody Nobla.

Wszyscy martwi razem - wygraj książkę w Czwórce

"Wszyscy martwi razem" - wygraj książkę w Czwórce

Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.

Pokojowa Nagroda Nobla

Chemia

Fizyka

Medycyna lub fizjologia

Nagrody Nobla

Krystyna Dąbrowska: Louise Glck pisze z dystansem

Krystyna Dąbrowska: Louise Glück pisze z dystansem

- Wszystkie te wiersze dotyczą rodziny i relacji rodzinnych, cały tom jest pomyślany jako elegia po śmierci ojca. To poezja ascetyczna, metafory są stosowane oszczędnie - mówiła na antenie Dwójki tłumaczka Krystyna Dąbrowska.

Nelson Mandela  pierwszy czarnoskóry prezydent RPA

Nelson Mandela – pierwszy czarnoskóry prezydent RPA

– Odnieśliśmy triumf w dążeniu do wskrzeszenia nadziei w piersiach milionów naszych współobywateli – mówił Mandela, obejmując stanowisko. 18 lipca 1918 roku urodził się Nelson Mandela. Pierwszy czarnoskóry prezydent RPA już za życia stał się legendą. Wszedł na trwałe do historii świata. 

Nasze życie bez złudzeń. Krótkie historie Alice Munro

Nasze życie bez złudzeń. Krótkie historie Alice Munro

- Ona świetnie rozumie swoich bohaterów. Nie usprawiedliwia ich ani nie oskarża. A przy tym często jest bardzo chłodna - mówiła w Polskim Radiu Magdalena Miecznicka o twórczości Alice Munro. Kanadyjska pisarka, laureatka literackiej Nagrody Nobla, kończy 10 lipca dziewięćdziesiąt lat.

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu

– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – powiedziała w radiowym wywiadzie.

Czesław Miłosz - poeta wyklęty przez komunistów

Czesław Miłosz - poeta wyklęty przez komunistów

5 czerwca 1980 roku Czesław Miłosz po trzydziestu latach nieobecności przyjechał do Polski. Poeta wyemigrował z kraju w latach 50., ponieważ przestał się zgadzać z polityką prowadzoną przez komunistów. Od tamtej pory przez kolejne dziesięciolecia jego twórczość była zakazana w Polskiej Republice Ludowej.

Amerykańskie tourne Marii Skłodowskiej-Curie

Amerykańskie tournée Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie była polskim fizykiem i chemikiem, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Przez wielu uznana została za najwybitniejszą Polkę w historii. Dlaczego więc w celu zdobycia jednego grama radu musiała organizować zbiórkę pieniędzy w USA?

Amerykańskie tournee Marii Skłodowskiej-Curie

Amerykańskie tournee Marii Skłodowskiej-Curie

Maria Skłodowska-Curie była polskim fizykiem i chemikiem, dwukrotną laureatką Nagrody Nobla. Przez wielu uznana została za najwybitniejszą Polkę. Czy w Jej życiorysie są jeszcze jakieś niewiadome?

Borys Pasternak  zniszczony przez sowieckie władze

Borys Pasternak – zniszczony przez sowieckie władze

Po wydaniu najsłynniejszego dzieła, "Doktora Żywago", władze ZSRR próbowały zdyskredytować Borysa Pasternaka w oczach opinii publicznej. Krytyka w gazetach i oskarżenia ze strony literatów spowodowały trzeci zawał pisarza i jego śmierć.

Najnowsze wiadomości naukowe