Literatura

Willa Triste

"Willa Triste"

Przedstawiamy powieść laureata tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Patricka Modiano "Willa Triste" w znakomitej interpretacji Andrzeja Mastalerza.

Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni

Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni

Faworyci odpadli, Nobel dla literata zza ich pleców. Tak o tegorocznym werdykcie Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk mówi prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski. Na całym świecie da się słyszeć głosy zaskoczenia po ogłoszeniu laureata literackiej Nagrody Nobla.

Wszyscy martwi razem - wygraj książkę w Czwórce

"Wszyscy martwi razem" - wygraj książkę w Czwórce

Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.

Pokojowa Nagroda Nobla

Chemia

Fizyka

Medycyna lub fizjologia

Nagrody Nobla

Piotr Curie  w cieniu żony

Piotr Curie – w cieniu żony

Piotr Curie może uchodzić za archetyp naukowca. W pełni poświęcony badaniom, nie dbający o zaszczyty, którego jedynym marzeniem było wyposażone laboratorium. Niespodziewana śmierć przerwała jego wybitną karierę.

Zapomniany polski noblista?

Zapomniany polski noblista?

Henryk Sienkiewicz, Maria Curie-Skłodowska, Władysław Reymont, Czesław Miłosz, Lech Wałęsa, Wisława Szymborska. Tak: polscy nobliści, każdy to wie.

Henryk Sienkiewicz  noblista spod strzech

Henryk Sienkiewicz – noblista spod strzech

5 maja 1846 roku przyszedł na świat Henryk Sienkiewicz. Polski noblista, jeden z najpopularniejszych pisarzy przełomu XIX i XX wieku. Do dziś jego książki obecne są w kanonie lektur szkolnych.

Najnowsze wiadomości naukowe

Najnowsze wiadomości technologiczne

Pożytki z energii atomowej

Pożytki z energii atomowej

Pierwsze reaktory energetyczne powstały w latach 50. ubiegłego wieku w ramach idei atom dla pokoju. Wiązano z nimi duże nadzieje w zaspokojeniu potrzeb energetycznych świata. Obecnie pracuje 447 takich urządzeń na świecie.