Literatura

Willa Triste

"Willa Triste"

Przedstawiamy powieść laureata tegorocznej literackiej Nagrody Nobla Patricka Modiano "Willa Triste" w znakomitej interpretacji Andrzeja Mastalerza.

Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni

Literacki Nobel dla Patricka Modiano. Krytycy zaskoczeni

Faworyci odpadli, Nobel dla literata zza ich pleców. Tak o tegorocznym werdykcie Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk mówi prezes Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Rafał Skąpski. Na całym świecie da się słyszeć głosy zaskoczenia po ogłoszeniu laureata literackiej Nagrody Nobla.

Wszyscy martwi razem - wygraj książkę w Czwórce

"Wszyscy martwi razem" - wygraj książkę w Czwórce

Powieści o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse to wspaniałe historie z amerykańskiego Południa zaludnionego barwnymi postaciami: ludźmi, czarownicami, wróżkami, wampirami, wilkołakami i zmiennokształtnymi. Niektóre z nich to istoty dobre, wiele jednak nastaje na życie innych, zarówno w nocy, jak i w dzień.

Pokojowa Nagroda Nobla

Chemia

Fizyka

Medycyna lub fizjologia

Nagrody Nobla

Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

Olga Tokarczuk. Nobel dla pisarki zmieniającej obraz świata

- Jestem bardzo ciekawy, co Olga Tokarczuk napisze teraz, bo ona nigdy się nie powtarza. Pracuje fantastycznie i za każdym razem wymyśla coś nowego. Tym, co ją wyróżnia spośród innych pisarzy nie jest tworzenie autonomicznej fikcji pochłaniającej czytelnika. Ona chce coś zmienić w naszych głowach, w naszym spojrzeniu na świat - mówił w Dwójce prof. Ryszard Nycz.

Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Olga Tokarczuk: jestem teraz jedną nogą za granicą (archiwalny wywiad)

Polska pisarka oraz Austriak Peter Handke zostali uhonorowani przez Królewską Szwedzką Akademię Nauk w dziedzinie literatury. Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla za rok 2018. Przypominamy rozmowę z laureatką nagraną podczas ubiegłorocznego Festiwalu "Stolica języka polskiego" w Szczebrzeszynie.

Nobel z chemii. Znamy laureatów nagrody

Nobel z chemii. Znamy laureatów nagrody

John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino są tegorocznymi laureatami Nobla w dziedzinie chemii. Naukowcy zostali uhonorowani "za prace nad bateriami litowo-jonowymi". 

Saga Noblistów

Saga Noblistów

W tygodniu ogłaszania tegorocznych naukowych Nagród Nobla z medycyny, fizyki i chemii przypomnimy osiągnięcia wybitnej Polki Marii Skłodowskiej-Curie, Jej męża Piotra oraz córki Ireny i męża Ireny Frédérika Joliot-Curie.