Nauka

Koszmary mogą zdradzić, że coś dolega twojemu dziecku

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 13:00
Powtarzające się w dzieciństwie koszmary mogą być wczesnym znakiem ostrzegającym przed problemami psychologicznymi dziecka.
Koszmary mogą zdradzić, że coś dolega twojemu dziecku
Foto: mdmartian/sxc.hu/cc

Jak donoszą naukowcy na łamach pisma „Sleep”, wiele dzieci ma koszmarne sny, ale te, które powracają, mogą być znakiem czegoś poważnego.

Naukowcy śledzili rozwój 6800 dzieci aż do ukończenia przez nie 12 roku życia. Rodzice byli regularnie pytani o jakiekolwiek zaburzenia snu u ich pociech.

Okazało się, że większość dzieci w pewnym okresie życia ma koszmary. Jedno na dziesięć z nich doświadczało ich w okresie pomiędzy 3 i 7 rokiem życia. 37 proc. z nich miało jednak kilkuletnie problemy ze złymi snami.

Jak uważają badacze z University of Warwick, którzy przeprowadzili badania,  długotrwałe kłopoty z koszmarami miały z kolei przełożenie na późniejsze problemy ze zdrowiem psychicznym. 12-latkowie, którzy mieli złe sny, niemal trzy razy częściej mieli takie problemy od ich rówieśników, którzy spali dobrze. Jeśli ich koszmary powracały, ryzyko wzrastało dodatkowo dwukrotnie.

- Koszmary i lęki nocne są powszechne. Jednak kiedy trwają, mogą być symptomem czegoś poważnego -  mówi prof. Dieter Wolke, jeden z badaczy.

Relacja pomiędzy złymi snami i psychozami nie jest jeszcze do końca jasna. Jedną z możliwych teorii jest to, że i koszmary, i psychozy są powodowane przez jakieś traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa. Badania są jednak ważne - mogą pomóc we wczesnym wykrywaniu zaburzeń psychicznych.

Aby im zapobiegać, ważna jest higiena snu i najmłodszych: odpowiednia ilość przesypianych godzin i unikanie np. oglądania stresujących filmów przed zaśnięciem.

(ew/BBC)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia