Nauka

Test krwi wykryje Alzheimera na trzy lata przed objawami

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2014 17:00
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że zmierzenie poziomu 10 tłuszczów we krwi z 90 proc. dokładnością przewidzi, czy zapadniemy na tę chorobę w ciągu kolejnych trzech lat.
Mózg zdrowy (P) i mózg osoby chorującej na Alzheimera (L)
Mózg zdrowy (P) i mózg osoby chorującej na Alzheimera (L)Foto: healthhabits.ca

Jak wyjaśniają autorzy badań na łamach Nature Medicine, ich test trafi teraz do badań klinicznych. Jeśli rezultaty potwierdzą się, byłby to wielki krok naprzód w diagnostyce Alzheimera.

Obecnie około 44 miliony osób cierpi na tę formę demencji, a do 2050 roku ma radykalnie wzrosnąć.
Choroba atakuje mózg na długo wcześniej zanim pojawią się pierwsze symptomy. Leczenie w pełni rozwiniętego Alzheimera nie przynosi zaś zbyt dużych efektów. Dlatego właśnie lekarze od lat czekają na test, który wykryje schorzenie odpowiednio wcześnie.

Uczeni z Georgetown University na przestrzeni 5 lat badali próbki krwi 525 osób w wieku powyżej 70 lat. Potem pod lupę wzięli tych 53 spośród badanych pacjentów, którzy zapadli na chorobę Alzheimera i porównali ich wyniki z 53 osobami w dobrym stanie zdrowia. Okazało się, że krew poszczególnych grup różni się poziomem 10 tłuszczów. Okazało się, że związki te mogą stanowić znakomity marker, który ostrzeże o zbliżającej się chorobie.

Jak na razie naukowcy ustalili, że markery sprawdzają się na trzy lata przed pojawieniem się symptomów choroby. Teraz chcą zbadać, czy można byłoby wykryć Alzheimera jeszcze wcześniej.
Nie wiadomo jeszcze, co sprawia, że poziom tłuszczów zmienia się, ale mogą być one odpowiedzialne za początek zmian w mózgu.

Skuteczny test wykrywający Alzheimera pozwoliłby na wcześniejsze wypróbowanie wielu leków i opóźnienie pojawienia się symptomów.

(ew/bbc)

Zobacz więcej na temat: medycyna NAUKA