Nauka

Największa żółta gwiazda jest 1300 razy większa od Słońca

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2014 16:00
Żółta, czyli taka jak nasze Słońce. Wygląda jak orzech ziemny, bo ma towarzysza.
Największa żółta gwiazda jest 1300 razy większa od Słońca
Foto: ESO.

Monstrum promieniuje światłem o tej samej barwie co Słońce, ale jego średnica jest 1300 razy większa od naszej dziennej gwiazdy. Oznacza to, że gdyby znajdowała się w centrum naszego Układu, sięgałaby aż po orbitę Jowisza. Jej rozmiar sprawia też, że styka się ze swoim mniejszym gwiezdnym kompanem.

Gwiazdę nazwano HR 5171 A. Znajduje się w konstelacji Centaura około 12 000 lat świetlnych od nas. O jej istnieniu wiedziano od dawna, ale nikt dotąd nie zmierzył dokładnie jej wielkości. Zajęła się tym grupa badaczy z pod kierunkiem Olivera Chesneau z Côte d'Azur Observatory w Nicei. Danych dostarczył Teleskop VLT należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile. Okazało się, że gwiazda jest dwukrotnie większa niż przypuszczano.

HR 5171 A nie jest największą gwiazdą jaką znamy. Koronę dzierży ciągle UY Scuti, która jest 1700 razy większa niż Słońce, należy jednak do innej rodziny gwiazd czerwonych.

Wcześniej sądzono, że wśród żółtych gwiazd nie spotka się aż takich gigantów. Szacowano, że największe z nich mogą być 700 razy większe od Słońca.

Drugim odkryciem zespołu z Nicei był towarzysz HR 5171 A. Jest trzy razy mniejszy i krąży na tyle blisko większej gwiazdy, że ciała stykają się powierzchniami.

(ew/NewScientist)

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA