Nauka

Projekt POLSA bez poprawek

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 14:00
Żadnych poprawek nie zgłoszono w II czytaniu w Sejmie projektu ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Wszystkie kluby opowiedziały się w piątek za przyjęciem projektu, który trafi pod głosowanie całego Sejmu na następnym posiedzeniu.
Vega w trakcie startu
Vega w trakcie startuFoto: ESA

W czasie wystąpień przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych oświadczyli, że powołanie Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA - od Polish Space Agency) jest bardzo potrzebne, a poselski projekt powinien wejść w życie jak najszybciej.

Głównym zadaniem Agencji ma być koordynacja przedsięwzięć związanych z sektorem kosmicznym i uczestnictwem Polski w europejskiej agencji ESA. W uzasadnieniu wskazano, że do Europejskiej Agencji Kosmicznej Polska płaci ok. 60 mln euro rocznie składki, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA. Dlatego Agencja ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego.

POLSA ma koordynować działania sektora, które dziś są rozproszone pomiędzy różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria, usprawniać dzielenie się wiedzą itp. Wnioskodawcy oszacowali koszty funkcjonowania Agencji na 5-10 mln zł rocznie.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronautyka POLSA
Czytaj także

Pole magnetyczne Ziemi… słabnie!

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:00
Europejskie satelity zaczęły dokładnie badać pole magnetyczne Ziemi. Pierwsze dane wskazują, że pole to słabnie, co może mieć ciekawe skutki w przyszłości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA fotografuje Mundial z kosmosu (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 15:00
Pracownicy Amerykańskiej Agencji Kosmicznej bardzo interesują się futbolem. Na ISS astrionauci oglądają mecze w każdej wolnej chwili. Wiemy też, jak wyglądają stadiony z kosmosu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spadochrony Oriona działają

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2014 21:00
Kolejny sukces inżynierów NASA. Agencja informuje, że test spadochronów jej nowego statku kosmicznego Orion udał się w stu procentach.
rozwiń zwiń