Nauka

Sonda Philae wylądowała na komecie, ale nie jest zakotwiczona (podsumowanie)

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 21:00
Europejska sonda wylądowała na komecie, ale nie jest zakotwiczona do jej powierzchni. Lądowanie sondy Philae na komecie 67/P Czuriumow - Gierasimienko jest pierwszym takim dokonaniem w historii badań kosmosu. Zobacz wideo.
Audio
  • Mieliśmy bardzo czysty sygnał z lądownika - mówi Stephan Ulamet z ESA.
  • Dowiedliśmy dziś, że europejska wiedza specjalistyczna jest najlepsza na świecie - mówi szef ESA Jean - Jacques Dordain
Ekipa naziemna świętuje, fot. ESA TV.
Ekipa naziemna świętuje, fot. ESA TV.

Chwilę po lądowaniu Dyrektor Generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej Jean - Jacques Dordain powiedział, że to ogromne osiągnięcie cywilizacyjne 20 państw, które należą do tej organizacji i biorą udział w przedsięwzięciu. - Dowiedliśmy dziś, że europejska wiedza specjalistyczna jest najlepsza na świecie. Jesteśmy bowiem pierwszymi, którzy tego dokonali. I tak już zostanie na zawsze - powiedział Jean - Jacques Dordain.

Odpowiedzialny za lądowanie sondy Stephan Ulamet poinformował natomiast, że po odebraniu sygnału przesłanego przez lądownik okazało się, że nie zadziałał system zakotwiczania urządzenia do powierzchni komety. - Mieliśmy bardzo czysty sygnał z lądownika, otrzymaliśmy dane dotyczące stanu urządzenia, dostaliśmy również dane naukowe. To bardzo dobre wiadomości. Niezbyt dobrą informacją natomiast jest to, że nie odpaliły ładunki harpunów. Zatem lądownik nie jest zakotwiczony do powierzchni - powiedział Stephan Ulamet.

Kometa 67/P Czuriumow - Gierasimienko znajduje się 510 milionów kilometrów od ziemi. Kilka godzin przed lądowaniem sonda Philae odłączyła się od sondy Rosetta po to, aby samodzielnie pokonać około 20 kilometrów dzielących ją od powierzchni komety.

Lądowanie sondy Philae jest kulminacyjnym momentem misji Rosetty, która została wysłana w przestrzeń kosmiczną dziesięć lat temu, w marcu 2004 roku.

Celem misji jest ustalenie w jaki sposób powstawały planety należące do Układu Słonecznego. Naukowcy chcą też zbadać czy w przeszłości dzięki kometom na Ziemi mogła znaleźć się woda i inne związki chemiczne niezbędne do powstania życia.

Lądownik Philae ma na pokładzie urządzenia do pomiarów własności fizycznych komety, w których budowie uczestniczyli między innymi polscy specjaliści. Nasz kraj jest jednym z 20 państw należących do Europejskiej Agencji Kosmicznej, która wysłała Rosette w przestrzeń pozaziemską.

(IAR)

Podsumowanie wydarzeń dnia:

Zobacz więcej na temat: astronomia NAUKA rosetta
Czytaj także

Kosmiczne wydarzenie dekady: Philae wylądował na komecie! (relacja)

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 09:00
Kulminacyjny punkt kosmicznej misji sondy Rosetta. Jej lądownik Philae osiadł na powierzchni komety 67/P Czuriumow-Gierasimienko. Akcja rozgrywa się w odległości ponad pięćset milionów kilometrów od Ziemi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Vangelis skomponował utwór na cześć misji Rosetta (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 12:00
Kolejny artysta pomaga w promocji wielkiego przedsięwzięcia ESA.
rozwiń zwiń