Nauka

Test na ebolę da wynik w kwadrans

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 22:22
Nowy test z krwi i śliny ma wykrywać wirusy eboli w piętnaście minut. To na razie eksperyment. Testy mają rozpocząć się w Gwinei.
Audio
  • Test na ebolę da wynik w kwadrans (R. Motriuk / IAR)
Wprowadzona w niektórych stanach USA obowiązkowa kwarantanna dla personelu medycznego powracającego z Afryki Zachodniej budzi wiele kontrowersji
Wprowadzona w niektórych stanach USA obowiązkowa kwarantanna dla personelu medycznego powracającego z Afryki Zachodniej budzi wiele kontrowersjiFoto: EPA/ARIE KIEVIT

Obecne, wiarygodne testy wymagają niskich temperatur i zaawansowanych laboratoriów. Na wyniki trzeba czekać od dwóch do sześciu godzin.

Nowe urządzenie, to - jak mówią naukowcy - laboratorium w teczce. Nie dość że jest przenośne, to jeszcze zasilane jest bateriami słonecznymi i działa w temperaturze pokojowej. Wyniki daje po kwadransie.

Zdaniem ekspertów taki test nie tylko zwiększa szanse przeżycia chorych, którzy szybciej mogą być poddani leczeniu, ale zmniejsza także ryzyko zakażenia innych. Nad próbami w Gwinei czuwać będzie senegalski Instytut Pasteura.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: Ebola medycyna NAUKA
Czytaj także

Są nowe środki na walkę z ebolą

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2014 16:00
Afrykańscy biznesmeni założyli specjalny fundusz do walki z ebolą. Chcą w ten sposób pomóc krajom dotkniętym epidemią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afryka walczy z ebolą. Naukowcy szukają leku

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:49
W przyszłym tygodniu w trzech klinikach w Afryce rozpoczną się testy leków na ebolę. Mają je przeprowadzać specjaliści z całego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obiecujące wyniki testu szczepionki na ebolę

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 23:00
Światełko w tunelu w walce z ebolą. Badania nad szczepionką z udziałem człowieka przyniosły, jak donoszą autorzy eksperymentu, obiecujące wyniki.
rozwiń zwiń