Nauka

ESA: Nadal nie odnaleziono Philae

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2015 15:00
Fiasko poszukiwań słynnego lądownika Philae, który w listopadzie usiadł na odległej komecie 67P. Europejscy eksperci muszą uzbroić się w cierpliwość.
Audio
  • Fiasko poszukiwań lądownika Philae - R. Motriuk / IAR
Miejsce lądowania modułu Philae na powierzchni komety
Miejsce lądowania modułu Philae na powierzchni kometyFoto: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA


Gdy Philae wylądował, radości w Europejskiej Agencji Kosmicznej nie było końca. Manewr powiódł się, ale nie w stu procentach. Choć lądownik przesłał kluczowe dane, to do dzisiaj nie wiadomo dokładnie gdzie jest.

Prawdopodobnie stoi w cieniu u zbocza góry. Poszukiwała go ostatnio znajdująca się w pobliżu sonda Rosetta, która sama go wysłała, ale badanie powierzchni komety nie przyniosło rezultatów.

Eksperci muszą teraz czekać, aż powoli od słońca naładują się wyczerpane akumulatory lądownika. Wtedy być może sam da osobie znać.

(IAR)

Czytaj także

Dzięki sondzie Rosetta Europejska Agencja Kosmiczna będzie jak NASA?

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 08:00
Europejska Agencja Kosmiczną (ESA) realizuje misję Rosetta od dziesięciu lat. Teraz nastąpiła kulminacja i osiągnięto sukces.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak brzmi lądowanie na komecie (posłuchaj)

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2014 01:00
ESA opublikowała plik dźwiękowy - zapis wibracji w częstotliwościach akustycznych, które pokazują, jak brzmiało lądowanie Philae.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kometa 67P śpiewa. Posłuchaj!

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 22:22
Podczas badania powierzchni komety 67P badacze z ESA odkryli bardzo ciekawe zjawisko. Posłuchaj, jak śpiewa kometa.
rozwiń zwiń