Nauka

Oszpecenie uratuje żółwie przed kłusownikami

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2015 11:11
Naukowcy na Madagaskarze podjęli desperacką próbę ratowania zagrożonego gatunku żółwi. Celowo niszczą ich skorupy - tak, by oszpecone zwierzęta były mało atrakcyjne dla kłusowników.
Audio
  • Oszpecenie ratunkiem dla żółwi - IAR / Rafał Motriuk
Żółw czerwonolicy
Żółw czerwonolicyFoto: wikimedia.commons/fot.Monika Korzeniec

Specjalną wiertarką ekolodzy żłobią skorupy; grawerując na nich kolejne numery. W ten sposób znaczą żółwie, jednocześnie mają nadzieję, że ich charakterystyczne czarno-złote blaszki na grzbiecie nie będą wartościowe dla potencjalnych nabywców.

Żółwie madagaskarskie kosztują od ponad tysiąca dolarów za młody okaz do prawie czterdziestu tysięcy dolarów za dorosłą sztukę. By mogły się rozmnażać, żółwie muszą przeżyć co najmniej 30 lat i przez cały ten czas są łakomym kąskiem dla kłusowników. Zdaniem ekologów, tych gadów zostało najwyżej pięćset.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Groźny gatunek żółwia w Narwi

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 11:11
Coraz częściej w Narwi widziane są amerykańskie żółwie czerwonolice - alarmują przyrodnicy. Od 18 lat obowiązuje zakaz sprowadzania ich do Europy, bo to jeden z gatunków, najbardziej zagrażających naszemu środowisku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kangury są mańkutami

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 16:00
Kangury są w większości leworęczne. Tasmańscy i rosyjscy naukowcy zaobserwowali, że podczas jedzenia i wykonywania "czynności higienicznych" zwierzęta te posługują się przeważnie lewą łapą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słonie poważnie zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 22:30
Słonie są wybijane w zastraszająco szybkim tempie i są obawy, że zwierzęta te mogą całkowicie wyginąć w ciągu jednego pokolenia.
rozwiń zwiń