Nauka

Pluton ma wodę i błękitne niebo

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 20:00
Karłowata planeta Pluton ma błękitne niebo oraz - na powierzchni - wodny lód. Wskazują na to sensacyjne zdjęcia, nadesłane eprzez sondę New Horizons.
Audio
  • Pluton ma niebieskie niebo i wodę - IAR, Rafał Motriuk
Pluton ma wodę i błękitne niebo
Foto: NASA/New Horizons

Zdaniem naukowców NASA nikt nie spodziewał się, że jakiś obiekt w najbliższym Ziemi rejonie kosmosu - tak zwanym Pasie Kuipera - ma niebieską poświatę.

Drobinki w mgiełkach w atmosferze są prawdopodobnie czerwone albo szare, ale w charakterystyczny sposób rozpraszają niebieskie światło. Na zdjęciu opublikowanym przez NASA widać czarną powierzchnię Plutona otoczoną niebieskim pierścieniem - który może kojarzyć się z błękitem ziemskiego nieba.

Drugie ciekawe odkrycie to rejony wodnego lodu; astronomowie na razie nie wiedzą, dlaczego ten lód widać w niektórych miejscach Plutona, a w innych - nie.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA astronomia Pluton

Czytaj także

Lodowe góry na Plutonie

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 23:00
NASA pokazała pierwsze zdjęcia, wykonane przez sondę New Horizons podczas jej przelotu obok Plutona i Charona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA znalazła nowy cel dla New Horizons

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 11:11
Czy jest życie po Plutonie? Tak! Kosmiczna sonda New Horizons, która niedawno odwiedziła karłowatą planetę Pluton, ma już nowy cel. Będzie to podobny do komety obiekt 2014 MU69.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmarszczki Plutona zdradzają jego przeszłość

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 22:22
Pomarszczona skorupa Plutona świadczy o jego skomplikowanej geologicznej przeszłości - twierdzą eksperci NASA. Amerykańska sonda New Horizons nadesłała kolejne sensacyjne zdjęcia tej karłowatej planety.
rozwiń zwiń