Nauka

Nowe przypadki eboli w Gwinei

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2015 11:11
Trzy nowe zachorowania na ebolę odnotowano w Gwinei na zachodzie Afryki. Według Światowej Organizacji Zdrowia ryzyko zachorowania w tym kraju jest niskie, ale ciągle realne.
Audio
  • Nowe przypadki wirusa ebola w Afryce - IAR, Rafał Motriuk
Zdaniem przedstawiciela ONZ epidemia eboli ma się wkrótce zakończyć, ale ciągle są nowe zachorowania
Zdaniem przedstawiciela ONZ epidemia eboli ma się wkrótce zakończyć, ale ciągle są nowe zachorowania Foto: PAP/EPA/AHMED JALLANZO

Zarażone osoby to 25-letnia kobieta w ciąży oraz jej syn i córka. Wszyscy są leczeni. Znacznie bezpieczniej jest w sąsiednich krajach dotkniętych wcześniej epidemią eboli. W Sierra Leone nie odnotowano żadnych przypadków zachorowań przez sześć kolejnych tygodni. Liberię uznano za kraj wolny od choroby na początku września.

Tymczasem inni eksperci Światowej Organizacji Zdrowia podkreślają, że najgroźniejszą chorobą zakaźną świata - obok HIV/AIDS - stała się gruźlica. Obie te choroby zabijają od miliona do prawie półtora miliona ludzi rocznie. Problemem staje się gruźlica oporna na leczenie standardowymi antybiotykami.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna Ebola
Czytaj także

WHO stworzy fundusz na nieprzewidziane epidemie

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2015 23:00
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła ustanowienie funduszu w wysokości 100 mln USD na nieprzewidziane wydatki, aby umożliwić w przyszłości przeciwdziałanie kryzysom podobnym do epidemii eboli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ebola pokonana? Naukowcy mają skuteczną szczepionkę

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2015 18:31
Wstępne wyniki badań sugerują, że naukowcom udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej gorączce krwotocznej powodowanej przez wirusa Ebola - informuje pismo "Lancet". Może to zmienić sposób walki z chorobą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kolejne ofiary wirusa ebola w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2015 11:11
W Afryce, w Sierra Leone zmarła kolejna osoba zarażona wirusem ebola. To cios dla kraju, który liczył na to, że epidemia została pokonana.
rozwiń zwiń