Nauka

Kameleon: najpotężniejszy język świata

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 21:00
Osiągają prędkość stu kilometrów na godzinę w jedną setną sekundy. Takie przyspieszenie to rzadkość. Mają je nie hiper-szybkie samochody, tylko języki małych kameleonów.
Audio
  • Kameleon - najpotężniejszy język świata - IAR, Rafał Motriuk
Kameleon: najpotężniejszy język świata
Foto: źr. Wikipedia/David Udvardy/CC

Wykazał to amerykański naukowiec, który przebadał dwadzieścia gatunków tych zwierząt.

Okazało się, że najszybsze języki mają najmniejsze kameleony, wielkości ludzkiego kciuka. Ich języki mają przyspieszenie 264 razy większe niż przyspieszenie ziemskie. W swojej grupie są też rekordzistami jeśli chodzi o moc: 14 040 watów na kilogram mięśni.

Taką siłą biją na głowę wszystkie gady, ptaki i ssaki, silniejsze są tylko niektóre salamandry. Przy takich osiągach, stanowiące pożywienie kameleonów owady nie mają większych szans. Chwytne języki tych malutkich gadów wysuwają się na odległość dwa i pół razy większą niż długość ich ciał w
zaledwie dwadzieścia milisekund.

Autorem badań jest Christopher V. Anderson Uniwersytetu Browna w stanie Rhode Island. Jego pracę publikuje pismo „Scientific Reports”.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: biologia NAUKA zwierzęta
Czytaj także

Pszczoły lepiej wykrywają narkotyki niż psy

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2014 23:00
Obce gatunki zwierząt, które pojawiają się w nowym środowisku, mogą spowodować wielkie zniszczenia. Gość radiowej Jedynki bada, jak temu zapobiegać. Stara się również przystosować pszczoły do wykrywania... narkotyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kangury są mańkutami

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2015 16:00
Kangury są w większości leworęczne. Tasmańscy i rosyjscy naukowcy zaobserwowali, że podczas jedzenia i wykonywania "czynności higienicznych" zwierzęta te posługują się przeważnie lewą łapą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wkrótce może wyginąć 70 proc. małp

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2015 23:00
Za pół wieku może wyginąć 70 procent małp żyjących na naszej planecie. A potem podobny los może dotknąć ludzi.
rozwiń zwiń