X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Planety widoczne gołym okiem, deszcz Perseidów - atrakcje na letnim niebie

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2016 09:31
We wtorek o godz. 00.34 Słońce przejdzie przez punkt Raka i tym samym na półkuli północnej rozpocznie się astronomiczne lato. w najbliższych miesiącach na nocnym niebie będzie można oglądać kilka planet, rój Perseidów oraz obrączkowe zaćmienie Słońca.
Noc z wtorku na środę będzie najkrótsza w roku
Noc z wtorku na środę będzie najkrótsza w rokuFoto: pixabay.com

Letnie noce są co prawda krótkie i nie tak ciemne jak zimą, ale za to zwykle ciepłe, co sprzyja podziwianiu zjawisk astronomicznych.

W wakacje na niebie będzie królować tzw. Trójkąt Letni, którego wierzchołki wyznaczane są przez trzy bardzo jasne gwiazdy. Są to: Wega z gwiazdozbioru Lutni, Deneb z konstelacji Łabędzia i Altair z gwiazdozbioru Orła.

Trójkąt Letni jest o tej porze roku widoczny przez całą noc.

Rój spadających gwiazd

Od 17 lipca do 24 sierpnia można będzie podziwiać rój spadających gwiazd o nazwie Perseidy. Jest to jeden z najaktywniejszych rojów. Swoje maksimum ma 12 sierpnia. Wtedy liczba obserwowanych zjawisk może osiągnąć nawet 150 meteorów na godzinę.

Perseidy są związane z kometą 109P/Swift-Tutle. Są to szybkie, białe meteory ze śladami. Potrafią pojawiać się grupami po kilka/kilkanaście w ciągu 2-3 minut.


x-news.pl, TVN

Planety widoczne gołym okiem

Na letnim niebie podziwiać można będzie też planety. Gołym okiem widoczne będą Jowisz, Mars i Saturn, a w drugiej części nocy można spróbować przy pomocy lornetki dojrzeć Urana i Neptuna.

Astronomowie zapowiadają ciekawe zjawisko 26 czerwca. Wtedy to Księżyc zakryje Neptuna. Aby móc zaobserwować tę planetę, potrzebny jest jednak teleskop albo lornetka. Zakrycie będzie trwało od godz. 1.12 do 1.49.

29 czerwca dojdzie do koniunkcji Księżyca i Urana. Również w tym przypadku do obserwacji potrzebna będzie przynajmniej lornetka.

Koniunkcje Księżyca z Neptunem i Uranem powtórzą się 23 i 26 lipca, z kolei zakrycie Neptuna będzie można ponownie obejrzeć 15 września.

18 sierpnia dojdzie do częściowego półcieniowego zaćmienia Księżyca, ale niewidocznego w Polsce. Kolejne częściowe półcieniowe zaćmienie Księżyca nastąpi 16 września i w naszym kraju będzie widoczne przy wschodzie Księżyca.

Natomiast 1 września dojdzie do obrączkowego zaćmienia Słońca, ale nie będzie ono widoczne z terenów Polski.

PAP, kk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kepler-1647b - największa planeta, która okrąża nie jedną a aż dwie gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 13:51
Astronomowie z NASA zauważają, że pod tym względem przypomina fikcyjną planetę Tatooine z filmu "Gwiezdne Wojny".
rozwiń zwiń