Nauka

Polacy wiedzą, co to jest osteoporoza, ale jej nie zapobiegają

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2017 17:15
- Podejrzewamy, że na tę chorobę cierpi u nas od 2,5 do 2,7 mln osób, czyli prawie 30 proc. Polek. Bo jest to głównie choroba kobiet po menopauzie - powiedziała dr Maria Rell-Bakalarska ze Specjalistycznego Centrum Reumatologii i Osteoporozy w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Minerva Studio/shutterstock.com/cc

Z danych [ogólnopolskie badanie przeprowadzone przez agencję SW Research pod koniec września 2017 roku wśród 808 Polek po 45. roku życia] wynika, że 63,4 proc. Polek wie, czego dotyczy osteoporoza. Nasze rodaczki wiedzą również, jak jej zapobiegać i ją leczyć.

- Jest to jednak tylko wiedza deklaratywna, której Polki nie wykorzystują, bo jedynie niewielka grupa z nich leczy się i próbuje zapobiegać osteoporozie - podkreśliła dr Maria Rell-Bakalarska.

Do złamania kręgosłupa dochodzi u co czwartej kobiety

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Pierwszym objawem osteoporozy jest najczęściej złamanie kości. Szczególnie niepokojące jest złamanie niskoenergetyczne, czyli z wysokości własnego ciała.

- Każda osoba po 50. roku życia z takim złamaniem powinna być diagnozowana pod kątem osteoporozy. Niestety ortopedzi na ogół nie zwracają na to uwagi -  stwierdziła specjalistka.

Z przedstawionych przez nią danych wynika, że do złamania może dojść w dowolnym miejscu szkieletu, ale najczęściej (w 63 proc. przypadków) pęka nadgarstek, kość miednicy, ramienia, obojczyka i podudzi. W 21 proc. przypadków łamie się biodro, a w 16 proc. - fragment kręgosłupa.

Nie wolno lekceważyć żadnego, nawet błahego z pozoru złamania, bo jest duże ryzyko, że dojdzie do kolejnego, bardziej poważnego.

- W osteoporozie mówimy o kaskadzie złamań. Złamanie nadgarstka dwukrotnie zwiększa ryzyko złamania kręgu kręgosłupa, a po nich jest aż pięciokrotnie większe ryzyko złamania biodra - ostrzegła dr Rell-Bakalarska.

Do złamania kręgosłupa dochodzi u co czwartej kobiety po pięćdziesiątce. W 60 proc. przypadków są one bezobjawowe, czyli nie wywołują żadnych dolegliwości i dlatego są bagatelizowane. - O takim złamaniu może świadczyć obniżenie wzrostu o 2-4 cm - wyjaśniła.

Wraz ze złamaniami kolejnych kręgów pojawia się tzw. starczy garb, a ból zwykle występuje, kiedy dojdzie już do znacznego zniszczenia kręgosłupa.

Wyjątkowe groźne jest złamanie szyjki kości udowej, ponieważ może ono doprowadzić do powikłań kończących się zgonem. - Mało osób zdaje sobie z tego sprawę, tymczasem ryzyko zgonu z tego powodu jest wyższe, niż ryzyko śmierci z powodu raka piersi - wskazała ekspert.

Jak się uchronić przed osteoporozą?

Dr Rell-Bakalarska wytłumaczyła, że przed osteoporozą może uchronić lub przynajmniej ją opóźnić odpowiedni styl życia. Najbardziej niekorzystny jest mało aktywny tryb życia, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu oraz niskie spożycie wapnia i niedobór witaminy D3.

W przypadku kobiet głównym powodem choroby jest spadek poziomu estrogenów, dlatego najczęściej chorują te, które przeszły menopauzę.

- Leczenie powinno się rozpocząć, zanim dojdzie do pierwszego niskoenergetycznego złamania kości, a bezwzględnie konieczne jest, kiedy już do niego już dojdzie. Chodzi o to, żeby zapobiec kolejnym jeszcze groźniejszym złamaniom - powiedziała specjalistka.

***

20 października przypada Światowy Dzień Osteoporozy.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA medycyna
Czytaj także

Naukowcy z Łodzi pracują nad protezą tchawicy z celulozy bakteryjnej

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2017 15:29
Specyfika tego biomateriału może sprawić, że protezy zostaną dobrze przyjęte przez organizm człowieka i przejmą naturalne funkcje tchawicy.
rozwiń zwiń