X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Kwanty w skali makro

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2010 09:48
Prawa fizyki kwantowej rządziły dotychczas jedynie mikroświatem - teraz sprawdzają się także przy większych obiektach.
Audio

Amerykańscy fizycy przenieśli prawa fizyki kwantowej - obwiązującej tylko w mikroświecie - do skali makro. Swe rewolucyjne odkrycie opisują na łamach najnowszego tygodnika Nature.

Choć prawa fizyki kwantowej znane są od ponad stu lat, rozumie je tylko garstka osób na świecie. Mechanika kwantowa zakłada bowiem, że - używając przenośni - lampa może być jednocześnie włączona i wyłączona. Takie sprzeczności obowiązują jednak tylko w świecie atomów i mniejszych od nich cząstek elementarnych. Większymi obiektami rządzi tak zwana mechanika klasyczna.

Od teraz jest jednak inaczej. Kawałek metalu - na tyle duży, że widać go gołym okiem - w temperaturze bliskiej zera absolutnego może jednocześnie drgać i nie drgać - powiedział tygodnikowi Nature autor eksperymentu Aaron O'Connel z Uniwersytetu Kalifornijskiego: - Użyliśmy specjalnego obwodu elektrycznego. Całość można porównać do huśtawki, którą się popycha i nie popycha dokładnie w tym samym momencie.

Zdaniem niezależnych ekspertów, jest to przełomowe dokonanie w fizyce, które otwiera drogę do nowej generacji eksperymentów. Będzie je można wykorzystać przede wszystkim do zbadania paradoksalnych zjawisk w świecie makro.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kwanty zwiększają precyzję

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 08:41
W Toruniu przeprowadzono eksperyment, który pozwoli zwiększyć dokładność fizycznych pomiarów.
rozwiń zwiń